Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Spasitel, nebo jen obchodník? Westbrook zatím dal Oklahoma City naději

Fanoušci Oklahoma City jsou nadšeni, klubová hvězda Russell Westbrook prodloužila smlouvu. | foto: AP

12 2016
Fanoušci basketbalového Oklahoma City Thunder zažívají divoké léto. Nejprve jejich tým nebyl daleko od postupu do finále NBA, když ztratil velmi nadějné vedení 3-1 na zápasy s Golden State Warriors. O pár týdnů později největší hvězda týmu Kevin Durant odešel za lepším právě do týmu přemožitele Thunder a spousta spekulací se rojila i okolo skvělého rozehrávače Russella Westbrooka.

Westbrookovi měla po příští sezoně končit smlouva a vědělo se, že jeho rozhodnutí o prodloužení bude nějak navázané na Durantův kontrakt. Jak se však Russ rozhodne po odchodu jeho parťáka, to nevěděl nikdo.

Durant mezitím v reprezentačním dresu válí se svými novými klubovými spoluhráči Draymondem Greenem a Klayem Thompsonem. Všude se psalo, jak to novým Warriors půjde snadno a že mají cestu do finále prakticky vymetenou. To by však nebyl pitbul Westbrook, aby to nechal jen tak.

Podepsal tříleté prodloužení smlouvy v Oklahomě za 85 milionů dolarů a trochu tak ulevil fanouškům Thunder od nervozity ohledně budoucnosti klubu po odchodu největší ikony Duranta.

Změny v NBA

Přestupové léto v zámořské profisoutěži

Generální manažer klubu Sam Presti se tak může posunout kupředu s tím, že má dva ročníky Westbrooka jisté, třetí sezona smlouvy je hráčská opce. Presti má tedy necelé dva roky na to, aby vybudoval okolo Westbrooka konkurenceschopný tým, jenž přesvědčí hvězdného rozehrávače k dalšímu setrvání.

Pokud by totiž Westbrook nebyl ochoten prodloužit před touto sezonou, byl by Presti zřejmě nucen Westbrooka vyměnit za každou cenu, aby o něj nepřišel bez náhrady - jako o Duranta.

Kdo však trochu rozumí finančním pochodům v NBA, ví, že Westbrookova smlouva je z finančního hlediska hráče nejvýhodnější, jaká mohla být a jeho dlouhodobou budoucnost v Oklahoma City sice nevylučuje, ale ani nepotvrzuje.

Fandové sice v tuto chvíli Westbrooka vynášejí do nebes a Durant je ještě o to více považován za zrádce a uprchlíka, Russ však jen udělal nejlogičtější možné řešení.

Díky Durantově odchodu se totiž klubu uvolnilo místo pod platovým stropem a mohli Westbrookovu smlouvu na letošní sezonu navýšit ze 17 milionů dolarů až na více než 26 milionů, což by se jinak nestalo v žádném jiném klubu.

Výměnou za jeden rok Westbrookovy jistoty u Thunder, má hvězdný rozehrávač možnost po sezoně 2017/2018 smlouvu ukončit a stát se volným hráčem.

Russell Westbrook (vpravo) prodloužil v Oklahoma City smlouvu a naslouchá...

Russell Westbrook (vpravo) prodloužil v Oklahoma City smlouvu a naslouchá slovům klubového generálního manažera Sama Prestiho.

Russell Westbrook (uprostřed) prodloužil v Oklahoma City smlouvu. Vlevo trenér...

Russell Westbrook (uprostřed) prodloužil v Oklahoma City smlouvu. Vlevo trenér Billy Donovan, vpravo majitel Clay Bennett.

V tu chvíli bude mít v NBA odehráno deset sezon, což mu podle podmínek ligy umožňuje podepsat lukrativnější smlouvu, než kdyby prodlužoval už v létě 2017. Konkrétně může dostat až 35 % platového stropu klubu oproti 30 %, které by dostal příští léto. Milionáři Westbrook by to teoreticky mohlo být jedno, hráči si však v praxi hlídají každý milion navíc, který mohou vydělat.

V sezoně 2017/18 tedy Westbrook vydělá 28 milionů a pokud by ho dostihly zdravotní problémy nebo se jeho výkony zhoršily, má jistotu 30 milionů v následující sezoně. Všeobecně se však očekává, že bude v létě 2018 k dispozici jako volný hráč a Thunder tak jen svůj problém o rok odsunuli.

Zdá se být jasné, že alespoň pro příští dva roky chce Westbrook zkusit své štěstí s omlazeným kádrem Thunder jako jeho absolutní hvězda a miláček po celé Oklahomě. Úkolem číslo jedna je dotáhnout tým znovu do play-off.

Russell Westbrook mává fanouškům Oklahoma City.

Russell Westbrook mává fanouškům Oklahoma City.

Navíc je teď Westbrook extrémně namotivovaný předvést, že může být nejlepším hráčem a tahounem týmu a ihned se zařadil k hlavním kandidátům na cenu pro nejužitečnějšího hráče soutěže. Zejména jeho zápasy s bývalým parťákem Durantem budou extrémně vyhecované a sledované.

Nezbývá než se těšit na novou sezonu NBA. Soupeření obou klubů by mělo začít na prahu listopadu, hrát se bude v kalifornském Oaklandu, sídle Golden State. Na první návrat Duranta do Oklahomy patrně dojde v únoru.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze