Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rusky dostal na výsluní italský kouč

17 2006
Moskva - Rusky jsou na výsluní světové volejbalové scény. Jejich triumf na šampionátu v Japonsku ruský tisk oslavuje. Provolává slávu italskému kouči Giovannimu Caprarovi. "Ruské zlato s italským leskem," napsal páteční list Kommersant ke čtvrtečnímu finále MS volejbalistek, v němž Rusky porazily v pětisetové bitvě Brazilky.

Ruská média srovnávají italského kouče s nizozemským odborníkem Guusem Hiddinkem, který má přivést na úspěšnou cestu ruské fotbalové reprezentanty.

Rusky navázaly na slavnou éru týmu Sovětského svazu a po třech bronzových medailích za sebou se po 16 letech dočkaly světového zlata.

Ruský tisk připomíná, že Caprara, jenž po olympijském stříbru v Aténách vystřídal bouřliváka Nikolaje Karpola, vnesl do národního týmu pozitivní atmosféru.

"Poznali jsme, že už není potřeba ječet a řvát na ruské ženy, aby dosáhly úspěchů," uvedl Sport-Express. "Naučil hráčky trpělivosti, úsilí a ctižádosti a udělal z nich vítězné družstvo," přidal Sovětskij Sport.

Karpolův přínos tisk nezpochybňuje, jeho křik, který často hráčky přivedl až k slzám, ale očividně nikomu nechybí. "Karpol byl nesporným bossem ženského volejbalu v Rusku a s jeho odchodem skončila jedna éra. Ale Caprara se mu nejenže vyrovnal, ale ještě tým pozvedl," tvrdí Sovětskij Sport.

I hráčky hovoří o dvou zcela odlišných osobnostech a charakterech trenérů. Caprarovi pomohla proniknout do ruské mentality i bývalá vynikající nahrávačka Irina Kirilovová, jeho asistentka u reprezentace a manželka. I když hráčky už pochytily většinu potřebných italských výrazů, během
oddechových časů je její překlad pro mnohé stále neocenitelný.

Ruský tisk našel paralelu mezi Caprarou a Hiddinkem, uznávaným fotbalovým trenérem, jenž od léta vede ruský národní tým. "Bylo to to samé. Ptali jsme se, proč ho potřebujeme? Ale po zápase s Makedonií už to všichni vědí," připomněl Sovětskij Sport výhru v evropské kvalifikaci 2:0.

Se stejnou důvěrou Rusko vzhlíží k srbskému kouči Zoranu Gajičovi, který ode dneška zahájil cestu za dalším úspěchem s ruskými volejbalisty. Jenže ta začala krutou porážkou 0:3 od Gajičových krajanů.

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze