Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Rusko přijalo vyloučení z IAAF za doping, odvolávat se nebude

Ruský prezident Vladimir Putin (vlevo) a ruský ministr sportu Vitalij Mutko. | foto: AP

26 2015
Ruský atletický svaz přijal bez výhrad vyloučení z Mezinárodní asociace atletických federací (IAAF) kvůli systematickému dopingu a nebude podnikat žádné právní kroky, aby se proti němu bránil. Naopak ruští funkcionáři přislíbili, že budou aktivně spolupracovat na rozsáhlých reformách, aby mohli být přijati zpět. Oznámila to IAAF na svém zasedání v Monaku.

Ruský svaz podle zástupců Rady IAAF písemně potvrdil, že „v plném rozsahu akceptuje své vyloučení a nebude požadovat slyšení“. Před návratem do struktur IAAF musí Rusko splnit řadu reformních kroků, potrestat sportovce, trenéry, lékaře a všechny další zapletené v minulosti do dopingu.

Trest pro dva cyklisty a dva vzpěrače

Ruská antidopingová agentura, která čelí obvinění z krytí prohřešků některých sportovců, potrestala za pozitivní testy dva cyklisty a dva vzpěrače.

Světová antidopingová agentura WADA sice minulý týden odebrala ruské agentuře oprávnění vykonávat činnost, podle její mluvčí ale disciplinární řízení v těchto případech začala ještě před suspendací.

Oba cyklisté Ivan Lucenko a Andrej Lukonin závodí za stáj Itera-Kaťuša, juniorský tým stáje elitní kategorie World Tour, která v roce 2012 přišla po sérii dopingových skandálů svých jezdců nakrátko o licenci. Lucenko byl letos na ruském šampionátu stříbrný v kategorii do 23 let.

Potrestanými vzpěrači jsou Azamat Džiojev, jenž dostal za opakovaný doping čtyřletý trest, stejně jako jeho kolega Sergej Žuromskij.

Rada IAAF rozhodla o vyloučení Ruska z mezinárodních atletických soutěží 13. listopadu kvůli rozsáhlému porušování antidopingového kodexu. Podle zprávy vyšetřovací komise Světové antidopingové agentury WADA se v ruské atletice dopovalo s podporou státu, ničily se uložené vzorky nebo za úplatu zatajovaly pozitivní výsledky testů.

„V Rusku teď velice tvrdě pracujeme na tom, abychom mnoho změnili. Budeme s nominovanou komisí aktivně spolupracovat. Doufám, že se určitém čase dočkáme kladných výsledků a návratu do rodiny IAAF,“ uvedl v dopise Radě IAAF generální sekretář ruského svazu Michail Butov

O tom, zda a kdy bude suspendace zrušena, rozhodou inspektoři IAAF. Pětičlenný inspekční tým, vedený norským antidopingovým expertem Runem Andersenem, má poprvé přijet na kontrolu do Ruska ještě v tomto roce. První zprávu, na jejímž základě posoudí postup reforem, má rada IAAF dostat na stůl 27. března na jednání v Cardiffu.

Už nyní tak je jasné, že ruští atleti nebudou smět startovat na halovém mistrovství světa v Portlandu. Ohrožena je i jejich účast na olympijských hrách v Riu.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze