Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Den D: Ruští atleti bez olympiády v Riu? Ve Vídni se rozhodne

Prezident IAAF Sebastian Coe a jeho rádci jsou nyní pod tlakem kritiků, vyčítajících jim vlažnost v boji proti korupci a dopingu. | foto: AP

17 2016
Dnes nastane soudný den. Rada Mezinárodní atletické asociace IAAF ve Vídni rozhodne, zda vyloučí ruské atlety z her v Riu.

Očekává se slovní přestřelka 27 členů rady. Nepůjde jen o sport, ale i o politiku. „A o jedno z největších rozhodnutí v historii sportu,“ tvrdí britská BBC.

Rusko bylo v listopadu za státem organizovaný doping vyloučeno z mezinárodních atletických soutěží. Nyní se ruští funkcionáři dušují, že udělali vše, co od nich IAAF žádala v zájmu nápravy. Všichni potenciální olympionici měli být údajně k dispozici při mimořádných dopingových kontrolách, které prováděli komisaři WADA a UKAD, tedy Světové a Britské antidopingové agentury.

Přesto je toho mnoho, co stále proti Rusům hovoří.

Nejen další svědectví bývalého šéfa ruské antidopingové laboratoře Grigorije Rodčenka, že ruská vláda a tajná služba pomáhaly krýt doping.

Dvaadvacet ruských olympioniků bylo letos při zpětné analýze vzorků z her v Pekingu 2008 a Londýně 2012 obviněno z podvodů.

Ale hlavně je zde zpráva WADA o průběhu mimořádného testování v období od listopadu 2015.

Komisaři WADA a UKAD provedli za toto období v Rusku 2 947 testů, z toho 1 810 mimosoutěžních. Dalších 736 bylo odmítnuto či zrušeno. Celkem 52 testů je pozitivních na meldonium či na anabolika.

Útěky, falešná moč, úplatky

Mezinárodní komisaři si navíc postěžovali, že velké množství sportovců bylo nedosažitelných nebo podali matoucí informace o svém pobytu. Často šlo o „vojenská města“, kam komisařům nepovolili vstup dříve, než si obstarali speciální povolení – jinak jim údajně tajná služba hrozila vypovězením ze země.

Na ruské olympijské kvalifikace vzpěračů a zápasníků je už nepustili vůbec.

Dva sportovci nebyli v místě pobytu, které nahlásili, viděni déle než rok. Jeden vzpěrač požádal na falešné adrese místní obyvatele, aby mu dali echo, když se kontrola dostaví - a sám se zdržoval jinde, 45 minut jízdy autem odtud.

Komisařům usilujícím o soutěžní testy Rusů často sdělili termín soutěží až den předem, aby se nestihli dostavit. Jindy nebylo uvedeno město konání, ale jen rozlehlý region.

Jeden atlet utekl před komisařem WADA, když byl osloven. Mnozí další vzdali během závodů nebo před nimi a snažili se vytratit, když se o přítomnosti kontrolorů dozvěděli. Včetně patnácti chodců na ruském mistrovství.

Došlo též k pokusům o záměnu moči za nezávadnou, kterou měli ruští sportovci v ampulce upevněné k tělu. Či k pokusu o uplácení, když byl sportovec při snaze vyměnit vzorky přistižen.

Prezident IAAF Sebastian Coe a jeho rádci jsou nyní pod tlakem kritiků, vyčítajících jim vlažnost v boji proti korupci a dopingu.

Vyloučení Rusů požaduje například britský olympijský vítěz v dálce Rutherford. Oštěpařka Sayersová pohrozila bojkotem her, pokud na ně budou Rusové připuštěni.

Objevil se též názor, zda by Mezinárodní olympijský výbor neměl hlasovat o vyloučení VŠECH ruských sportovců z her, nejen atletů.

Může však nastat i opačný scénář. Rada IAAF sice Rusy do Ria nepustí, ale MOV na svém jednání 21. června rozhodnutí zvrátí a povolí start těm ruským atletům, kteří prokážou, že jsou čistí, a kteří nebyli v minulosti pozitivně testováni. Říkejme tomu politický kompromis.

Bernard Amsalan, francouzský člen Rady IAAF, nicméně požaduje: „Pověst atletiky byla zásluhou Rusů zničena. Naší jedinou možnou odpovědí je být tvrdí.“

Opravdu dnes takoví budou?

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze