Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ruské vozy Lada pojedou okruhové MS

20 2006
Brno - Ze zatáčky Parabolica na slavném okruhu Monza se řítí skupina závodních vozů. Bojují o každý centimetr. Postupně rozeznáváme jednotlivé značky. V předu je Alfa Romeo, následovaná dvojicí BMW a za nimi Lada v souboji se Seatem. I takto by mohl vypadat komentář za závodu mistrovství světa cestovních vozů v letošní sezóně. Pro většinu motoristických fanoušků donedávna zcela nereálná, až úsměvná představa se již velmi brzo může stát skutečností.

Největší ruský automobilový výrobce Lada Avtovaz, totiž před koncem loňského roku oficiálně oznámil záměr vstoupit do seriálu MS cestovních vozů. A to právě v roce 2006, při příležitosti oslav 40. výročí založení společnosti. Rozhodnutí je součástí rozsáhlejší marketingové strategie, která má za cíl podpořit propagaci automobilky a jejich produktů na mezinárodní úrovni.

"Naším cílem je zlepšit zvuk značky ve všech evropských a světových vývozních odbytištích s pomocí tohoto ambiciózního mezinárodního motoristického sportovního programu," uvedl Vita Vilchik, prezident společnosti Avtovaz. "LADA má třicetipětiletou tradici v motoristickém sportu. Většinou se však zaměřovala na domácí soutěže a pro zahraniční obecenstvo je tudíž téměř neznámá. Ale to právě teď chceme změnit!"

Dva vozy značky Lada bude pro seriál WTCC připravovat německý tým MTEC Sport, ve spolupráci se sportovním oddělením ruské automobilky, která již má rozsáhlou zkušenost se závody cestovních automobilů v Rusku.

"Jsme pyšní že Avtovaz začne tuto svoji kampaň ve spolupráci s naším týmem a přivede tak svůj mezinárodní motoristický program do Německa," komentoval spolupráci vedoucí německého týmu Norbert Ruths.

Nový tovární tým Lada bude při premiéře v seriálu FIA WTCC nasazovat dva závodní vozy Lada 21106, v provedení S2000, které se v loňském roce účastnily ruského mistrovství cestovních vozů. Vůz již absolvoval potřebné aerodynamické testy v továrně v Togliatti a v současnosti se pilně pracuje na úpravách podvozku.

Letošní  rok bude pro Autovaz pouze zkušební. Celý projekt je rozvržen do tří let a již pro rok 2007 uvažuje automobilka s nasazením nového modelu Lada Priora. Otevřenou zatím zůstává otázka týmových jezdců. Jejich jména budou oznámena až dodatečně.

O tom jak úspěšný celý projekt bude, se budou moci přesvědčit na vlastní oči i čeští diváci. Po jednoroční přestávce se totiž světový seriál cestovních vozů znovu vrací do České republiky a o prvním zářijovém víkendu jeho protagonisté změří síly na Masarykově okruhu v Brně.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze