Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Revoluce? Ruské moderní gymnastky chtějí závodit společně s muži

Moderní gymnastika, ilustrační foto | foto: Anna Vavríková, MAFRA

19 2015
Ruské moderní gymnastky chtějí závodit společně s muži. Předsedkyně národní federace Irina Viněr-Usmanovová navrhla, aby se dosud ryze ženský sport, v němž cvičení se stuhou, kužely či švihadlem provází hudba, otevřel i mužům. Z olympijského programu by pak zmizel jeden z posledních "jednopohlavních" sportů.

„Když ženy boxují, hrají fotbal a vzpírají, proč by se muži nemohli věnovat moderní gymnastice? Já jsem jednoznačně pro. Zeptejte se závodnic. Už mají dost gymnastiky bez mužů,“ prohlásila žena, která řídí moderní gymnastiku v zemi, jež od roku 2000 získala na olympiádě všechny zlaté medaile.

V olympijském programu je moderní gymnastika spolu se synchronizovaným plaváním poslední doménou žen. Přitom na letošním plaveckém mistrovství světa v Kazani už měly premiéru smíšené dvojice, což by mohl být první krok k proniknutí mužů mezi olympijské akvabely. Zlato zůstalo v Rusku a ruské moderní gymnastky chtějí stejnou šanci.

Na první pohled těžko představitelný návrh nemusí být při olympijských hrách v roce 2020 v Tokiu bez šance. Pořadatelé her totiž mohou program ovlivnit, v Japonsku je mužská moderní gymnastika populární a na vysokých školách se jí věnuje více než tisícovka závodníků.

V roce 2003 dokonce Japonsko hostilo první světový šampionát za účasti reprezentantů USA, Kanady, Koreje a Malajsie. Na dalším mistrovství se k nim přidali Australané a Rusové. Mezinárodní federace však tyto závody neuznává.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze