Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ruska si podmanila Brno. Stačil jí k tomu úsměv

30 2006
Brno - Dotančila, napřímila se a poslala do publika okouzlující úsměv. V odpověď jí zahučel bouřlivý aplaus. Už i Brno od neděle patří mezi města, která propadla půvabu Aliny Kabajevové, ruské carevny moderní gymnastiky. "Těší mě, jak mě tu lidé přijali. Moc se mi tu líbilo," vzkázala vděčně na oplátku.

Právě olympijská vítězka z Atén byla nejvzácnější perlou víkendového závodu Grand prix, v němž se v Brně sešla všechna světová esa moderní gymnastiky.

A třiadvacetiletá kráska mezi všemi vynikala jako princezna v zástupu dvorních dam. "Je zážitek ji sledovat. Čiší z ní velké kouzlo osobnosti," líčila nadšeně trenérka pořádajícího GiTy Brno Zdena Schinzelová. "A nikdy nešetří úsměvy."

Ty Kabajevová rozsévá na všechny strany. Právě neustále se culící tvář z ní proti často strnulým soupeřkám činí tak okouzlující ženu. Vedle plných tvarů, jimiž vyniká mezi pohublými kolegyněmi.

Hlavní zbraní Kabajevové je ale úsměv. Z její tváře září pořád. Když necvičí sestavu, pořád dokola se fotí se zájemci nebo rozpustile švitoří s ostatními závodnicemi.

Ale také tehdy, když v odvážných polohách pózuje pro časopisy. V Rusku tahle slečna patří mezi největší sportovní celebrity.

"Její charisma je nepřekonatelné. Odborníci jí sice často vytýkají chyby, ale její projev je jedinečný. A k tomu originální, spoustu prvků sama vymyslela a jako jediná je dokáže provést," popisuje bývalá úspěšná moderní gymnastka Lenka Oulehlová. "A přesto, co všechno dokázala, je to pořád milá a sympatická holka."

Souhrn těchto vlastností Kabajevovou dovedl k olympijskému zlatu, titulům mistryně světa a Evropy i k celosvětovému obdivu. Ale také málem ke konci její kariéry. "Můj problém je, že už jsem všechno vyhrála," vysvětlovala Alina, když se v roce 2004 rozhodla skončit.

Nakonec se však vrátila, k nemalé radosti fanoušků. I těch brněnských, přestože jim kvůli zranění třísel a kolena nepředvedla to nejlepší ze svého umění. "Měla jsem přestávku v tréninku, proto ty laciné chyby," omlouvala se Kabajevová, která v brněnské Grand prix vyhrála jen se švihadlem.

Svým šarmem si ale získala celé publikum.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze