Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ruhpolding opět pohltilo biatlonové šílenství. Naposledy ve starém areálu

Plné tribuny na biatlonu v Ruhpoldingu | foto: Vítězslav Bureš, iDNES.cz

16 2010
Ruhpolding (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Už je to tu zase. Davy lidí hrnoucí se na stadion, ohlušující atmosféra, záplava vlajek. Bavorský Ruhpolding znovu pohltilo biatlonové šílenství.

Malé městečko na úpatí Alp opět prožívá svou sportovní událost roku - Světový pohár. Naposledy ve starém areálu, ten po závodech dozná generální rekonstrukce směrem k mistrovství světa 2012. Ta přijde na 16 milionů eur.

Nikde jinde nerozumějí biatlonu tak jako tady. Nikde jinde se nefandí v tak elektrizující atmosféře. Nikde jinde nejsou davy fanoušků ochotny jít šest kilometrů z centra města na stadion ležící hluboko v lese - do kopce - jen aby byly u toho.

U svého milovaného sportu.

"Ruhpolding je vrcholem každého ročníku Světového poháru," říká nejlepší český biatlonista posledních let Michal Šlesingr.

Jednou ročně se to tu promění v Mekku biatlonu. Městečko vzdálené necelých sto kilometrů od Mnichova a asi 30 od rakouského Salcburku se sotva sedmi tisíci obyvateli hlásí už měsíce dopředu vyprodané veškeré kapacity hotelů a penzionů.

"Ve městě je sedm a půl tisíce lůžek. Na tento týden v roce je všechno obsazeno s obrovským předstihem. Jestli sháníte bydlení na poslední chvíli, máte smůlu," hlásí Jiří Zigo - český rodák, u nějž v penzionu už Šlesingr a spol. tradičně bydlí.

A smůlu budete mít, pokud se nyní rozhodnete, že se tu ubytujete v době mistrovství světa 2012, které právě Ruhpolding bude pořádat. "Všechno je zamluveno," dodává Zigo.

Biatlon v RuhpoldinguBiatlon v Ruhpoldingu

Biatlon v Ruhpoldingu

Lidé zde biatlon zbožňují. Vždyť jen na obyčejné tréninky před závodem Světového poháru sem dokáže přijít až dva tisíce fanoušků. Titíž lidé pak dokáží prostát skřehlí na tribunách i hodiny - než závod vypukne.

Oproti Oberhofu, kde se jede o týden dřív, je sice místní Chiemgau Arena o něco menší, zato diváci jsou blíže závodníkům. Pouhých jedenáct metrů od střelnice, od níž je dělí pouze prostor pro trenéry a rozhodčí.

I proto bývají místní závody nazývány biatlonovým Super Bowlem.

Stejně jako v Oberhofu se na tribunu a kolem trati vejde až dvacet tisíc diváků, loni sem dokonce přišlo ještě o čtyři tisícovky víc.

A fandí objektivně. A když se na střelnici blíží domácí závodníci Greis, Neunerová, Wilhelmová a další, slabší povahy si před řevem zacpávají uši.

Jenže vzápětí celá aréna ztichne a prožívá každý výstřel svého oblíbence. Radost, když trefí, povzdech, když mine. I skalním naskakuje husí kůže.

"Ta atmosféra je neopakovatelná. Diváci vám stojí za zády, máte co dělat, abyste se soustředil na své terče," popisuje Šlesingr.

Zážitek ze závodů je navíc umocněn dvěma komfortními obřími obrazovkami a také obrovskou výsledkovou tabulí.

Rekonstrukce před MS spolkne 16 milionů eur

Volba dějiště světového šampionátu 2012 nemohla být lepší. A místní samospráva se zcela jistě bude chtít před zbytkem světa vytáhnout.

"Beru to za největší výzvu, která přede mnou kdy stála," říká starosta Claus Pichler, jehož bratr Wolfgang je hlavním trenérem Švédska. "Vzpomínám, když mi otec nadšeně hlásil, že sem přišlo na závody tisíc lidí. A my na letošek už prodali přes osmdesát tisíc lístků," usmál se Pichler.

Areál už doznává změn. Zkouší se nové osvětlení, které zvyšuje atraktivitu závodů v podobě večerních závodů. A ihned po skončení SP se začne bourat. Pryč půjde stará tribuna, veškeré budovy kolem, zásadních změn dozná i vstup do areálu. Nová aréna pojme 12 tisíc diváků, kolem trati se po rekonstrukci vměstná dalších 18 tisíc.

Celá rekonstrukce spolkne 16 milionů euro (asi 414 mil. Kč). Desetinu dá místní samospráva, o zbytek se podělí spolková a bavorská vláda.

Musí si pospíšit. Za rok se zde v podobě dalšího Světového poháru totiž uskuteční generálka před světovým šampionátem.Najdete na iDNES.czmobilní verze