Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Trenér Špotákové: Dobrý trénink na Rio, páté místo nevidím tragicky

Rudolf Černý | foto: Ivana Roháčková

11 2016
Amsterdam (Od našeho zpravodaje) - Jeho svěřenkyně vypadala zničeně, zato on sám bral její páté místo ve finále mistrovství Evropy vyrovnaně. "Byli bychom rádi, kdyby to dopadlo lépe, ale nevidím to tragicky," řekl Rudolf Černý, trenér oštěpařky Barbory Špotákové. A věřil, že do olympiády v Riu se povede formu vyladit.

Proč to Špotákové v sobotu nevyšlo?
Byl to těžký závod. Není ještě připravená na dva závody za tři dny. Natrénováno má hodně, ale má výrazně méně naházeno, než by měla mít. Taky měla málo závodů, takže to byl dobrý trénink na Rio.

Fotogalerie

Nemůže ji sobotní neúspěch nalomit psychicky?
Myslím, že ne. Otřepe se z toho. Trénink byl plný kompromisů, nedá se to tak rychle dohnat.

Prospělo by jí přibrat před Riem ještě víc závodů?
Ono už tam nic pořádného není. Na domácí půdě možná něco vymyslíme. Na vysoké úrovni už nejsou závody.

Viděl jste konkrétní chyby?
Napřed se nemohla srovnat s rozběhem, pak jí ubyly síly, už neměla ránu. Kdyby trefila první dva hody trochu lépe... První hod se jí vůbec nepovedl, pak zkoušela všechno možné.

Uškodily jí podmínky a vítr do zad?
Vliv to asi mělo. Vítr byl do zad, ale na to se nedá vymlouvat. Říkala, že vítr jí je ukradený, protože foukalo dost na tom rozcvičováku, ale pak ji to trochu hnalo. To je taky poučení. Musí se srovnat se vším. Ostatní holky nadávaly, že se hází do protivětru v kvalifikaci, ale to šla uvolněně a hody pěkně trefovala. Proti horšímu větru z oštěpařského hlediska se jí házelo líp, ale to je tím, že měla málo tréninků ve zdraví. Neumí hodit z toho, když se rozběhne trochu rychleji. To je problém vyladění, jeli jsme sem na poslední chvíli, což bylo schválně. Ale ani příprava nemohla být taková, jak bych si k velkému závodu představoval. Spíš se chystáme na Rio.

Oštěpařka Barbora Špotáková ve finále ME v Amsterdamu.
Oštěpařka Barbora Špotáková při jednom z pokusů ve finále ME v Amsterdamu.

Je svým způsobem úleva, že problém přišel teď, než aby přišel právě na olympiádě?
Zatím se jí to podařilo vyladit pokaždé až na první Diamantovou ligu, kdy to šla zkusit. Pak už to bylo v každém závodě dobré. Ale když musí hodit dvakrát, tak je to jiná disciplína. Taky si s ní tu práci musím osahat, zažili jsme to naposledy před sedmi lety. Ona se změnila, i okolnosti. Zase je zapotřebí na to přijít. A přijde se tak, že se to zkusí.

Špotáková rovněž říkala, že jí nedělalo úplně dobře, když se o ní mluvilo jako o medailové jistotě. Co si o tom myslíte?
Nepozoroval jsem to na ní. Myslím, že ji to moc nesvazovalo.

Upravovali jste trénink oproti prvnímu společnému období?
Něco je podobné a něco jiné. To souvisí i se zraněním. Věci, které dělala hodně - třeba překážky nebo běhání -, tak teď nedělala. Což je pro ni podstatné. Chtě nechtě bylo všechno jinak a teď to musíme srovnat tak, aby se to dorovnalo do Ria. Byl na to celkem krátký čas, ale teď bych řekl, že bude dlouhý. Ještě se něco dá docela dělat. Někam jsme se relativně dostali, hlavně po stránce toho, že umí hodit. Hody za 67 metrů nezapomněla a je zdravá. A kondičně trénovaná. Hody má nevyrovnané, teď je třeba snahu přetavit v to, aby hody byly vyrovnané. Aby byla schopná hodit čtyřikrát 64 nebo nějak tak a jeden hod aby uletěl. Takhle si to nastavit. A ne aby jeden uletěl na 63 a čtyřikrát 58.Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.czmobilní verze