Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Roztěž je střídmým výsledkem štědré investice

Golfová klubovna v Roztěži. | foto: Martin Kabátpro iDNES.cz

18 2009
Když na golfové hřiště neodkazují žádné směrové cedule ani značky, nemusí to být nedbalostí, liknavostí či jiným pochybením provozovatele a majitele. Kdo si jede zahrát na Roztěž, dopředu moc dobře ví, kam má zamířit.

Soukromý, nebo chcete-li firemní resort je tu jen pro vlastníky a jejich hosty, nebo smluvní partnery. Není tedy nemožné si tady zahrát golf. Jeden z prvních privátů se loni začal otevírat. Turnajem Senior European Open, v doprovodných akcích k minulému i nadcházejícímu ročníku Casa Serena Open rekreačním hráčům, čas od času je sem zvána soukromá společnost.

Stačí tedy být ve správné chvíli na správném místě, dostat pozvánku a vyrazit na Kutnou Horu. Po třicetileté válce tady zavládla euforie z naděje na znovuobnovení slávy stříbrného mincovnictví a nedaleký hrad byl přestavěn na barokní zámek.

mimogolfové tipy

Historie, turistika   Kutná hora, památková rezervace UNESCO

Hra Stříbrný měšec Hotel U Kata, Kutná Hora

Lidová architektury Kouřim - skanzen

Muzeum zemědělské techniky                  Čáslav

Letní bobová dráha Kutná Hora

Slávy si díky nedaleké poutní kapli Panny Marie Pomocné užil přece jen víc než město. Doba slavného stříbření skončila.

Dnes má roztěžský zámek empírový kabát. Profesní novinářská organizace ho po listopadu neuměla spravovat (a s ohledem na socialistické reminiscence vlastně ani nechtěla). Rodina Králova tady v Životě na zámku hledala nový životní styl. Až pak do regionu vystrčil strategický západní pazourek východoasijský Foxconn.
 
Snad nebudou velkorysá renovace zámku a neméně nákladná výstavba golfového hřiště jen jiným optimistickým nadechnutím k cestě za lepšími časy, jakým byl v sedmnáctém století epilog kutnohorských nalezišť kovu zvaného argentum...

Ponechte pole za zády a vstupte do zahrady

Střední Čechy ve vzdálenosti třiceti a víc kilometrů od okraje Prahy jsou kraj překvapivě líný, ať už se vyrazí kterýmkoli směrem. Nová šumná stavba, zásadní revitalizace krajiny, prudký rozvoj služeb a turistické nabídky, to všechno jsou spíš ostrovy a ostrůvky v zemi tak trochu nudné a tak trochu se sebou spokojené.

Golfové hřiště v Roztěži je u klubovny a na obě strany od vjezdu obehnáno střízlivým plotem z přírodního materiálu. Ani beton, asfalt nebo jiné tvrdé povrchy nepřevládají, povrchu dominuje drobný kamínek. Sama brána o sobě říká, že by mohla být honosnější, kdyby chtěla, ale nemá důvod. Příliš by pak kontrastovala s okolní plíživostí, jaká charakterizuje změny obecních prostranství a obytných domků.

Bouřkové počasí na golfu v Roztěži.

Je skvělé, že zatímco hřiště dostalo originální charakter a jeho design je propracovaný a promyšlený, nejvhodnějším popisem pro zázemí je neokázalost, střídmost.

I tak ale dává příklad. Čistoskvoucí jezírko, vymodelované do bývalé prohlubeniny s mokřadem plným hmyzu, proti chatrnému plastovému bazénu na soukromém dvorku přes silnici. Pěkný malý srub s nářadím a míčky na driving range proti přístřešku nad hospodskou předzahrádkou, sbitému v sousední obci bez povolení i fortelu.

Ano, jde samozřejmě o peníze. Firma, zabývající se IT a spotřební elektronikou, je patrně má i v krizi, když financuje golfový turnaj, zatímco našinec dneska musí obracet v ruce korunu, natož euro. Ale kde je vůle, i střední Čechy mohou být zahradou, ne ležet ladem.

Rozhledna dá všemu novou perspektivu

Na polích ladem i neladem hřiště vzniklo. Protkává ho několik silniček místního významu, přes meze se od nich na fairwaye vrhá bezpočet mostků, opatřených cedulemi o zákazu vstupu na soukromý pozemek.

Většinou ale není, kdo by sem nahlédl. Vrchlického cesta zavede pěšího turistu "po červené" od vlakové zastávky v Malešově jen na jižní cípek a vede okrajem lesa. Cyklotrasa 0106 vede údolím Švadlenka, tedy po rovině, takže je rychlá a biker existenci golfového areálu nemusí vůbec zaregistrovat.

doporučení znalce

Jan Juhaniak, jeden z nejzkušenějších českých profesionálů:

"Hřiště je velice náročné, postavené pro ty, kteří už něco umějí. Je nesmírně těžké, umístit na něm rány, je na něm tolik boulí a nerovností, že míč se po nich často skutálí a skončí na kraji. Nebo v roughu a ty byly loni, kdy jsem tam hrál Senior European Tour, zarostlé vysokou trávou. Jsou místa, kde nemá cenu hledat míč. Nenajdete ho, ani když stojíte metr od něj. Mluvil jsem s Bernhardem Langerem po jeho prvním tréninku. Říkal, že hřiště je mladé, ale ve velmi dobrém stavu. Jen jamky číslo 3 a 4 mu přišly divné a na jeho popud pořadatelé upravili odpaliště, aby dopadové zóny byly jasnější."

Golfista, přizvaný sem ke hře, volí pochopitelně vůz. Uhnout z hlavního tahy od Prahy na Kutnou Horu znamená riziko několika málo pochopitelných předností v jízdě. Méně záludné je malešovské přiblížení, ale tady pozor na dobrždění do křižovatky v samotné obci Roztěž. Autobus v zastávce v protisměru nemusí být vstřícným účastníkem silničního provozu. Pro fajnšmekry je trasa od Uhlířských Janovic s "lesní" variantou v závěrečném úseku.

Řidič ne, ten musí sledovat úzkou okresku, ale spolujezdec může půl kilometru před cílem v golfovém resortu spatřit vpravo na vyvýšeném místě zámek. Když ho Bedřich, svobodný pán z Dalberku, nechal před 180 lety přestavět, splnil si sen přilehlou oborou. Pomyslnou současnou "paní" je manželka ředitele foxconnské odbočky Maureen Chang. A tchajwanská žena pečuje se stejnou láskou o nemovitost i o golf.

Golfový catering v Roztěži.

Napsat o krajině, že je fádní, svědčí vždy o nedostatku fantazie i o přezíravosti vůči přírodě. A to není dobrý přístup, i kdyby se snad fádní zdála být, tak jako tady, kde ještě není Posázaví a Vysočina taky začíná až na obzoru. Co to chce? Změnu perspektivy.

A tak při odjezdu, po jistě výtečném zážitku ze hry v trávě bílé jako albín, alou na rozhlednu. Dobrý zrak z Vysoké dohlédne až na roztěžské golfové hřiště. A když krk hlavu rozpohybuje po okolí, najednou je dojem zcela jiný a mysl chce objevovat.

Když v ní zrovna neodbytně nevrtá údiv nad tím, jak zvláštně ty balony celý den běhaly.Nejčtenější

Schumacherova manželka koupila sídlo na Mallorce, mluvčí stěhování popřela

Michael Schumacher

VIDEO Spekulovalo se, že sedminásobný šampion formule 1 Michael Schumacher, který je po těžké nehodě na...

Tvrdý boj i mimo hřiště. Ultras Dynama napadli slávisty ve městě

Ukrajinští ultras se na Twitter pochlubili vlajkou, ukořistěnou slávistickým...

Fanoušci fotbalové Slavie se v Kyjevě dostali do konfliktu s příznivci domácího Dynama. Ti jim po...Davis Cup zemřel, to byla poprava za bílého dne, hřímá Kaderka

Ivo Kaderka, prezident Českého tenisového svazu

VIDEO Smutně zněl hlas předsedy Českého tenisového svazu Iva Kaderky v telefonu po prohrané bitvě o...

Radikální změna Davis Cupu schválena, vyvrcholí finálovým turnajem

Francie křepčí, právě vyhrála slavný Davis Cup.

Na zasedání Mezinárodní tenisové federace (ITF) v Orlandu byla schválena radikální reforma Davis...

Je správné, že Surkis fandí Dynamu? Slavia podala protest k UEFA

Grigorij Surkis

Vyřazení Slavie ze třetího předkola Ligy mistrů má oficiální dohru - klub podle informací iDNES.cz...

Další z rubriky

Woodland je v nedohraném druhém kole v čele PGA Championship

Gary Woodland ve 2. kole PGA Championship.

Americký golfista Gary Woodland se drží v čele PGA Championship. Druhé kolo závěrečného majoru...

Spilková na British Open s nejlepším výsledkem padesátá. Vládla Hallová

Georgia Hallová prožívá vítězství na British Open.

Česká golfistka Klára Spilková obsadila 50. místo na British Open a zaznamenala nejlepší výsledek...

Americký golfista Woodland zvládl nejlépe úvodní kolo PGA Championship

Americký golfista Gary Woodland  v 1. kole PGA Championship  v St. Louis-

Americký golfista Gary Woodland zvládl nejlépe první kolo jubilejního stého PGA Championship v St....Najdete na iDNES.cz