Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zase bude rozvážet skleničky? Je to možné, připouští vyhozený kouč Rygl

Česká reprezentace v severské kombinaci. Zleva stojí Petr Kutal, Lukáš Rypl, Miroslav Dvořák a Tomáš Portyk, zleva klečí trenéři Vladimír Šmíd a Ladislav Rygl. | foto: Jiří Kutal

5 2015
V roce 2006 musel odejít z Dukly Liberec i národního týmu coby třináctinásobný medailista ze závodů Světového poháru. O devět let později se bývalý slavný sdruženář Ladislav Rygl dočkal vyhazovu podruhé - nuceně ukončil práci reprezentačního trenéra. Po pouhém roce.

„Měl jsem čtyřletou smlouvu, docela mě to zaskočilo,“ přiznává 38letý chlapík, který byl dvakrát v kariéře třetím mužem celkového pořadí Světového poháru a ve sbírce má i šesté místo z mistrovství světa. Teď nechává nahlédnout pod pokličku sdruženářského dění v Česku.

O vašem odvolání rozhodlo vedení úseku severské kombinace svazu lyžařů - překvapilo vás to?
Docela ano. Vím to dva dny, jsem otrávený a znechucený, protože si myslím, že rok je krátká doba na to, aby se dala udělat podstatná změna.

Za hlavní příčinu vašeho odchodu byl označený neúspěch na MS ve Falunu, kde bylo nejlepším výsledkem sedmnácté místo Miroslava Dvořáka - nepodařilo se navázat na tradici solidních umístění z předchozích šampionátů. Přesto vás to překvapilo?
Falun se nepovedl, uznávám, byla to hlavní akce sezony. Nicméně teprve osmnáctiletý Tomáš Portyk skončil třicátý. Sedmnácté místo Mirka Dvořáka je horší než jedenácté z loňské olympiády, ale zase ne o tolik.

Zmínil jste Tomáše Portyka - ten ale „neuspěl“ na MS juniorů, kdy všichni očekávali medaili...
Ale měl k ní strašně blízko, byl čtvrtý jen o dvě desetiny vteřiny. Měl velkou smůlu, protože mu 300 metrů před cílem přišlápli lyži a už nedokázal soupeře přespurtovat. Je ale velmi perspektivní a za rok se juniorské medaile určitě dočká.

V letní přípravě jste loni preferoval skokanský trénink, což se nejméně v první části sezony projevilo. V dalších závodech ale začal Miroslav Dvořák, česká jednička a dříve excelentní běžec, právě v běhu ztrácet. Proč?
Určitě to není tím, že by kluci v létě naběhali míň. Tomáš Portyk pak šel v běhu nahoru, Lukáš Rypl nebo Petr Kutal se nezhoršili. To se týkalo jen Mirka a bylo to kvůli tomu, že v důležitém předvánočním období chtěl být u porodu syna. Což musí trenér chápat, Mirek tak ale během těch čtrnácti dnů přišel o důležité kilometry, které mu v druhé polovině sezony začaly chybět.

Zlí jazykové tvrdí, že právě kvůli skokanské přípravě toho Dvořák v letní přípravě naběhal miň než v předchozích letech?
Možné to je, nicméně není tolik důležité, kolik toho naběháte, ale jak. Skok jsme trochu upřednostnili proto, že Mirek v něm dřív ztrácel. Pořád si myslím, že rozhodla skutečnost, když před Vánocemi vypustil dvě důležitá soustředění.

Podle vedení úseku severské kombinace v sezoně nepanovalo v družstvu optimální klima, mělo jít o komunikaci mezi vámi, závodníky a realizačním týmem v zátěžových situacích. Můžete to přiblížit?
Myslím, že komunikace probíhala bez problémů. Trochu vázla jen na mistrovství světa ve Falunu, když se výsledkově nedařilo.

Podle tiskové zprávy úseku potřebujete trenérsky i osobnostně dozrát. Co si o tom myslíte?
Nevím, kde a jak mám dozrávat. Věřil jsem, že se mi podaří v severské kombinaci něco změnit, protože předloňské a loňské výsledky nebyly optimální, ale obávám se, že tímhle stylem, jakým se to dělá u nás, to lepší nebude. Jsem znechucený natolik, že se mi nechce pokračovat s trénováním na jakékoli úrovni.

Můžete uvést nějaký příklad ze zmíněného stylu?
Třeba v polovině ledna docházely peníze a naše vedení s tím nehodlalo nic dělat, i když jsem na to dlouho dopředu upozorňoval. Nakonec jsem si ty peníze musel jistými oklikami sehnat sám, abychom se vůbec mohli připravovat a jezdit na závody Světového poháru.

V roce 2006, ve třiceti,  jste musel odejít z Dukly i reprezentace, nyní vás potkala podobná situace. Mají ty dva odchody něco společného?
Mě tehdy vyhodili po sedmnáctém místě na olympiádě v Turíně, i když to byl nejlepší výsledek českého sdruženáře. Moje kolegy z týmu za horší umístění snad chválili nebo co. Jenže ode mě to bylo málo. No a teď jsem dostal padáka po rovněž sedmnáctém místě Mirka Dvořáka, nestačilo ani zmíněné čtvrté místo Tomáše Portyka. Kdo ví, třeba bude v budoucnosti reprezentační trenér za podobné výsledky chválený.

Česká reprezentace v severské kombinaci. zleva stojí trenér Vladimír Šmíd, Petr...

Česká reprezentace v severské kombinaci. zleva stojí trenér Vladimír Šmíd, Petr Kutal, bývalý trenér Ladislav Rygl, Miroslav Dvořák a Tomáš Portyk.

V roli trenéra vás nahradil váš asistent Vladimír Šmíd, který spolupracuje s Miroslavem Dvořákem od juniorských let. Jak se na to díváte?
Samozřejmě všem přeju jen to nejlepší. Ano, Vláďa s Mirkem spolupracuje dlouho, přesto si myslím, že moje tréninkové metody Mirka někam posunuly. Vždyť loni v listopadu zajel svůj životní výsledek, třetí místo v závodě SP v Kuusamu. Třetí byl sice už třikrát předtím, ale tohle bylo poprvé v plné konkurenci.

Po celý rok jste potkával lidi, kteří se kdysi podepsali na vašem odchodu z reprezentace. Jak jste spolu vycházeli?
Ti lidé jsou samozřejmě pořád stejní. Nějakou změnu jsem tedy nečekal, moc jsem se jí ani nedočkal, ale s tím jsem do toho šel.

Už máte jasno v tom, co budete dělat?
Jak říkám, lyžováním či spíše severskou kombinací jsem znechucený, dělal jsem si kvůli trenéřině školy, jako jeden z mála mám áčkovou licenci. Pokračovat se mi v tom ale nechce, budu něco shánět. Sportovní svět přenechám lidem, kteří mu evidentně rozumějí víc než já.

Když jste v roce 2006 nuceně uzavřel sportovní dráhu, živil jste rodinu také jako zedník, nebo jste u jedné firmy rozvážel dodávkou skleničky. Vrátíte se k tomu možná?
Teď fakt nevím, mám trochu prázdno. Ale je docela možné, že zase skončím u těch sklenic. Rukama se živit umím, problémy mi to nedělá.Najdete na iDNES.czmobilní verze