Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vítková testovala nervy. Šlesingr zkoušel: Jaké tempo bude to pravé?

Česká biatlonistka Veronika Vítková při střelbě v závodě smíšených štafet v Östersundu. | foto: Český biatlon

29 2015
Veronika Vítková se při ležce nestačila divit, kam jí rány létají. Michal Šlesingr si při své poslední ráně už myslel, že terč zasáhl - a ono ne. Oba však dokázali své chyby napravovat. Také díky tomu se česká smíšená štafeta při pohárové ouvertuře v Östersundu radovala z třetího místa.

VERONIKA VÍTKOVÁ rozbíhat štafety v minulosti vždy uměla. A jiné to nebylo ani v Östersundu. Modrá česká kombinéza se v prvním kole záhy po startu hnala po trati přede všemi ostatními na první pozici.

To byl záměr?
Byl. Já se bála těch sjezdů, bylo to tam takové umydlené. Tak jsem je chtěla jet první, abych se s nikým nedostala do kontaktu.

Sil jste měla zjevně dost.
Měla. Hlídala jsem si svoje tempo a jela si podle sebe. To první kolo bylo docela na pohodu.

Ale přišla ležka a tři dobíjení. Co se tam dělo?
No... já testovala nervy trenérů i svoje. Že je hned trochu vycukám, aby s tím počítali i dál do sezony. (směje se)

Šéftrenér Ondřej Rybář potom tvrdil, že vám rány lítaly příliš nahoru.
Jo, to mi říkali taky. Nevím, co se stalo. Trochu jsem tam laborovala s větrem. Přišlo mi, že přestalo foukat, tak jsem se podle toho zařídila - a nakonec byl problém ve výšce.

Jak vám bylo, když vám na opravu zbývala poslední rána?
Nebyla jsem úplně klidná. Tu poslední dobíjecí ránu jsem potom i docela odkládala.

Zato při bezchybné stojce šlo o úplně jiný příběh?
To jo. Myslím, že po té ležce to ze mě spadlo.

Postupně jste likvidovala ztrátu a předávala v kontaktu s nejlepšími. Ale při předávce nastal trochu blázinec, ne?
Spadly tam Němky i Ruska. Kdo byl při předávce uprostřed, měl problémy. Gabča naštěstí stála na kraji. Zvládly jsme to.

Český biatlonista Ondřej Moravec v obležení svých kolegyň ze smíšené štafety v...

Český biatlonista Ondřej Moravec v obležení svých kolegyň ze smíšené štafety v Östersundu. Vlevo Veronika Vítková, vpravo Gabriela Soukalová.

A na samém konci dne platilo: třetí místo = spokojenost?
Určitě. Vstup do sezony je to suprovej, jen se příště ještě trochu líp trefit. Ale to přijde. Těch šancí ještě letos bude dost.

SOUKALOVÁ o 2. úseku: Málem jsem šla na zem

Gabriela Soukalová: „Trať se mi moc nelíbila, stopa byla zledovatělá a málem jsem šla dvakrát na zem. Jsem ráda, že jsem to ustála. Ze třetího místa mám radost za všechny, je to bezvadný start. Zvláště, když je tu tlak, že už každý od nás to pódium očekává. Skončit třetí ve štafetě i s jedenácti chybami, což je velká porce, považuju za obdivuhodné.“

Šlesingr: Oťukli jsme si to

Gabriela Soukalová dorazila do cíle svého úseku těsně za Norkou Eckhoffovou na druhém místě a také MICHAL ŠLESINGR se poté držel hned za Norem Johannesem Boem. „Běžecky jsem se rozjel docela dobře, nevytuhnul jsem. V prvním kole, když jsem se mohl za Boem vyvážet a koncentrovat se na techniku, se mi jelo fakt pěkně,“ líčil český reprezentant.

Jenže na ležce Boe předvedl dokonalou rychlopalbu a vám nespadl poslední pátý terč.
Mrzí mě, že jsem to nedostřelil. Ležku jsem si hlídal slušně. Měl jsem při ní slušný rytmus a pocit, že to tam všechno drží. Ani při té poslední ráně jsem neviděl nějakou chybu. Už jsem měl ruku na dioptru a zavíral klapku, protože jsem myslel, že jsem ji dal. Potom jsem zjistil, že to nedopadlo a musel jsem dobíjet. Škoda. Mohl jsem odjíždět v dosahu za Johannesem a zase by se mi jelo líp.

Fotogalerie

Aspoň že jste nedopadl jako Francouz Simon Fourcade v závodě dvojic, který si také myslel, že terč sestřelil, neodjel potom na trestné kolo a navrch vyfasoval trest za nevyužitý náboj na dobíjení.
Já si toho naštěstí včas všiml, že mi terč nespadnul. Jinak bych měl ještě větší průšvih než Simon, protože bych těch nábojů nevyužil víc než on.

Druhé kolo už jste jel na trati na druhé pozici osamoceně. Jaké to bylo?
To už se mi nejelo tak dobře, jako když jsem se předtím za Johannesem vyvážel. Dupal jsem ale, jak to šlo, a časově jsme se drželi relativně podobně. Při stojce jsem viděl, že Boe má dva terče na dobití, což byla pro mě příležitost, kdybych dostřelil na pět. Ale on to tam nasolil poměrně rychle. Než jsem začal střílet, ty dvě rány dobil. Snažil jsem se pak ohlídat si stojku, nevím o nějakém zásadním problému, ani se mi neklepaly nohy, ale dvě chyby tam i tak byly. Možná trochu zapůsobil psychický tlak, protože už střílel Němec Doll a pěkně mu to padalo. Ale aspoň jsem dvěma dostřelil a vyjížděl na trať třetí.

Český biatlonista Michal Šlesingr při střelbě v závodě smíšených štafet v...

Český biatlonista Michal Šlesingr při střelbě v závodě smíšených štafet v Östersundu.

A snažil jste se sjíždět Němce...
Jo, chtěl jsem, jenže on to poslední kolo zajel moc dobře. Viděl jsem ho před sebou, ale nebyl jsem schopný přiblížit se mu. Ještě jsem necítil úplně takovou tu šťávu, byl to první závod a musím se nejdřív rozzávodit.

Čekal jste před startem, že by to běžecky mohlo být právě takové?
Z kontroláků v Idre jsem věděl, že potřebuju pár závodů absolvovat, abych se dostal do rytmu a abych dovedl odhadnout, jak se rozjet. Čekal jsem, že to nebude to pravé ořechové. Ale na druhou stranu kontaktní závody mám rád, dokážu se v nich většinou namotivovat. Špatné to nebylo, úplně dobré taky ne, mám na čem zapracovat

Tratě v Östersundu vám v minulosti seděly. Může to pomoci?
Uvidíme. Ten dlouhý, vytrvalostní závod bude ve středu jiný. Dobré je, že na začátek jsme měli kratší závod. Kdybych nastoupil hned do dvacítky, tempo by se odhadovalo mnohem hůř. A tam když to přepálíte a dojde vám, hrozně ztrácíte. Dneska jsme si to oťukli.

MORAVEC o 4. úseku: Na 11 dobíjení se historie neptá

Ondřej Moravec: „Z chyb na střelnici zrovna nadšený nejsem. Vlastně jsem střílel dvakrát za jedna a pak navíc nedokázal dobít. Přitom tréninky jsem tu neměl vůbec špatné. Věřím, že se z toho poučím a příště se chyb vyvaruju, protože kdyby byly opravdu těžké podmínky, bylo by to se mnou podstatně horší. Když to vezmu souhrnně, tak našich jedenáct dobíjení je opravdu hodně. Ale jednak se na to historie ptát nebude a jednak je třetí místo prostě dobrý začátek sezóny. Nuly určitě přidáme v dalších závodech.“

Autor:


Květákové pečené placičky
Květákové pečené placičky

Zdravá dobrota na eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze