Štybar o svém útoku: Houknul jsem na Phila Gilberta, že zkusíme jet spolu

Zdeněk Štybar (vlevo) na trati závodu Paříž-Roubaix. | foto: www.quickstepfloorscycling.com

9 2018
„Mám pocit, že ze mne kostky vytřásly úplně všechno,“ říkal Zdeněk Štybar v nedělním večeru po závodě Paříž - Roubaix. Patnáct kilometrů jel v úniku. Pak pro změnu až ve třetí skupině. V cíli na velodromu potom spurtoval devátý, už pošesté v řadě na letošních klasikách kategorie World Tour v Top 10.

Jak bouřlivé tedy pro vás bylo letošní Peklo severu?
Ze začátku možná i klidnější než normálně, protože skupina uprchlíků odjela už po 50 kilometrech, zatímco loni se zrodil únik až na prvním kostkovém úseku. Takže úvodní pasáž byla tentokrát pro nás díky tomu jednodušší. Zato od prvního kostkového úseku se závodilo doslova ve stresu, za což mohly i bahnité úseky na trati. Celkově šlo opět o pořádně náročné Roubaix.

Sto třicet kilometrů před cílem vás zdržel defekt. Do pelotonu jste se musel vracet sám, nikdo z týmových pomocníků na vás nečekal.
Tehdy jsem byl celkem v klidu. Klukům z týmu hned do vysílačky řekli, aby přestali na čele balíku šlapat, takže zpomalili tempo do té doby, než se vrátím. Aby na mě někdo z týmu čekal za balíkem, to ani moc nemám rád. Dalo se to dobře dojet mezi auty. V podstatě mě ten defekt nestál žádnou energii.

Paříž-Roubaix: raduje se Sagan

Detailně - jak se slavný závod vyvíjel

Potom přišel Gilbertův útok a když byl 75 kilometrů před cílem váš týmový kolega dojížděn, zaútočil jste hned vy sám. Nejspíš jste však doufal, že se k vám někdo připojí, ne?
On to vlastně ani můj útok nebyl. Spíš jsem jen houknul na Phila Gilberta, že zkusíme jet spolu. Vypadalo to v tu chvíli, že by se mohla vytvořit docela pěkná skupina, s Phillem, s Danielem Ossem a s někým z BMC a AG2R. Jenže nikdo se mě nechytnul.

A najednou jste šlapal před ostatními favority sám, přitom do cíle bylo velmi daleko. Co jste si v tu chvíli pomyslel?
Říkal jsem si: O.K., tak něco zkusím. Věděl jsem, že to nebude jednoduché, před námi byly tři kostkové úseky těsně po sobě. Doufal jsem, že mě dojede zezadu skupinka se Stijnem Vandenberghem a pojedeme spolu, což by mohlo být nadějné. Ale ani to se nestalo. Takže jsem se tam zbytečně vyvětral.  Protože abych dal dlouhé sólo až do cíle, to mi bylo hned jasné, že se nepovede.

Zvlášť když si vás hlavní pole vytrvale drželo jen na 20 sekund před sebou.
Právě. I do vysílačky mi říkali, ať počkám. Tak už jsem to nikam nehnal a jel jen takové udržovací tempo. Možná že to sólo byla má klíčová chyba.

Tragická tečka

Michael Goolaerts po závodu Paříž-Roubaix podlehl srdeční zástavě

Nedlouho po vašem pohlcení pelotonem sólově atakoval pro změnu Peter Sagan. Říkal jste si, že ani on to samotný nedokáže?
Bylo to pořád dost daleko do cíle, ale Petrovi hrálo mu do karet, že si rychle dojel skupinku uprchlíků před ním a že ti za ním naopak moc nespolupracovali. Všichni začali koukat po sobě, a Peter měl najednou 40 vteřin k dobru. A když jezdec takových kvalit dostane 40 sekund, blbě se to sjíždí. Nikdo z lídrů do toho sjíždění ani nechtěl vložit příliš mnoho energie, aby pak za to náhodou nezaplatil.

Po rozdělení skupiny pronásledovatelů jste pokračoval ve třetí skupině. S tou jste se v jednu chvíli přiblížili na 10 vteřin k Terpstrově čtyřčlenné partě, než se váš odstup opět začal zvětšovat. Zdálo se, že ve vaší skupině víceméně nejsou žádní jezdci, kteří by za to vzali.
Přesně tak. Myslel jsem si už, že Nikiho skupinu sjedeme, ale kluci před námi věděli, že se k nim blížíme, tak za to zase rychle vzali. Nechtěli, aby se vytvořila větší skupina, kde by zase bylo víc stresu.

Nakonec jste spurtoval do cíle devátý. Pošesté v řadě jste se na worldtourové klasice umístil v Top 10, což letos nikdo jiný nedokázal. Ovšem ke spokojenosti vám chybí to pódium, že?
Spíš jedno vítězství. Všechny ty mé Top desítky bych za něj vyměnil. Věříl jsem, že tady by se mi to mohlo povést, cítil jsem se dobře. Možná že jsem předtím na trati opravdu zbytečně plýtval silami. Ale to už zpátky nevezmu. Prostě jsem udělal takové rozhodnutí.

08.dubna 2018 v 18:13, příspěvek archivován: 08.dubna 2018 v 23:17

Jen to pódium chybí. Zdeněk Štybar na posledních šesti worldtourových klasikách: 7. - 9. - 8. - 6. - 10. - 9. Žádný jiný cyklista nedokázal tolikrát po sobě dojet v Top 10. Přitom Štybar byl několikrát vázán vzadu i týmovou taktikou Quick-Stepu. https://t.co/EC7weW1qwX

Přesto, poslední konstantní výsledky jsou pro vás zároveň i důkazem, že zimní příprava se povedla a formu jste načasoval dobře.
To určitě. Myslím, že to byla výborná zima a že jsem díky ní patřil na klasikách k těm nejlepším. Teď si s týmem zase sedneme a vyjdeme z toho směrem ke druhé části sezony i k příštímu roku. Budeme hledat, co ještě zlepšit.

Jak bere Quick-Step, že po sérii vítězství měl tentokrát na Roubaix „jen“ třetího Terpstru?
U nás je to tak, že pokud nikdo z týmu na klasice nevyhraje, je potom nálada jak po funuse. Samozřejmě je to pro nás zklamání. Ale na druhou stranu jsme i tady odjeli dobrý závod a zase tak moc si toho vyčítat nemůžeme. A Niki ještě urval třetí místo. Myslím, že po jaru, jaké jsme letos měli, můžeme být celkově opravdu hodně spokojení.

Teď si dopřejete aspoň dva dny bez kola?
Pět dní! Pět dní ho nechci ani vidět.

Fotogalerie

Poletíte za teplem na Mallorku, kde máte jeden ze svých domovů?Poletíme, hned zítra, ale tentokrát se tam vydáme s manželkou na pár dní vyloženě na dovolenou. Byla to dlouhá zima a potřebujeme si chvilku odpočinout.

A pak?
Začnu se připravovat na Giro.

Po klasikářské kampani jste si ho vytyčil za váš další cíl sezony. Vyhrál jste už etapy na Vueltě i na Tour, můžete přidat vítězný zápis i na třetí Grand Tour. Takže teď dokážete rychle přepnout, zapomenout na Roubaix a přeladit myšlenky k Giru?
Jo, tak to beru. Kdyby mi až zítra z týmu zavolali, že se mám začít připravovat na Giro, tak bych jim nejspíš řekl: To asi ne. Ale protože jsem se startem na Giru počítal celou zimu, jsem na něj v hlavě už dávno připravený a docela se tam těším. Bude to pro mě nová zkušenost a vyhrát etapu Gira je mým obrovským cílem.

Probíral jste přípravu i s jezdci, kteří si v minulosti kombinaci kostkové klasiky - Giro vyzkoušeli?
Jo, bavil jsem se o tom s Matteem Trentinem, který zajel předloni výborné Giro. Ten si také po kostkách chvíli odpočinul, pak začal trénovat a na Giru měl výbornou formu. Udělám to samé. 

Autor:


 

Nejčtenější

Los Turnaje mistryň: Kvitová narazí na Plíškovou hned ve skupině

Petra Kvitova při slavnostním ceremoniálu a losování na Turnaji mistryň v...

VIDEO K souboji nejlepších českých tenistek Petry Kvitové a Karolíny Plíškové na Turnaji mistryň dojde. V...

Bohemians - Plzeň 2:2, domácí dvakrát vedli, v závěru bod ubránili

Roman Procházka (vlevo) z Plzně a David Bartek z Bohemians v souboji o míč.

VIDEO Plzeňští fotbalisté se minimálně na 47 hodin probojovali do čela tabulky, ale výsledek v...Ona je muž! Ženský hokej vyřešil skandál tvrdými tresty

Hokej - ilustrační foto

Skandál s nádechem komedie. Hokejové Berounské Lvice v první lize postavily proti Roudnici nad...

Slovenští fotbalisté se omlouvají za večírek: Mrzí nás, že trenér odešel

Tomáš Souček (v bílém) se snaží v utkání Ligy národů skluzem připravit o míč...

VIDEO Slovenští fotbalisté se omlouvají za porušení životosprávy: "Udělali jsme chybu, naše chování...

Slováci ponocovali. Trenér fotbalistů Kozák skončil kvůli večírku hráčů

Trenér Ján Kozák na střídačce slovenských fotbalistů.

VIDEO Trenér slovenských fotbalistů Ján Kozák po zápase s Českem rezignoval proto, že sedm hráčů z kádru...

Další z rubriky

Schlegel v nejistotě. World Tour padlo, co dál? Můžu se jen modlit, říká

ÚTOK. Jen co se silnice ve druhé etapě Závodu míru do 23 let zvedla, vypálil...

V květnu zazářil na závodě Kolem Alp, kde se v kopcích držel Chrise Frooma, Fabia Arua i dalších...

Pohárový cyklokros v Jičíně ovládli opět Nesvadba a Havlíková

Jan Nesvadba před Tomášem Paprstkou během  závodu Toi Toi Cupu ve Slaném.

Premiérovými vítězi pohárového cyklistického klání v Jičíně v kategorii elite se stali Jan Nesvadba...

Nesvadba doma cyklokrosařům vládne, teď už myslí na Světový pohár

Jan Nesvadba

Když mu končila sezona závodů na horských kolech, přesedlal na cyklokros. I tak se dokázal...Najdete na iDNES.cz