Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Štybar bojující o etapu: Udělal jsem stejnou chybu jako předloni

ZKUSIL, CO SE DALO. Zdeněk Štybar sedící na schodech týmového autobusu po dojezdu 14. etapy, ve které obsadil 12. místo. | foto: Tomáš Macek, MAFRA

15 2017
Rodez (Od našeho zpravodaje) - Projel cílem na dvanáctém místě, zamířil k týmovému autobusu stáje Quick-Step a unaveně v něm usedl na schůdky u řidiče. Na čtrnáctou etapu Tour, s klasikářským profilem a vrcholící krátkým stoupáním v Rodezu, si Zdeněk Štybar myslel. Ale opakovala se dva roky stará historie...

Ocitl jste se na úpatí 800metrového cílového stoupání v popředí. Co se stalo pak?
Pozičně jsme na tom byli celkem dobře, jenže já začal spurt až zbytečně moc zepředu. Nohy jsem měl dneska určitě na lepší výsledek, než jsem nakonec dopadl. Ale takhle to holt je.

Tedy taktická chyba, která vás teď pořádně štve?
Trochu jo. Byl jsem na druhé pozici v ostré zatáčce doprava a nechal jsem v ní zbytečně otevřený prostor. Měl jsem to tam naopak zavřít. Phil (Gilbert - další jezdec Quick-Stepu) dojel nakonec čtvrtý. I on možná šel do té koncovky zbytečně brzo, ale takový dojezd je vyloženě o nohách a o tom, kdo našetřil nejvíc sil v posledních deseti kilometrech. Matthews všechno zajel perfektně a díky tomu vyhrál.

Daly se v koncovce etapy vůbec nějaké síly pošetřit? Závěrečných 35 kilometrů jste v porovnání s úvodem etapy jeli extrémně rychle.
Jo, posledních 40 kiláků se jelo vážně hodně rychle. De Gent byl v úniku odjetý, měl na balík náskok minutu a půl. Věděli jsme, že bude těžké ho dojet, i když silnice byla široká a jeli jsme proti větru. Byl to hodně nebezpečný náskok, proto balík letěl.

Byl jste u toho už v roce 2015, když etapa Tour vrcholila v Rodezu stejným stoupáním jako dnes. Detailně jste si ho od té doby pamatoval?
Ano. Bohužel jsem udělal tu samou chybu jako tehdy. Taky předloni jsem ten kopec začal z druhé pozice. Už když jsem do něj dneska najížděl, říkal jsem si: To není úplně dobré, já tu dělám stejnou chybu jako před dvěma lety. Ale nechtěl jsem si kilometr před cílem vystoupit někam na pátou pozici, protože to už bych se potom nedostal zpátky.

Teď vypadáte hodně vyčerpaně. Kolik sil vám tato etapa sebrala?
Myslím, že fyzicky nebyla z nejtěžších, ale psychicky ano. Pořád foukalo z boku, pořád jsme se tam tlačili, pořád jsme čekali, jestli někdo rozjede na špici kolotoč nebo ne. Prostě hodně nervózní etapa.

Byli jste v týmu domluveni, že koncovka se tentokrát pojede na vás?
Já jel tak, že chci tuhle etapu vyhrát. V jejím průběhu jsme se bavili s Philem (Gilbertem), jak se kdo cítíme. On se cítil dobře, já taky. A na takový dojezd je lepší, když to zkusíme oba, protože zorientovat se v sedmdesátce ve sjezdu na posledních deseti kilometrech nebylo jednoduché. Jack Bauer pro nás odvedl na špici úplně neuvěřitelnou práci. Kdyby tam ale byl ještě jeden člověk z týmu před námi, bylo by to lepší a výsledek mohl být taky lepší. Ačkoliv na to se rozhodně nechci vymlouvat, na vítězství by to dneska stejně asi nestačilo, Matthews jel výborně. Zkusili jsme to, nevyšlo to.

Jak zdravý jste se dnes na trati cítil?
Dneska jsem měl zaplaťpánbůh lepší den. I proto mě mrzí, že výsledek není takový, jaký jsem si přál. Každé šance, která tu nevyjde, je obrovská škoda. Ale ještě máme týden před sebou a šance tam budou.

Antibiotika, která jste bral, nemohla ve vašem těle způsobit zmatek?
Dnes už jsem nic takového necítil. Zato dva dny nazpět jsem si Pyreneje protrpěl.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze