Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Obrozená Vítková: Změnila jsem pořadí terčů. Najednou se jinak koncentruju

Veronika Vítková s plyšovým mamutem za čtvrté místo ve sprinterském závodě SP v Chanty-Mansijsku. | foto: Český biatlon, Petr Slavík

20 2015
„Kousek chyběl,“ usmála se. Už počtrnácté v sezoně, pokud počítáme i štafety, mohla biatlonistka Veronika Vítková vystoupat na pohárové stupně vítězů. Skončila ve finálovém sprintu v Chanty Mansijsku těsně čtvrtá, přesto šla celá rozzářená na vyhlášení nejlepších šesti. Takový výsledek moc potřebovala.

Jste jen těsně pod stupni vítězů, ale jistě spokojená, že?
Určitě. Pro mě je tohle velké zvednutí sebevědomí po výsledcích z Kontiolahti a po posledních závodech, kdy se mi vůbec nedařilo.

Čím jste to střelecké trápení prošťouchla? Změnou pořadí terčů?
Jo, víceméně jsem se vrátila k jinému pořadí terčů. Začala jsem ležku zase střílet od prostředka, tak jako dřív. Asi to do sebe něco má, protože se najednou jinak koncentruju. Jedna rána tam sice zůstala, byla vytažená na 12 hodin, ale už se neopakovaly chyby, které jsem pořád dělala v Kontiolahti.

Je to váš recept na krizi? Něco změnit a psychicky se tím srovnat?
Asi ano. Změnila jsem tím pozornost na střelnici, což ovlivnilo i moji psychiku. Něco to do sebe určitě má.

Fotogalerie

Vítr přitom podle záběrů kamer na střelnici docela zlobil. Bylo to tak?
Nebylo to dneska úplně jednoduché. Už na první trénink nám tu opravdu hodně foukalo, to byla úplná loterie. Včera to pak bylo lepší, jenže dneska zase foukat začalo. Ale nějakým způsobem se to trefit dalo.

I běžecky už to z vašeho pohledu bylo opět velmi dobré. Což souviselo právě s vylepšenou psychikou?
Ono když člověk jede úplně poslední s obrovskou ztrátou, jako já při hromaďáku v Kontiolahti, tak se ani tomu tělu nechce. Měla jsem sto chutí někam se ztratit. Dneska mě to sice strašně bolelo, ale jde o poslední závody a pro všechny je to úplně stejné. Také soupeřky už musí být utahané, těch závodů bylo vážně hodně. Díky tomu je ten můj běžecký čas v porovnání s ostatními pořád dobrý.

Na start jste šla s čistou hlavou?
Šla. Řekla jsem si: Nemáš co ztratit, přeskočit Valju Semerenkovou v poháru už bude hodně náročné, ale když se udržíš čtvrtá, bude to taky super.

V pořadí sprinterského malého glóbu jste třetí místo uhájila. To je už druhá disciplína, ve které jste na konci zimy v první trojce.
Jo, to odpovídá vyrovnanosti celé sezony.

Celkově nyní na třetí Semerenkovou ztrácíte 41 bodů, ale máte lepší výchozí pozici do stíhačky. Ještě to není ztracené.
Lepší výchozí pozici do stíhačky sice mám, ale Valja je výborná střelkyně, ta se v ní může posunout hodně dopředu. Já ale pro změnu doufám, že tímhle závodem jsem si zvedla sebevědomí a ta střelba tomu bude i nadále odpovídat.

Počítáte s tím, že v prvním kole stíhačky pojede silný běžecký vláček na 2. až 4. místě? Domračevová, Dahlmeierová a vy?
Určitě se to sjede a první kolo absolvujeme takhle pohromadě. Jestli tedy Darja zase nepředvede něco, jako v prvním kole v Kontiolahti, kdy ujela všem. Ale i ona už toho snad musí mít dost - i když dneska byla hodně rychlá.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze