Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vernerovi pomohla pohádka. Horor si před volnou jízdou radši nepustím, říká

Tomáš Verner | foto: Reuters

16 2014
Stříbro 2007. Zlato 2008. Bronz 2011. A pak... trápení a čekání. Ale teď, takřka na konci své kariéry, se krasobruslař Tomáš Verner na mistrovství Evropy zase směje. Po krátkém programu je v Budapešti průběžně třetí a atakuje stupně vítězů.

Jak vám bylo, když jste dnes dokončil svoji jízdu? Vypadal jste, že jste v euforii.
Hodněkrát jsem si v posledních letech představoval, kdy se zase na velké akci po své jízdě zastavím a budu si moci říci: Dobrý, Tome. A vždycky někde něco ulítlo. Většinou jsem se zastavil a honily se mi hlavou myšlenky: Zase jsem to zblbnul. Až tady ne.

Jste průběžně třetí. Javier Fernandez s náskokem vede, ale za ním je to v pořadí pořádně namačkané.
Jo, Javi nám trochu uskočil, ale to mě nezajímá. Hlavně, že jsem se dobře zapsal. Dva roky jsem jezdil tak, že jsem se v krátkém programu pokaždé víceméně "vyškrtnul" z volné jízdy - a musel jsem pak sbírat veškerou motivaci, abych vzal brusle a odjel tu volnou, před kterou jsem dopředu věděl, že se v ní už nikam moc posunout nemohu. Já začínal volnou třeba s 57 body z kraťasu! Tady jich mám 83 a ještě to nebyl úplně čistý kraťas. Zítra si v klidu zatrénuju a v sobotu musím jet naplno.

Zatrnulo vám při úvodním čtverném toeloopu, po němž jste bojoval s výjezdem?
Moc. Na rozjížďce jsem ho předtím skočil na dvě nohy, moc mi tam nevyletěl. V závodě jsem se rozjel rychleji, vyletěl jsem nahoru skvěle, ale v poslední rotaci se mi trochu rozjely nohy - a v té odstředivé síle už jsem je nesecvaknul, měl jsem úplně vytočený kotník. Místo toho, abych při dopadu koukal rovně do úrovně diváků, najednou jsem viděl led. Naštěstí jsem to ustál, nespadnul jsem. Věděl jsem, že ztráta tam bude, ale ne velká. A když se mi potom povedly další skoky, říkal jsem si: Je to v pohodě, ta jízda je dobrá.

Krokovou pasáž jste si už užíval? Z tribuny to tak vypadalo.
To jo, užíval. Dlouho nepamatuju Evropu v tak pěkné atmosféře. Hlavně českých vlajek je tu spousta. Je to krásné. Jsem rád, že se to děje zrovna teď a tady.

Michal Březina si před svým vystoupením čistil hlavu fotbálkem. Čím jste si ji čistil vy?
Pohádkou. Pustil jsem si po ranním tréninku Čaroděje ze země Oz. A pak jsem si ještě přehrál pár záběrů svých čtveráků ze závodu v Nice, tam byly hezké. To mě uklidnilo - a šel jsem na závod.

Co si pustíte před sobotní volnou jízdou?
Nevím. Už mám s sebou jen thrillery a horory, ty si radši nepustím. Ba ne, vlastně mám sebou jednu komedii, jmenuje se Stážisti a je o dvou klucích, co hledají práci jako stážisti googlu. Tak asi tu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze