Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


S jedničkou jsem sám sebe dostával i pod tlak, vyprávěl druhý Vakoč

Petr Vakoč (vlevo) z týmu Quick-Step Floors a Sonny Colbrelli z Bahrain-Merida zkoumají kvalitu nápoje. | foto: Profimedia.cz

13 2017
Loni tu zvítězil, letos dojel druhý. O Brabantském šípu, předělovém závodě mezi kostkovými a ardenskými klasikami, říká Petr Vakoč, že je jeho nejoblíbenějším. Chybělo málo a stal by se prvním cyklistou od Oskara Freireho v roce 2007, který by zde obhájil titul. Jenže Sonny Colbrelli z týmu Bahrain Merida byl ve spurtu proti.

Každopádně asi máte důvod ke spokojenosti, že? Vaše závěrečná stíhací jízda byla obdivuhodná.
Jo, s výkonem jsem určitě spokojený. V závěru to už vypadalo, že se do boje o vítězství ani nezapojím, unikla skupina, ve které byli dva závodníci od nás (De Plus a Devenyns), takže z hlediska týmu skvěle rozjetý závod. V posledním kole jsme pořád jeli půl minuty za skupinou, ale s Philippem Gilbertem jsme byli připravení hlídat si další závodníky, kteří by chtěli nastoupit, a doskočit s nimi dopředu. Nakonec za to v předposledním kopci vzalo Lotto a já se pustil za Timem Wellensem.

A 800 metrů před cílem jste vedoucí devítičlennou skupinu dojeli.
Hned jsem nastoupil, chtěl jsem ostatní překvapit. Bohužel se mi nepovedlo udělat hned potřebný rozdíl. Přece jen ta skupina měla v závěru dost sil, kdežto my jsme ji usilovně dojížděli.

Rozhodl tedy spurt. Věřil jste si do něj?
Výborně mi ho rozjel Dries Devenyns. Já věděl, že Colbrelli v něm bude silný, ale šel jsem do toho naplno a veškeré síly, co mi zbyly, jsem dal do spurtu. No a bylo z toho druhé místo. Takže s výkonem určitě spokojenost, sice mám v sobě i trochu zklamání, že mi nestačil na vítězství, ale Colbrelli jel výborně a byl do finále čerstvější.

Když jste ještě pět kilometrů před cílem ztráceli na uprchlíky stále půl minuty, už jste se pomalu smiřoval s tím, že tentokrát o vítězství na Brabantském šípu nepojedete?
To jo, to jsem si pomyslel: Dnes už mi to asi nevyjde. Ale nic jsem nevzdával předem. Říkal jsem si: I kdybych měl za těmi devíti uprchlíky bojovat jen o 10. místo, půjdu do toho naplno. A když se mi potom povedlo s Wellensem ujet, oba kluci z našeho týmu, co jeli ve vedoucí skupině, odvedli super práci a v závěru přestali střídat, když viděli, že se blížím. Celou dobu v úniku byli nachystaní, že já nebo Gilbert bychom tam mohli doskočit. Takticky nám závod vyšel super. Akorát ten Colbrelli nám to vítězství překazil.

12.dubna 2017 v 17:55, příspěvek archivován: 12.dubna 2017 v 22:08

Second year in a row that @PetrVakoc finishes in the top 3 at #BrabantsePijl. #WayToRide https://t.co/8OtrxkChia

Jakou jste měl pozici v týmu před startem. Byli jste s Gilbertem dva spolulídři?
Jo jo, přesně tak. V závěru to potom mělo být na naší domluvě, jak do koncovky půjdeme. Střídali jsme se i při těch nástupech. Ke konci si ale hodně lidí v balíku Gilberta hlídalo, takže když se vydal dopředu Wellens, šel jsem po něm já. Gilbert měl v háku Matthewse a další lidi, také proto jsem měl trochu víc volnosti.

Poprvé na tak významném závodě jste startoval s číslem 1, určeném obhájci titulu. Jak jste si to užíval?
Bylo to pro mě hodně zvláštní, i sám sebe jsem dostával trochu pod tlak. Říkal jsem si, že jenom třem lidem se v historii povedlo na Brabantském šípu obhájit prvenství, že by bylo pěkné, kdyby se mi to povedlo také. I druhé místo mi však dodalo sebevědomí do dalších závodů v Ardenách.

Petr Vakoč

v sezoně 2017

Tour Down Under (World Tour):
Celkově 33. místo, v etapách nejlépe 11.

Cadel Evans Race (World Tour):
6. místo

Kolem Abú Dabí (World Tour):
Celkově 74. místo

Strade Bianche (World Tour):
27. místo

Kolem Katalánska (World Tour):
Celkově 57. místo, etapy 4. a dvakrát 8.

Brabantský šíp (Europe Tour HC):
2. místo

Nyní váš čeká v neděli worldtourová ardenská klasika Amstel Gold Race. Vzhledem ke zranění týmového kolegy Juliana Alaphilippa byste na ní mohl mít více volnosti?
Je to možné. Se mnou a s Philippem tam pojede i Dan Martin (a také Zdeněk Štybar). Bohužel letos zrušili výjezd na Cauberg těsně před cílem, s tím by nám asi profil vyhovoval víc. Ale uvidíme, co na Amstelu provedeme.

Měl byste absolvovat všechny tři ardenské worldtourové klasiky?
Ano, i Valonský šíp a Lutych-Bastogne-Lutych. Na ten se také moc těším, i když jde o hodně obtížný závod.

Petr Vakoč
Petr Vakoč

A potom? Opět se pokusíte probojovat do sestavy Quick-Stepu pro Tour, nebo dáte raději přednost jiné Grand Tour, kde byste dostal víc prostoru?
Chtěl bych se znovu dostat na Tour, ačkoliv to bude těžké a asi stejně jako loni se o případné nominaci dozvím až těsně před Tour. Po Ardenách mám letos i trochu jiný program, pojedu ještě jednorázovku ve Frankfurtu (1. května, World Tour), potom na rozdíl od loňska nejedu Kalifornii. A kdyby ta Tour nedopadla, asi bych chtěl v srpnu absolvovat Vueltu, kde bych mohl mít i více toho prostoru.

Loni jste v úvodu sezony vyhrál dva jednorázové závody ve Francii, letos se jich však Quick-Step nezúčastnil. Vyhovoval vám loňský program více?
Asi ano. Letos mi úplně nesedlo Abú Dabí a všechno to cestování, což se potom odrazilo i na Strade Bianche.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze