Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kreuziger o dvojboji Giro - Tour: Pak vám chybí svalová svěžest

Roman Kreuziger s manželkou Michaelou za cílem Tour. | foto: Tomáš Macek, MAFRA

27 2015
Paříž (Od našeho zpravodaje) - Pošesté v kariéře startoval na Tour, popáté ji dokončil v Top 20. Roman Kreuziger byl na 17. místě v celkovém pořadí nejlepším z kvarteta Čechů. Především však byl na trati k dispozici Albertu Contadorovi, lídrovi týmu Tinkoff-Saxo.

Jaká byla vaše šestá Tour?
Tak zatímco ta má minulá byla v mém podání dobrá a ta předtím (v roce 2011) nic moc, tahle byla docela optimistická. V Pyrenejích jsem v horkých dnech trochu trpěl, ale v Alpách se pak objevily náznaky, že v sobě ještě nějakou energii mám. Postupně se to zlepšovalo.

V týmu Tinkoff-Saxo vás bylo dokonce pět jezdců, kteří už měli v nohách letošní Giro. Mnozí cyklisté přitom tvrdí, že kombinace Giro - Tour je brutální. Zvlášť vzhledem k tomu, jak ostře se letos hned od začátku Giro jelo.
Ta kombinace určitě možná je, i když hodně záleží na tom, jestli jedete na pořadí, nebo ne. Ale tím, jak bylo letos Giro už v prvních devíti dnech náročné a potom i začátek Tour hodně intenzivní, tak usilovat o double bylo vážně složité. Ukázalo se, že nám pak chybělo trochu té svěžesti. Myslím, že v dnešní době, kdo se chce opravdu připravit na Tour, musí jet coby první Grand Tour sezony Tour a potom třeba Vueltu, protože ta už bývá klidnější. Lidé jsou už na ní hodně vyzávodění a není to o tlačení se každou chvíli vepředu. Kdežto na Giru a Tour to tak je.

Fotogalerie

Kreuziger a Tour

Jaká část těla při takovém dvojboji nejvíc trpí?
Je to hlavně o svalové svěžesti. Nohy mají po první Grand Tour vlákna zpomalenější a když se potom máte cukat v takových těch krátkých zrychleních, ta svěžest prostě chybí.

Co z toho pro vás plyne do budoucna?
Říkal jsem už v roce 2011, že kombinace Giro - Tour mi úplně nesvědčí. Příští rok bych tedy chtěl absolvovat první část sezony s klasikama a následně takový ten běžný program: Kolem Švýcarska a Tour. Shodli jsme se s ostatními, že je asi rozumnější přijet na Tour svěží a zkusit tady pak zahrát všechno na jednu kartu s Albertem.

Předloni jste líčil, jak Alberto Contador chtěl na Tour do poslední možné chvíle zkoušet, jestli by se na Chrise Frooma ještě nedalo něco vymyslet. Kdy váš lídr letos pochopil, že tu nemá stejnou formu jako na Giru?
On na tom byl kondičně dobře. Postihl ho v Alpách pád, ale především tu byli Froome, který na Tour přijel v excelentní formě, a Quintana s Valverdem, kteří byli od ostatních odskočenější. S těmi dalšími se už bojovat dalo.

Které závody vás teď ve zbývající části sezony ještě čekají?
Bude jich poměrně dost. Příští týden klasika v San Sebastianu, což je závod, který mám rád a kam se poměrně těším. Ale bude pochopitelně záležet na tom, jak si orazím tady po těch třech týdnech. Potom bych měl jet Colorado, kde budu spíš jedním z těch starších, protože tam máme nějaké stážisty. Takže je budu poučovat, ale určitě nepojedu na pořadí, protože už těch závodů opravdu bylo hodně. Pak se chystám na Montreal a Québec (jednorázové podniky World Tour), kde bych naopak sám rád něco zkusil. A podle toho, jak na tom budu, se rozhodnu, jestli startovat na mistrovství světa, nebo ne.

Autor:


Okurková limonáda v 7 minutách!
Okurková limonáda v 7 minutách!

Vyměňte kupované limonády za domácí.

Najdete na iDNES.czmobilní verze