Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Záhlavová-Strýcová rok po dopingu: Jsem paranoidní. Ale i víc v klidu

TENISEM SE BAVÍ. Barbora Záhlavová-Strýcová si díky půlroční dopingové pauze začala tenis více užívat. | foto: AP

9 2014
Půl roku nemohla hrát. Pykala za to, že si vzala přípravek na hubnutí, který obsahoval nepovolené látky. V těchto dnech je to rok od chvíle, kdy se tenistka Barbora Záhlavová-Strýcová vrátila na kurty. "Nechci říct, že jsem úplně zpátky. Ale jsem na dobré cestě," řekla v rozhovoru pro MF DNES.

Loni hned po comebacku vyhrála turnaj ITF v Trnavě, letos je na Slovensku zpátky - a zatím si vede dobře, po dvou třísetových bitvách je ve čtvrtfinále. "Je to tady pro mě trochu déja vu," říká Strýcová, která se příští týden představí v Praze na největším domácím turnaji Sparta Prague Open.

Máte na Trnavu vzhledem k loňskému comebacku zvláštní vzpomínky?
Ano. Uteklo to rychle a ten rok byl celkem úspěšný. Zrovna jsem vzpomínala s trenérem, co všechno jsme si museli projít, jak moc jsme museli hrát a trénovat. Je příjemné se vracet na místo, které nastartovalo mou novou kariéru.

Vzpomenete si na nějaké přelomové momenty toho roku?
Asi 1. kolo loni v Trnavě. Vyhrála jsem ten zápas z mečbolu a nakonec jsem ovládla celý turnaj. To mi dalo sebevědomí do nového začátku. Nebo i grandslamy, kvalifikace, ve kterých jsem musela vydřít těžké zápasy. V Paříži jsem ve 2. kole kvalifikace postoupila po výhře 7:6 ve třetím setu. Prokousávala jsem se. Nechci říct, že jsem úplně zpátky, ale jsem na dobré cestě.

Barbora Záhlavová-Strýcová

Barbora Záhlavová-Strýcová na turnaji v Miami.

Datum narození: 28. 3. 1986
Místo narození: Plzeň
Nejvýše na žebříčku WTA: 39. místo
Aktuálně na žebříčku WTA: 55. místo

Osmadvacetiletá Plzeňačka zažila drsný přelom let 2012 a 2013. Otce jí zatkli a odsoudili za obchod s drogami, ona sama v prášcích Acai Berry Thin určených na hubnutí pozřela zakázanou látku sibutramin, za což dostala půlroční zákaz hraní. Návrat ale zvládla obdivuhodně - hned po comebacku vyhrála turnaj v Trnavě a postupně se vyšplhala v žebříčku na 55. místo. Kam dál? "Nějaké cíle mám, ale mluvit o nich nechci."

Pomyslela byste si loni, že za rok budete na 55. místě žebříčku WTA?
Kdyby mi někdo řekl něco takového minulý rok v Trnavě, tak mu to hned podepíšu a řeknu: To beru. Ale ani náhodou jsem to nečekala.

Bývala jste výbušnou tenistkou, nicméně jste věřila, že by vás dopingová pauza mohla uklidnit. Stalo se to?
Dneska jsem vyhrála zápas po boji 7:5 ve třetím setu (rozhovor vznikal v úterý - pozn. red.) a za celý zápas jsem neřekla ani slovo. I můj trenér přišel a ptal se, jestli jsem nemocná, nebo co se děje. Myslím, že jsem se změnila i jako člověk. Vidím tenis jinak. Moc mě baví, chci se v něm zlepšovat. Ale není to stres, je to přece jenom hra. Je to sice můj život, ale už to vidím s odstupem.

Pomáhá vám to i na kurtu?
Nechci říkat, že jsem úplně v pohodě. Taky mám svoje stresy a strachy. Ale když si uvědomím, co se mi stalo... To pomáhá určitě. I trenér mi připomíná, že zase můžu dělat, co mě baví. A že to je fajn.

Dáváte si teď pozor, co jíte?
Jo. Ze začátku jsem byla paranoidní k čemukoliv, co jsem dala do pusy. Dávám si takový pozor, že když otevírám jakoukoliv flašku vody, džusu, tak si všímám, jak praská uzávěr. A když to nepraskne, tak to nepiju, i když vím, že se toho nikdo nedotkl. To se mi stalo teď před pár dny na tréninku. Měla jsem svoji vodu, otevírám ji a uzávěr nepraskl, tak jsem si radši koupila novou. Někdo řekne, že jsem blázen, ale ten pocit, že jsem nemohla hrát, že to bylo nefér, je nepopsatelný. Takže si dávám pozor na všechno.

To už asi člověka nepřejde, že?
Ne. Dokud budu hrát tenis, tak to nepřejde.

Zato už asi přešly mánie s hubnutím, které k půlroční pauze přispěly...
No, jsem ženská. Pořád mám stavy, že chci zhubnout. Asi jako každá jiná. Ale že bych si vzala nějaký stimulant, tak to opravdu nehrozí.

Tip na zájezd

Vyrazte se podívat na nejlepší tenisty naživo. Nabídku zájezdů na French Open a Wimbledon najdete na dovolena.idnes.cz

Jak vás hráčky uvítaly zpátky na okruhu?
Musím říct, že žádná hráčka se na to neptala. Byly ke mně fakt fajn. Nikdo se se mnou o tom nebavil. A i kdyby jo, tak mně by nevadilo se s nimi o tom bavit. Vysvětlit jim, jak to bylo. Ale uvítaly mě normálně, že jsou rády, že zase hraju. Bylo to fajn.

Cítíte se teď lépe než před pauzou?
Cítím se tak, že mám víc energie, víc síly. Před tou pauzou už jsem byla bez šťávy, nebylo to ono, cestovalo jsem z jednoho místa na druhé... Ukázalo se, že všechno špatné je pro něco dobré. Odpočinula jsem si fyzicky i psychicky. Dodalo mi to sílu i poznání sama sebe, svého těla, co potřebuju... Taky už je mi 28 let, takže přemýšlím o tom, jak trénovat, kolik toho zvládnu. Mám větší chuť do tréninku, více energie, to určitě.

PROHRÁLA. Česká tenistka Barbora Záhlavová-Strýcová v těžkých podmínkách první
BOJ PROTI OBHÁJKYNI. Barbora Záhlavová-Strýcová returnuje v zápase s obhájkyní...
Tenistka Barbora Záhlavová - Strýcová při turnaji ECM Prague Open (16. července
ZKUSÍM TO. Barbora Záhlavová-Strýcová běží za míčkem v utkání prvního kola

Na čem nyní nejvíc pracujete?
V mé hře jde pracovat na spoustě věcí. Pracujeme s trenérem v podstatě na všem - forhendy, bekhendy, voleje, smeče... Kdyby se na ničem nedalo pracovat, tak to už by bylo smutné...

Nebo byste byla světovou jedničkou.
No, nebo tak! Ale to nejsem a mám k tomu hooodně daleko. Chci se při úderech cítit dobře.

Příští týden vás čeká pražský turnaj Sparta Prague Open. Jakou hraje roli ve vaší sezoně?
Vždycky se na něj těším. Ráda hraju v Čechách, mám tu spoustu kamarádů, přijede rodina. Mám tam od nich oporu, za to jsem ráda. Obsazení letos vypadá obrovsky silně, přijede Lucka Šafářová, Klára Koukalová a další dobré hráčky. Přijde mi to jako normální turnaj WTA.

Strýcová zve na facebooku Sparty na turnaj v Praze:Najdete na iDNES.czmobilní verze