Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Štybar: Kdybych usnul o půlnoci, byl bych rád. Zabral jsem o půl druhé

A ZASE JSME TO ZVLÁDLI. Zdeněk Štybar a Julien Vermote aneb Kittelova letka po vítězství jejich lídra číslo pět. | foto: Tomáš Macek, MAFRA

12 2017
Pau (Od našeho zpravodaje) - Dojedou Macieje Bodnara, nebo ne? Polský jezdec týmu Bora uháněl před pelotonem, už byl na posledním kilometru, na posledních 500 metrech, ale letka Marcela Kittela s opět mocně pracujícím Zdeňkem Štybarem byla přece jen silnější. A tak mohl český mistr slavit se svým lídrem už pátý triumf na této Tour.

Až se chce říci: Copak se ta vítězná sprinterská série Quick-Stepu nikdy nezastaví?
Doufejme, že nezastaví. Nikdo asi nečekal, že tu vyhrajeme s Marcelem pět etap. Ale bereme každou další, jakou bychom v ní jeli o naše první vítězství. Pořád jsme velmi motivovaní.

Navíc s Kittelem pokaždé vítězíte trochu jinak, že? Tentokrát po velké naháněné Macieje Bodnara.
Ten nám to dneska o dost ztížil. Zjistili jsme, že to s jeho dostižením bude hodně těsné, museli jsme proto mnohem dřív použít na stahování Maciejova náskoku Jacka Bauera a Phila Gilberta.

A také vy jste potom odvedl obrovský kus práce.
Jo, i já jsem začal na špici mnohem dřív než bylo v původním plánu. Ale nic jiného nám nezbývalo, vždyť Bodnar měl ještě tři kilometry před cílem nějakých patnáct vteřin. Bylo to buď, anebo. Naštěstí to pro nás dobře dopadlo. A pak už za to vzal Marcel a ten je tady supersilný.

Série týmových oslav tedy bude i při dnešní večeři pokračovat.
To radši ani nechci zakřiknout, vždyť my tu v podstatě slavíme skoro každý druhý den. Užíváme si to, každá sklenička šampaňského chutná po takových vítězstvích skvěle.

Nyní se vaše role změní, čekají dva těžké dny v Pyrenejích. Takže budete k ruce Danovi Martinovi, lídrovi týmu pro celkové pořadí?
Určitě, teď se přesune pozornost od Marcela k Danovi, budeme pracovat pro něj. Škoda, že v nedělní etapě spadnul, mohl být v celkovém pořadí ještě mnohem výš, ale to se stává. Důležité je, že Dan je po pádu v pořádku. Věříme, že teď bude v celkovém pořadí postupovat nahoru.

Fotogalerie

11. etapa Tour de France

Jak se to nyní ve vás sváří? Chcete co nejvíce pomoci Martinovi, ale zároveň víte, že po Pyrenejích přijde klasikářská etapa do Rodezu, která by měla pro změnu sedět vám. Budete se snažit vyvážit výdej sil?
Já samozřejmě vím, že tam jsou potom i takové etapy jako ta do Rodezu. Jenže já to tu doopravdy beru den za dnem. Když jedeme jako tým vepředu, jsem i v mnohem menším stresu, než kdybych si řekl: Dobrý, teď budu v balíku šetřit síly. Spíš je našetřím tím, že budu zase pomáhat vepředu. Daří se nám, Marcel je v superformě, Dan je ve formě, v balíku jsme si už získali i respekt a nemusíme se díky tomu tlačit tolik jako ostatní týmy.

Navíc i ta vítězná euforie vám síly obnovuje, ne?
Přesně tak. A ještě že tak. Každý den chodíme spát dost pozdě, nejsme už úplně čerství.

Co znamená dost pozdě? O půlnoci?
To bych byl rád, kdybych o půlnoci usnul. Včera se mi to povedlo až o půl druhé.

Tolik jste byl z předchozího průběhu dne nabuzený?
Po etapě byl včera dlouhý přesun na hotel, na masáž jsem se dostal teprve ve čtvrt na deset, až pak jsem byl na večeři. Když do sebe narvete nějakých 250 gramů těstovin, potom rybu nebo maso, dezert a ́šampaňské, máte nacpaný žaludek a tělo ještě dlouho poté pracuje. A ráno se vám pak nechce vstávat.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze