Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Šampion Štybar čeká na nominaci: Doufám, že český dres ukážu i na Tour

Zdeněk Štybar přijímá gratulaci od svého otce poté, co se podruhé v kariéře stal mistrem republiky v silniční cyklistice. | foto: Alexandr Kliment

25 2017
Žiar nad Hronom (Od našeho zpravodaje) - V sobotu, večer před národním šampionátem, si Zdeněk Štybar přál: „Pokud pojedu Tour, moc rád bych tam byl pořádně viditelný. Tedy v dresu národního mistra.“ V neděli odpoledne si mohl v Žiaru nad Hronom říci: první část mise je splněna. Dres českého šampiona mu po třech letech opět říká pane. Zbývá „maličkost“. Uvidět své jméno černé na bílém v nominaci stáje Quick-Step na Tour.

Bylo to dnes tvrdě vydřené vítězství?
Hodně vydřené. Dneska to na trati dost bolelo. Řekl bych, že šlo o nejtěžší české mistrovství, co jsem kdy jel. Ale zároveň to byl nádherný závod, moc jsem si ho užil. Nečekal jsem, že dojde na únik hned po startu. Ale když ta skupina odjížděla, zdála se mi dost velká a silná. Tak jsem do ní naskočil a říkal jsem si: Uvidíme, co se z toho vyvine. No a zezadu nás potom už nikdo nebyl schopný dojet.

Takže nešlo o taktiku hned peloton roztrhat?
Ne, ne, ne, z mé strany určitě taková taktika nebyla. Spíš jsem čekal na závěr a myslel si, že zůstaneme pohromadě do posledních dvou tří kol. A vidíte, nakonec se ten závod vyvíjel úplně jinak.

Zdeněk Štybar před startem závodu na mistrovství České republiky a Slovenské...
ÚNIK DNE. Zdeněk Štybar (vlevo) táhne třináctku uprchlíků během republikového...

Překvapilo vás, že v této 13členné skupině absentovaly čtyři pětiny týmu Bora, která v ní měla pouze Juraje Sagana, ale chyběli mimo jiné Peter Sagan nebo Jan Bárta?
Ona ta skupina vznikla v půlce prvního okruhu tak trochu nevinně. Byla dost velká a jel v ní také Juraj Sagan, což se stalo naší výhodou, protože Bora vzadu v balíku netahala. Kdyby naopak Juraj v té naší skupině chyběl, závod by vypadal úplně jinak. Takhle jsme byli všichni víceméně spokojení, i Bora. Uvěřil jsem: Můžeme vepředu vydržet až do cíle. Já si chtěl zazávodit, tu skupinu jsem rozhodně nebrzdil.

V předposledním kole začal útočit a unikat Josef Černý z týmu Elkov Author, bývalý cyklista polského CCC. Vy jste se vydal dopředu s ním.
Pepa už v minulosti několikrát ukázal, jak je v únicích silný. Jel skvěle, výborně se mi s ním spolupracovalo. Roztrhal tu naši přední skupinu a když nastoupil, věděli jsme, že ho musíme rychle sjet. Jenže jak už všichni z té skupiny jeli dlouho v úniku, měli toho docela dost. Po třech nástupech jsme vepředu zůstali sami dva, já s Pepou.

A váš náskok neustále narůstal.
Kontroloval jsem další kluky, aby nás nedojeli, to byla v tu chvíli má priorita.

A JEDEME! Zdeněk Štybar útočí na republikovém šampionátu v Žiaru nad Hronom.

A JEDEME! Zdeněk Štybar útočí na republikovém šampionátu v Žiaru nad Hronom.

V posledním kole jste na prvním stoupání poprvé nastoupil, ale Černý se ještě zachytil. Otestoval jste si ho tím?
Byla tam technická pasáž, kde jsem si myslel, že bych si mohl náskok udržet. Jenže Pepa hned reagoval. Proto jsem pak vsadil na poslední kartu, na poslední kopec. Ještě jsem sice v nejhorším doufal ve spurt, ale ten už bývá loterií. A já si moc přál, abych si vítězství vychutnal v cílové rovince sám.

Což se i stalo.
Moc jsem si ten titul přál, ačkoliv jsem věděl, že Pepa je těžký soupeř. Jel vážně výborně. Čekal bych, že mi nebude střídat, že se jen poveze a bude vymýšlet, že by to s takovou taktikou mohl očůrat a pak mě zkusit ošpurtovat. Ale on se rozhodně jen nevezl. Musel jsem dát doopravdy 110 procent do posledního nástupu, abych ho urval.

V Žiaru nad Hronom jste závodili v až 35stupňovém „žiaru“. Ovšem na taková vedra jste zvyklý například z Tour, ne?
Nebo ze závodu Kolem Švýcarska, kde letos panovalo stejné počasí. Každopádně i tak si v takovém počasí dost dávám.

Může vám vítězství definitivně pojistit nominaci na Tour, kterou stáj Quick-Step stále neoznámila?
Tak já už vím, jak naše nominace vypadá (usmívá se), ale musím ještě počkat, až vše oznámí tým. Doufám, že dres národního mistra budu moci ukázat na Tour a navíc i v dobrém světle.

25.června 2017 v 15:45, příspěvek archivován: 25.června 2017 v 18:10

Jedna velké týmová radost Made in Quick-@quickstepteam: české zlato pro @zdenekstybar, bronz pro @PetrVakoc. https://t.co/uf12O51Zxa

Chtěl byste, aby měl tento dres stejnou vizáž jako před třemi lety, kdy byla vaše národní trikolóra opravdu řádně viditelná?
Určitě. Nevím, jestli jeho případnou vizáž plánovali v Quick-Stepu dopředu, ale přesně takový dres bych si přál. Lidé mě v něm znají už z cyklokrosu a já jsem moc rád, že v něm teď budu moci zase závodit i trénovat.

Pokud jej v září na vyloženě klasikářské trati mistrovství světa v Bergenu nevyměníte za dres duhový...
To bych si samozřejmě přál ještě víc. Na mistrovství světa se letos hodně moc soustředím.

Teď vás však čeká (snad) Tour. Po závodě Kolem Švýcarska jste ještě popisoval, jak tam s vámi cloumala aklimatizace po návratu z vysokohorského soustředění v americkém Coloradu. Jsou nyní český titul a dnešní výkon pro vás i důležitým důkazem narůstající formy?
Rozhodně. Dnešek mi dodal velkou sebedůvěru před dalšími závody.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze