Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Štybar před startem pekla: Sucho, teplo, vítr do zad. Bude to letecký den

Zdeněk Štybar | foto: quickstepfloorscycling.com

8 2017
Při pátečním tréninku upadl, ale před nedělním velkým dnem Zdeněk Štybar věří, že se konečně opět dočká bezproblémového závodu na jarních klasikách. „Cítím, že mám letos na jaře nejlepší formu, a přitom nejhorší výsledky,“ vykládá. Peklo severu, nelítostná bitva na kostkách mezi Paříží a Roubaix, může jeho bilanci vylepšit.

Tentokrát jako by se vše před Roubaix točilo kolem rozlučky vašeho týmového kolegy Toma Boonena. Vnímáte to tak i vy?
Určitě, Tom je ve středu pozornosti. Docela si tu jeho rozlučku užíváme. Na všech tiskovkách a trénincích i na předchozích závodech byl zájem médií i fanoušků o něj ohromný.

Cítíte z něj nostalgii, když o svém odchodu hovoří?
Právě že vůbec. Po středečním závodě Scheldeprijs jsem mu říkal: Obdivuju tě, jak to v klidu snášíš, já bych to asi takhle nedával. Vždyť na Flandrech skandovaly Tomovo jméno celé Antverpy. A na Schledeprijs udělali závod, který se točil kolem něj. Startovalo se ve městě, kde Tom bydlí, trať vedla kolem jeho baráku, jeho školky, jeho školy i domu jeho rodičů. Natáhli do toho závodu všechno, co se k Tomovi nějak vztahuje. Ptal jsem se ho potom: Jak zvládáš ukočírovat všechny ty emoce? A on mi povídá: Hmm, vždyť je to závod jako každý jiný.

Možná jej emoce zavalí až na velodromu v Roubaix.
Já si nemyslím. On bude pořád stejný.

Může to být tentokrát z pohledu Quick-Stepu takticky poněkud jiný závod? Při předchozích klasikách měl váš tým třeba i čtyři lídry. Nyní byste se měli mnohem víc orientovat především na Boonena?
Je to jedna varianta. Vypadá to, že závod bude velmi rychlý, trať je kompletně suchá, v neděli má být až 20 stupňů a má foukat spíš jižní vítr, což znamená, že budeme mít většinou vítr v zádech. Může z toho být letecký den. A potom se uvidí, jak se vše bude vyvíjet.

07.dubna 2017 v 11:59, příspěvek archivován: 08.dubna 2017 v 13:56

Embrace yourself! Sunday's episode of "Game of Stones" is coming and it will be action-packed! https://t.co/2tIRlGB3uJ

Z vašeho osobního pohledu by bylo samozřejmě nejlepší zůstat s Boonenem vpředu až do konce.
To bych si moc přál, kdybych s ním přijel až na dráhu. Ale to je sen všech kluků od nás z týmu. Doufám, že budu mít dobrý den.

Pomalu to vypadá, že se vytouženého deště a bláta na Roubaix snad nikdy nedočkáte.
Poslední Roubaix na blátě se jelo roku 2002, tak jednou to snad přijít musí.

Jak jste od neděle „strávil“ závod Kolem Flander? Svoji letošní jarní smůlu jako by jste si při nich vybral až do sytosti.
Já vůbec nevím, co se letos děje. Jsem přesvědčený, že formu mám, ale vždycky se mi v závodě něco přihodí. Na Flandrech mi hned na prvních kostkách praskl zadní ráfek a poprvé jsem musel měnit. Bylo to před prvním Kwaremontem, kde už jsem se nedostal úplně dopředu a trochu se tam trápil, protože lidi začali padat a balík zastavoval. Musel jsem zastavit taky a počkat, až se všichni seberou a zase rozjedou. A hned v dalším sjezdu mi někdo najel do předního kola, drhlo o brzdy a o rám. Ještě jsem s ním objel další důležitý úsek - a do toho mi navrch spadl bidon do zadního kola, a to nejelo.

To už muselo být doslova k naštvání, ne?
No, právě. Potom jsem vyměnil kolo před Muurem a zase se probíjel dopředu, ale při stoupání tam nechal díru někdo z Cofidisu, já byl nahoře sedmnáctý a čtrnáct lidí odjelo pryč. V té skupině byli tři kluci od nás, tak jsem si řekl: Dobrý, můžu tu chvíli orážet a až se hne druhá vlna, pojedu s nima. Jenže před Kanariebergem jsem se připletl k dalšímu pádu. Sám jsem nespadl, ale tři kola se nám zamotala do sebe a než jsme je rozmotali, byl jsem při dělení balíku ve druhé skupině. Potom už jsem se dopředu nikdy nedostal, i když jsem si přes Kwaremont a Paterberg naordinoval malou stíhací jízdu. Doskakoval jsem se při ní jen do malých skupinek, ale dopředu už ne. Dost mě to mrzelo. Věřím, že jsem měl na dobrý výsledek.

Takže teď by to už konečně mělo přijít.
Doufám, že jsem si všechnu smůlu vybral. Na pátečním tréninku jsem zase prořízl galusku v zatáčce a upadl. Mám naražené rameno, na dlani jsem odřený, asi budu při závodě trpět, ale jezdit se s tím dá. Nějak to přežiju.

Pomáhají vzpomínky na vaše předchozí úspěchy na Roubaix? Na boj o pódium hned při premiérovém startu v roce 2013? A na druhé místo na jaře 2015?
Určitě, vzpomínky na Roubaix mám hezké. I když loni jsem si to tady taky totálně protrpěl. Prioritou je, abychom vyhráli s Tomem. Co se bude dít při závodě dál, to se ukáže.

ZÁVĚREČNÝ SPURT. Pro triumf v závodě Paříž-Roubaix šlape John Degenkolb, hned...
Parádní dlažební kostku pro vítěze závodu Paříž-Roubaix zvedá John Degenkolb....

NEJLEPŠÍ ŠTYBAROVO ROUBAIX. V roce 2015 dojíždí v dresu českého mistra druhý za Němcem Degenkolbem a před Belgičanem Van Avermaetem.

Když při závodě Dwars door Vlaanderen ujeli Gilbert a Lampaert už 80 kilometrů před cílem, mnozí se divili. Jenže na Flandrech pak Quick-Step předvedl cosi podobného, když se Gilbertova skupina odpojila dokonce 95 kilometrů před metou. V neděli by tedy by nikoho nepřekvapilo, kdyby se klíčový únik zrodil třeba už na Arenbergu, 94 kilometrů před cílem?
To se může určitě stát. S větrem, co se předpovídá, bych se vůbec nedivil, kdyby se závod otevřel už hodně brzo. Ale stejně tak může zůstat dlouho zavřený. Hodně týmů bude koukat, co uděláme, a hlídat si nás. Každopádně jsme všichni namotivovaní, máme na startu silný tým, jde o poslední závod Toma, dáme do toho všechno.

Paříž-Roubaix 2017

Kursy na vítězství podle prestižní sázkové kanceláře William Hill

3:1 Sagan (SR/Bora)
3,5:1 Boonen (Niz./Quick-Step)
5:1 Degenkolb (Něm./Trek)
6:1 Van Avermaet (Bel./BMC)
12:1 Terpstra (Niz./Quick-Step)
15:1 Kristoff (Nor./Kaťuša)
15:1 Stannard (Brit./Sky)
20:1 Rowe (Brit./Sky)
20:1 Naesen (Bel./ AG2R)
20:1 T. Martin (Něm./Kaťuša)
22:1 Štybar (ČR/Quick-Step)
22:1 Boasson Hagen (Nor./Dimension Data)

Před Flandrami se hovořilo o dvou největších favoritech Saganovi a Van Avarmaetovi a nakonec nevyhrál ani jeden z nich. Při Roubaix bude okruh favoritů širší?
Bude. Samozřejmě, pokud je na startu Peťo Sagan, tak ho můžeme řadit mezi největší favority, ať je to jakýkoliv závod s výjimkou dojezdů na dlouhých kopcích. Pro Van Avermaeta není Roubaix nejoblíbenější klasikou, ovšem určitě by mohl být v popředí taky. Potom od nás Tom a z těch dalších Degenkolb, Kristoff, Naesen. A já bych se tam k nim moc rád přiřadil.

Je to vaše poslední letošní jarní klasika?
Ještě bych chtěl startovat na Amstelu. Potom si dám tak týden oraz a zase se naplno vrhnu na trénink, v květnu mě čeká závod Kolem Kalifornie.

Nadále zůstáváte také ve hře o nominaci na Tour?
Jsem, ale tu hru nechávám úplně volnou. Loni jsem byl dost zklamaný, že se mi nepovedlo do týmu dostat, tak to letos nechávám hodně otevřené. Prostě se budu po Amstelu připravovat na další část sezony. Už příští týden začnu zase listovat v kalendáři a vybírat si cíle pro druhou půlku sezony. V čele s mistrovstvím světa v Norsku.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze