Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Absolutní spokojenost, říká Štybar na Tour. Dohodl se také na nové smlouvě

Zdeněk Štybar se po týmové časovce vyjíždí na válcích. | foto: Tomáš Macek, MAFRA

13 2015
Plumelec (Od našeho zpravodaje) - „Nervozita, jakou jsem do této chvíle na kole nezažil, i když trošku se dá srovnat s klasikama.“ Tak bilancoval Zdeněk Štybar prvních devět dnů na Tour. Přinesly mu etapové prvenství v Le Havru a desáté místo v průběžné klasifikaci závodu, na kterém po dvouletém toužení konečně debutuje.

„Naštěstí jsme se jako tým neustále pohybovali vepředu, protože vždycky jsme měli nějaký úkol,“ vyprávěl Štybar po týmové časovce, zatímco mechanici jeho týmu Etixx-Quick Step rychle balili a on sám se ještě vyjížděl na válcích.

„Buď jsme jeli na Cava (Marka Cavendishe), nebo jsme drželi žluťáka pro Tonyho Martina. Takže jsme se pořád pohybovali vepředu a nemuseli jsme se tam nikde tlačit. Jasně, Tony potom, bohužel, lehnul a Julien Vermote taky, ale jinak jsme všichni přežili ve zdraví.“

Devět dnů a tři etapová vítězství, navrch dva dny se žlutým dresem, to bylo možná i víc, než tým očekával.
To ano. Na druhou stranu jsme asi mohli mít ještě víc. Byla velká šance, aby Cav vyhrál spurt ve 2. etapě. A Tony... no nevím, jestli mohl jet ještě o pět vteřin rychleji v úvodní časovce. Každopádně si však myslím, že můžeme mluvit o opravdu podařeném prvním týdnu.

Nová smlouva do roku 2017

Zdeněk Štybar bude i dál jezdit v barvách stáje Etixx-Quick Step. S belgickým týmem českého podnikatele Zdeňka Bakaly se dohodl na nové dvouleté smlouvě a bude jeho dres oblékat minimálně do roku 2017. "Jsem opravdu šťastný a hrdý na to, že mohu v tomto týmu pokračovat i další dva roky. Rád bych poděkoval majiteli Zdeňku Bakalovi a Patricku Lefevereovi (generální manažer) za to, jak mi věří. Dodává mi to sebedůvěru a chuť tvrdě pracovat," prohlásil Štybar na týmovém webu během volného dne na Tour de France.

ČTK

A absolutní spokojenost platí i pro vás osobně, ne? Nohy vám šlapou, sám máte vysněnou etapu, další dvě jste slavil s týmem.
Tajně jsem doufal, že by se mi tu jedna etapa mohla povést. Spíš jsem si věřil na kostkách, ale tím, že Tony tam měl na dosah žluťáka, tak jsem se pět kilometrů do cíle neodvážil nastoupit - a donutil jsem ho k tomu, aby jel on sám. Ale mohu být ohromně spokojený, že se mi povedlo vyhrát etapu později.

Skoro celý týden jste navíc figuroval v Top Ten. Sice šlo „jen“ o průběžné pořadí, ale přesto je příjemné vidět v první desítce neustále českou vlaječku a u ní vaše jméno, ne?
Určitě. Nějaký čas jsem sice ztratil na Mur de Huy a Mur de Bretagne, ale jestli už je člověk pátý nebo devátý, je asi jedno. Jsem rád, že jsem tam těch osm dní v Top Ten byl. A teď už to asi bude jiná písnička.

Jinými slovy: pokusíte se „orazit si“ v horách a pak znovu zaútočíte na etapový úspěch ve dnech mezi Alpami a Pyrenejemi?
Myslím si, že právě tam nějaké šance pro mě ještě jsou. Zato v pyrenejských kopcích teď budu spíš vyhledávat grupetto a odpočívat, protože těch prvních devět dní pro nás bylo vážně hodně stresujících. Už ve 2. etapě jsem tam s Kwiatem (Michalem Kwiatkowskim) tahal posledních 60 kilometrů, stejně jako Roman Kreuziger. V cíli jsem si pak říkal: Tak jestli bude ještě jeden takovýhle den, můžu nabrat směr Stříbro hodně brzo.

Přitom rodiče se za vámi chystají do Paříže.
No právě. Ale doopravdy začala tahle Tour hodně tvrdě, to jsem na žádné ze svých dvou Vuelt nezažil. Teď budu určitě potřebovat nějaký čas, abych zregeneroval. Den volna přijde vhod. Dnes ráno už se mi vstávalo hodně těžce.

Na 6. místě se zatím drží váš týmový kolega Rigoberto Uran. Pokusí se navzdory únavě z Gira a některým předchozím prohlášením jet také na Tour na celkové pořadí?
Myslím si, že rozjeté to má super a nemá žádnou velkou ztrátu. Takže nevidím žádný důvod, proč by to neměl zkusit.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze