Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Manželčin porod i start na Tour? Je to pořád ve hvězdách, říká Štybar

Cyklista Zdeněk Štybar | foto: Tim de Waele

4 2015
Dlouhé odpočinkové a tréninkové období končí, v závěru příštího týdne si cyklista Zdeněk Štybar opět nasadí startovní číslo. Nejprve na etapách Kolem Švýcarska a potom.... Na Tour? Snad. Možná. Tým Etixx-Quick Step s ním počítá. Ovšem klíčové bude datum porodu jeho manželky Ine.

„Zrovna jsme s klukama v Sierra Nevadě na vysokohorském soustředění. Odtud pojedu jen na pár dní do Belgie a pak už rovnou do Švýcarska,“ hlásí druhý muž z letošní klasiky Paříž-Roubaix.

Sestava Etixxu

pro závod Kolem Švýcarska (13.-21. 6.)

Michal Kwiatkowski (Pol.)
Mark Cavendish (Brit.)
Gianluca Brambilla (It.)
Michal Golaš (Pol.)
Mark Renshaw (Brit.)
Zdeněk Štybar (ČR)
Matteo Trentin (It.)
Julien Vermote (Bel.)

Když se dívám na sestavu Etixxu pro Švýcarsko, přijde mi natolik vyvážená, že by klidně mohlo jít také o sestavu pro Tour, nemyslíte?
No... doopravdy to tak vypadá. Netroufám si ale říci, co a jak ještě budou šéfové týmu měnit. V mém případě start na Tour doopravdy záleží i na Ine, jak se nám všechno povede skloubit. Budeme čekat a doufat, že se malé narodí ve zdraví a včas - a že potom stihnu startovat i na Tour.

Jaké datum porodu momentálně máte?
Pořád to vychází ke 4. červenci (kdy zároveň v Utrechtu startuje Tour), občas i na dřívější datum. Ale déle to nikdy nebylo. Tak uvidíme. Je to pořád ve hvězdách.

Teď vás už svrbí nohy? Chybí vám závody?
Jo, chybí. Těším se do Švýcarska. Natrénováno mám docela dost, teď potřebuju zase závodní kilometry, abych se zlepšil. Od posledního startu v Lutychu už uběhla celkem dlouhá doba.

Loni jste startoval v tomto termínu na Dauphiné. Proč tentokrát Švýcarsko?
Jel jsem Švýcarsko předtím už dvakrát, zatímco na Dauphiné jsem byl loni poprvé. Ale právě kvůli tomu, že jsem letos závodil také na Lutychu (poslední z jarních klasik), tým mi chtěl dopřát o týden delší období na odpočinek a na trénink. Po Lutychu jsem totiž nejprve dva týdny neseděl na kole a dopřál jsem si v sezoně krátkou pauzu, která mi vážně prospěla. 

Češi a Tour 2015

LEOPOLD KÖNIG (Sky): Měl by ve Francii pomáhat Chrisi Froomovi, pokud se dá včas dohromady z Gira a bude nominován. V červnu ještě zvažuje etapy Kolem Slovinska.

ROMAN KREUZIGER (Tinkoff-Saxo): Opět může být k ruce Albertu Contadorovi. Rozhodne však výrok Sportovní arbitráže v Lausanne (slyšení se koná 10. 6.). Pokud zde uspěje, má před Tour v plánu také závod Route du Sud.

ZDENĚK ŠTYBAR (Etixx): V týmu s ním pro start na Tour počítají, ale stěžejní bude datum porodu jeho manželky Iny. Od příštího týdne pojede etapy Kolem Švýcarska.

JAN BÁRTA (Bora-Argon): V nástupnickém týmu loňského Net-Appu má nominaci prakticky jistou. Od neděle startuje na přípravném závodě Dauphiné.

Mezi Švýcarskem a Tour se koná ještě mistrovství republiky. Tam budete obhajovat svůj dres národního šampiona?
Já bych hrozně rád, ale netroufnu si o tom ani přemýšlet. Pokud ano, bude to nejspíš rozhodnutí na poslední chvíli. Už před Švýcarskem mi teď Ine hlásila, ať mám radši zařízený i plán B.

Jak se vám nyní od televizní obrazovky líbilo Giro?
Astana byla silná a Aru s Landou útočili, kde mohli. Ale Alberto si to zkušeně hlídal. Celkově šlo o pěkný závod pro diváky i závoďáky. Volali jsme si také s Petrem Vakočem. Byl jsem až překvapený, jak dobře Giro přežívá. Ale už dávno jsme věděli, že Petr má velký motor. A tahle zkušenost je pro něj hrozně důležitá.

Pro tým Etixx nakonec platilo: konec dobrý, všechno dobré?
Určitě, zvlášť pro Iljeho (Keisseho - vítěze poslední etapy do Milána). To je kluk, který si tu vyhranou etapu opravdu zaslouží. Vždycky ze sebe vydá naprosto všechno, aby pomohl ostatním. Ale když občas dostane příležitost, aby odjel, je v pravou chvíli na pravém místě a nakonec se mu většinou povede i vyhrát. Když to dokázal také tentokrát, s klukama jsme na soustředění skákali a měli takovou radost, jako bychom vyhráli sami.

Vzhledem k tomu, jak technický byl závěrečný okruh v Miláně, pomohly Keissemu i jeho dráhařské zkušenosti?
Přesně tak, bylo to vážně hodně technické. Odjeli sice s Durbridgem jen dva, ale oba se skvělýma nohama, které jsou z dráhy zvyklé na takový zápřah.

Překvapil vás na Giru svým výkonem také Leopold König?
Po dvou startech na Grand Tour, kdy skončil v Top 10, udělal zase pokrok. Role lídra Sky na tak velkém závodě byla pro něj něco úplně jiného, než byl zvyklý, ale zvládl ji skvěle. Takže klobouk dolů.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze