Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kostky jsou velký stres. Ale jednou za čas na Tour být mohou, říká Štybar

Cyklista Zdeněk Štybar | foto: Profimedia.cz

10 2014
Když viděl, co se děje na trati středeční kostkové etapy Tour de France, prohlásil: „Teď je mi vážně líto, že tam nejsem.“ V dešti a blátě by se Zdeněk Štybar cítil jako ryba ve vodě. Do nominace na Tour se však nevešel, a tak jen sledoval, jak obávaný den vyhání ze závodu superfavorita Frooma a posílá na zem jednoho cyklistu za druhým.

„Bylo to ve středu o štěstí, ale hodně i o pozičním boji,“ vrací se Štybar k etapě do Arenbergu. „Jakmile vznikla na kostkovém úseku malá díra, už se to znovu nesjelo, protože jakmile se vyjelo z kostek, jel se zase šrot. Nibali to vše zvládal zepředu a pozičně skvěle, naopak Contador jednou na kostky najel zezadu a chytnul pak dvě minuty. Šlo o to, kdo se na ně kdy dostane.“

Navíc to bylo jiné než při klasice Paříž-Roubaix, protože možná až dvě třetiny pelotonu Tour mají s kostkovými klasikami minimální či žádné zkušenosti, ne?
I to je pravda. Ale hrozně velkou roli zároveň sehrálo počasí. Také mnozí kluci z pelotonu, kteří Roubaix jezdí, ho ještě na mokru nikdy nejeli, protože v posledních letech se jelo za sucha.

Na suchu by to byla výsledkově o hodně jiná etapa?
Na suchu by byl mým favoritem Kittel. Ta etapa nebyla tak dlouhá. Věřím, že za sucha by dojelo vepředu tak 40 lidí pohromadě včetně Kittela.

Večer se pak opět rozpoutala bouřlivá diskuse, zda kostky do itineráře Tour patří. Co si myslíte vy?
Je to těžké. Tyhle silnice jsou součástí Francie, ne? Ta etapa navíc nebyla dlouhá a Froome odpadl už předtím, než kostky vůbec začaly. Jistě, její výsledek celkové pořadí dost ovlivní. Na druhou stranu Lars Boom nikdy nevyhraje na Tour vrchařskou ani sprinterskou etapu, ale vyhrál včera. Taková etapa dává větší šanci zase jiným typům cyklistů, a to je dobře. A když to řekneme z pohledu jezdců ošklivě, podívaná to byla rozhodně hezká, pořád se něco dělo. Neříkám, že kostky musí být v itineráři každý rok, protože opravdu přinášejí velký stres všem, ale jednou za čas na Tour být mohou.

Zajímavý názorový zvrat předvedl Fabian Cancellara. Před etapou říkal "pokud zrušíte na Tour kostky, zrušte i horské etapy, protože ty pro změnu nevyhovují mně"...
... přesně tak!

Jenže poté, co jeho tým Trek prožil černý den, Fränk Schleck ztratil osm minut a další členové týmu se opakovaně ocitli na zemi, Cancellara pro změnu prohlásil: Změnil jsem názor, kostky na Tour nepatří.
Jistě, kostky vyřadí pár kluků a dají výhodu jiným. S tím se ale počítalo. Já byl hrozně překvapený tím, co předvedl Nibali. Pomohlo mu, že je jedním z nejlepších sjezdařů v pelotonu, kolo umí ovládat skvěle a není ani tak lehký jako Contador. Překvapilo mě, jak dobře na mokru jel a navíc jeho tým odvedl skvělou práci.

Díky výsledku 5. etapy by to teď měla být celá Tour mnohem otevřenější a bojovnější, nemyslíte? Contador ztrácí dvě minuty, bude muset v horách útočit. Navíc i další jezdci pro celkovou klasifikaci, například Talansky či Valverde si budou více věřit, že mohou na titul dosáhnout.
Je to tak. Když se za jiných okolností jede horská etapa, už to není o tom, že někdo odjede o dvě minuty. Často se v ní lídři hlídají, dojedou společně na poslední dva kilometry a až pak si nastupují. Ta kostková etapa způsob jejich boje ovlivní a změní.

Takže váš současný tip na celkového vítěze?
Nibali na tom musí být hodně dobře fyzicky a teď i psychicky. Bude to boj mezi ním a Contadorem. Ale ani Talansky nevypadal špatně. Musíme počkat na první dojezd na kopci, pak budeme zase moudřejší.

Určitě vás potěšilo, jak dobře vypadal váš týmový kolega Kwiatkowski. Po závodě Dauphiné o jeho formě mnozí pochybovali.
Ještě to pořád nebyl kopec. Uvidíme. Ale pomohlo mu, že odjel z Dauphiné dřív. Potrénoval, jeho forma šla nahoru.

Jak se vám poslouchá, když mnozí ve středu říkali: Dnes tu měl být Štybar.
To říkali? Jenže kdo mohl tušit, jak se to nakonec s Markem vyvine. Tým se musí rozhodnout o strategii před Tour. Plán A byl Cavendish, plán B Kwiatkowski, ale nemohli mít i plán C a plán D, to by pak už ten tým nefungoval. To, co se stalo Markovi, se stát může. Je to Tour. Kdyby se to nestalo, špurtoval by s Kittelem o etapy...

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze