Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Na kostkách to stoprocentně lehne a někdo to odnese, obává se Štybar

Tak vítězil Zdeněk Štybar loni na Eneco Tour. Letos by se tam měl v srpnu vrátit. | foto: Profimedia.cz

4 2014
Na Tour de France se v dresu českého mistra neobjeví, proto už dnes dolaďuje Zdeněk Štybar plány na druhou polovinu sezony. Zasvěceně však dokáže hovořit jak o hlavních aktérech Tour, tak o nástrahách obávané páté etapy po arenberských kostkách.

Pokud vše dopadne podle současných předpokladů, měl by se Štybarův dres českého mistra poprvé objevit 26. července na závodě Kolem Valonska. Po něm snad budou následovat Eneco Tour (od 11. srpna), kde obhajuje loňský titul, a španělská Vuelta (od 23. srpna), na které by si měl zazávodit už třetí rok po sobě.

"Bohužel, letos se na rozdíl od loňska nedají sladit závody Kolem Polska a Eneco Tour. Je mezi nimi v kalendáři jen den volna, zatímco loni to byl celý týden," říká. "Což je škoda, jedna etapa Polska končí i na Slovensku."

O přání, že by chtěl startovat na Vueltě, informoval šéfy své stáje Omega Pharma - Quick Step hned, jak bylo jisté, že ho nenominují na Tour. "Ale není jednoduché sladit týmovou strategii na Vueltu. Urán by ji chtěl jet, Tom Boonen taky. Dobrých závodníků máme hodně a šéfové týmu si z nich mohou vybírat. Když Urán řekne, že ji chce jet na vítězství, tým se poskládá jinak, než když se bude snažit jen o etapy."

Také vy o Vueltu, předpokládám, hodně stojíte. Start na třítýdenním etapovém závodě je i z hlediska budování výkonnosti nenahraditelný.
Přesně tak. Můžete trénovat jak chcete, ale tyhle závody, kde jdete do červeného a na totálku, ničím nenahradíte.

Navíc profil etap by vám tam mohl sedět ještě více než loni.
Určitě, pár se mi jich na letošní Vueltě vyloženě líbí. Mají nějakých 20 kilometrů před cílem kopec druhé nebo třetí kategorie, pak následují sjezd, rovina a cíl. To by mi mohlo sedět.

Na Tour se letos nepodíváte ani jako komentátor? Loni jste jednu etapu popisoval přímo z místa pro belgickou televizi.
Ne, letos to zatím tak nevypadá, nikdo mi z Belgie nevolal. Maximálně bych se možná mohl objevit ve studiu České televize.

Největší favority jste pozoroval při závodě Dauphiné. Jak se vám tedy jeví všemi avizovaný souboj Froome versus Contador?
Contador je na tom před startem Tour rozhodně líp než loni. Froome na Dauphiné vykysnul v poslední etapě, ale tu si trochu prohrál i sám, když nastupoval na rovině. Tehdy byli oba formou odskočení od zbytku pelotonu. Uvidíme ale, jak bude na Tour vypadat Nibali. Myslím si totiž, že spousta kluků se ještě oproti Dauphiné zlepší, například Nibali, Talansky, Van Den Broeck, van Garderen, pořadím může míchat i Valverde. Naopak u Frooma a Contadora si už ani neumím moc představit, že by se v porovnání s Dauphiné mohli ještě zlepšovat.

Kdybyste porovnal sílu jejich podpůrných týmů, kdo by u vás vítězil?
Na Dauphiné, když tahalo tempo Saxo, jelo se mnohem pomaleji, než když se o totéž snažil tým Sky. Jenže Saxo tam nemělo kromě Contadora svoji nejsilnější sestavu - na rozdíl od Sky. Ti když začali tahat v kopci, tak jen přelítli přes balík a přitom Froomovi pořád zůstávalo k ruce šest domestiků, zatímco Contador už byl sám. Ovšem teď bude mít Saxo kvalitnější podpůrný tým, může to celé vypadat jinak. Navíc Alberto je letos tak silný, že si možná dokáže poradit i sám.

Tématem, které mimořádně zajímá vaši Omegu, naopak bude souboj Marka Cavendishe s Peterem Saganem (a možná nejen s ním) o zelený dres nejlepšího sprintera.
Určitě se o něj tihle dva budou prát. Markovým problém je, že Sagan přejede i lehce kopcovité etapy, ve kterých nasbírá spoustu bodů, na které Mark dosáhnout nemůže.

Sestava Omegy je převážně postavená na podporu Cavendishe. Může zároveň Michal Kwiatkowski bojovat i o bílý dres nejlepšího mladíka?
Může. Michal naštěstí není v situaci, že by Tour měl vyhrát a že by proto měl tahat v kopcích. Tam se budou o tempo starat Sky a Saxo. Michalovi stačí jeden člověk k ruce, aby mu pomohl pod poslední kopec - a potom už to záleží jen na něm. Mark naopak mnohem víc potřebuje nejsilnější možný vláček do spurtů.

V pelotonu Tour budou dva Češi. Čeho by mohli dosáhnout?
Honza Bárta je celý rok dobrý, taková lokomotiva. Mohl by skvěle zvládnout časovku, protože v ní už patří ke světové elitě. Leo König jel loni výborně Vueltu. Na Dauphiné bylo vidět, že po zranění ještě potřebuje nějaký ten závod na rozjetí, ale i tak dokázal skončit jedenáctý. Měl dost času, aby do začátku Tour doladil formu a já věřím, že na ní bude ještě lepší než při Dauphiné. Naopak, některým jeho přímým konkurentům, kteří zvládli výborně už Dauphiné, během Tour může dojít. Pro Kenyho by měla být cílem první desítka celkového pořadí. On na ni myslí a podle mě na ni má.

Jak se vám zamlouvá itinerář letošní Tour, do nějž se po čtyřech letech vrátily i kostky?
Tentokrát bude podle mě velmi důležitý už první týden, ty kostkové a zvlněné etapy. Už tady by se vývoj závodu mohl lámat a pár favoritů může být po prvním týdnu mimo hru. Na kostkách to stoprocentně lehne a někdo to odnese, to je jasné.

Někteří cyklisté, usilující o úspěch v celkové klasifikaci, vyzývali, aby kostky do programu Tour vůbec zařazovány nebyly. Vy jste opačného názoru?
Sprinteři a klasikáři také musí přejet kopce, ne? Tak proč by nemohly být na Tour kostky? Na druhou stranu to určitě bude na nich obrovský chaos. Ta 5. etapa do Arenbergu však není jako Paříž-Roubaix, nemá 260 kilometrů, ale jen 156. Těch úseků po kostkách tam není tolik. Problémem bude, pokud to lehne už před prvním úsekem, to pak dojede pole rozdělené. Budou se tam rvát lidi, kteří chtějí bojovat o výhru v etapě, a zároveň se budou tlačit dopředu jezdci z celkového pořadí jako Contador, Froome, Nibali. Týmů, co budou před dlážděnými úseky rozjíždět vláček, bude děsně moc. Proto určitě přijdou i pády.

Váš Kwiatkowski tam dostane osobního bodyguarda Nkiho Terpstru?
On má sám na tyhle závody talent, i když po kostkách zatím tolik nejezdil. Loni si zkusil Flandry a umí se perfektně pohybovat v balíku. Kostky jsou o pozici a tu si Michal umí vytvořit. Navíc bude mít k sobě zkušený tým. Myslím si, že tuhle etapu vyhraje nakonec spíš spurtér, zatímco klasikáři budou především pomáhat lidem na celkové pořadí. Ovšem může se to vyvinout různě.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze