Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Chystám formu pro druhou půlku sezony, říká Štybar po 3. místě v etapě

Zdeněk Štybar (vpravo) vede pole uprchlíků v šesté etapě na Criterium du Dauphine. | foto: Profimedia.cz

13 2014
Byla to zvlněná etapa, která mu profilem měla vyhovovat. A cyklista Zdeněk Štybar se v ní při závodě Dauphiné také patřičně předvedl. Třetí místo, na které dosáhl po vítězném spurtu ve své skupině, bylo předzvěstí velkých věcí příštích, kterých se od něj především v srpnu a září můžeme dočkat.

"Chystal jsem se, že pokud odjede větší skupina se správným složením, zkusím tam doskočit," vyprávěl po vydařené etapě Zdeněk Štybar. "Ale není to s tím únikem nikdy úplně jednoduché, bývá to i loterie a hra na štěstí. Také včera jsem se zkoušel do úniku dostat, ale nepovedlo se. Dneska ano, tak jsem rád, jak to všechno dopadlo."

Pouze z vašeho týmu Omega jste byli mezi 16 uprchlíky ve dvojnásobném zastoupení. Zaútočil pak Bakelants...
Byl tam 25 kilometrů před cílem kopec, kde nastoupili Westra s Ligthartem a hned za nimi se vydal Bakelants. Vznikla tak skupina tří a než se ostatní zformovali, měli ti tři už nějakých 18 vteřin k dobru. V tu chvíli jsem tušil, že to dotáhnou až do cíle. Westra je výborný časovkář a Bakelants taky.

Bavili jste se předtím z Bakelantsem, kdo z vás dvou zkusí zaútočit?
Spíš jsme čekali, že se na tom kopci něco stane - a potom záleželo na momentální situaci. Nediskutovali jsme ve stylu: Ty to zkusíš v tomhle kopci a já v tamtom. Když k útoku došlo, byl Bakelants kousek od Westry, zatímco já na druhé straně. Měl to blíž.

Potom jste mu pomáhal tím, že jste sjížděl případné pronásledovatele?
Přesně tak. Vždycky jsem tam doskočil. Byla to pro mě ideální situace, mohl jsem se jen jet s nimi a nemusel jsem střídat. Kdyby Westru va Bakelantse někdo dojel, i když jsem tomu nevěřil, mohl jsem se tím pádem dostat dopředu i já. Ale když potom z vedoucího tria odpadl Ligthart, řekl jsem si: O.K., zkusím spurtovat na třetí flek.

A vypadalo to, že jste si zaspurtoval s chutí.
Jo, celkem jo. Doopravdy se mi tu každý den jede líp a líp, i když už Dauphiné začíná bolet, včera byla opravdu hodně těžká etapa. I na celém balíku je znát, že spousta lidí je unavených. Ale já jsem rád, že má forma jde nahoru. Tak nějak jsme to plánovali. Do Dauphiné jsem nastoupil s tím, že tu ještě nebudu v úplně maximální formě, protože můj program je orientovaný na druhou část sezony. Nebylo účelem být v top formě už tady.

Nyní přijdou na samý závěr závodu dvě etapy, které se vám nebudou svým profilem úplně zamlouvat.
To tedy nebudou, bude to pro mě spíš trénink. V sobotu máme nastoupat 4000 metrů a v neděli 3300. A už včera to bylo 3300 výškových metrů. Vážně jsou ty zdejší etapy spíš pro vrchaře.

Dokonce i Michal Kwiatkowski, lídr vaší Omegy, se v minulých dnech trápil. Jak jste jeho stav vnímal?
Tady je spousta lidí, co pojede o celkové pořadí na Tour, ale jen dva z nich jsou tu v top formě, a to Contador a Froome. Jenže po Dauphiné pořád máte dva týdny času do Tour a ta pak trvá tři týdny. Takže není úplně ideální být v top formě už tady, když vám má potom vydržet ještě dalších pět týdnů.

Ve čtvrtek Kwiatkowski odpadal z hlavního pole nečekaně brzy. Potom jste o něj skoro všichni z týmu pečovali. Ale asi bylo nereálné dovézt ho zpět do Froomovy skupiny, že?
To opravdu nešlo. Sám nám říkal, ať kvůli němu netaháme bůhvíjaké tempo. Opravdu už šlo jen o to dojet do cíle. Možná odpadl brzy, ale přesto si myslím, že to dělá dobře. Nejede teď přes krev, zato se od Dauphiné odrazí na Tour.

A jak na vás působí Leopold König? Podobně jako vy měl dlouhou pauzu bez závodů, ačkoliv v jeho případě ji způsobily zdravotní problémy.
Myslím. že jede dobře, drží se tam s nejlepšími. Ani on není ještě ve stoprocentní formě, ale to by taky bylo hrozně brzo, pokud se nejmenujete Froome nebo Contador. Ti dva jsou opravdu odskočení od zbytku. Ale Leo i Honza Bárta vypadají dobře a mohli by být na Tour kvalitně připraveni.

K ní vzhlíží i dnešní vítěz Bakelants. Během týdne hovořil o tom, že se chce přes Dauphiné prosadit do nominace Omegy na Tour. Ale jsou v ní ještě vůbec nějaká volná místa? Nebo už mají sportovní ředitelé jasno?
Možná že jsou, ale ta místa jsou "drahá". Ale to v Omeze budou zapotřebí lidi, kteří budou při Tour tahat tempo na rovinách. Tak to musí i Bakelants brát.

Vy necháváte případnou nominaci na Tour osudu?
Nechávám. Ale myslím si, že než abych tam jel já tahat na rovinách, tak na takovou práci máme lepší specialisty. Já s tím nemám žádné zkušenosti, nikdy jsem to nedělal a asi by to nebyla nejlepší volba. Ani tým, ani já osobně bychom o to nestáli. Potom bych měl v podstatě po sezoně. Zatímco pokud na Tour nepojedu, mohu se tím pádem soustředit na druhou část sezony a něco v ní předvést. Po Dauphiné absolvuju republiku, po ní bych chtěl trénovat v Česku a pak odjet někam do hor, kde se na tu druhou část sezony pořádně přichystám.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze