Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Štybar: Tréninků už bylo dost. Chci si zase připnout číslo a závodit

Cyklista Zdeněk Štybar | foto: Profimedia.cz

6 2014
Už se nemůže dočkat, až si od neděle na etapovém klání Critérium du Dauphiné zase zazávodí. A potom... Nedávnou agenturní informaci, že Zdeněk Štybar určitě nepojede Tour de France, ještě nemůžeme brát zcela vážně. "Není oficiální. Definitivní nominace teprve bude," on sám upřesňuje.

Jeho tým Omega Pharma je nabit hvězdami na všech úrovních. "I kvůli loňské krizi, která nastala na cyklistickém trhu a byla spojená s rozpadem některých jiných týmů, je teď u nás spousta kluků, kteří mohou bojovat o vítězství v etapách. Není jednoduché tým na Tour poskládat."

Základní strategie Omegy je ovšem pevně daná. Prioritu bude mít ve Francii snaha o etapové triumfy a zelený trikot nejlepšího sprintera v podání Marka Cavendishe. Druhým cílem se stane úsilí Michala Kwiatkowského o Top 5 v celkové klasifikaci a bílý trikot nejlepšího mladíka.

"Cav k sobě potřebuje lidi do spurtů, Kwiatkowski lidi do hor a někdo ještě musí na špici pracovat na rovinách," vypočítává Štybar. "Ale nominaci zvěřejní tým. Já teď jedu na Dauphiné a po něm budu vědět víc."

Varianta druhé poloviny sezony, která by sice byla bez Tour, zato s Vueltou se pro něj každopádně jeví pravděpodobněji.

Jaká je nyní nálada v Omeze? Zásluhou druhého místa Urána na Giru se váš tým poprvé v historii dočkal umístění na pódiu v celkové klasifikaci závodu Grand Tour.
Řekněme, že nálada je sladkohořká. Většina lidí z našeho týmu má po Giru pocit, že tam vše v pořádku nebylo.

A že byl Urán obrán?
Spíše řekněme, že díky organizátorům a možná i rozhodčím nebyla etapa přes Stelvio správně vyřešená a on na tom prodělal. Quintana byl samozřejmě v kopcích hrozně silný, ale kdyby Quintana nezískal čas při sjezdu ze Stelvia, byl by závěr Gira zajímavější a Urán by měl větší šanci na vítězství.

Vy sám jste naposledy závodil v polovině dubna na Amstelu. Už vám závody chybí?
Hodně. Trénování mám dost a jsem doslova hladový po závodech. Celou tu dobu od Amstelu jsem byl na Mallorce a objížděl sám šesti- nebo sedmihodinové tréninky. Přitom kromě mě teď na Mallorce většinou jezdili jen turisté. Těším se, až zase na Dauphiné potkám kluky z týmu a až si zase připnu na záda číslo.

Critérium du Dauphiné

Kdo také bude na startu:

Astana: Nibali.

Belkin: Kelderman.

BMC: van Garderen, Hushovd, P. Velits.

FdJ: Démare.

Garmin: Hesjedal.

Lampre: Cunego.

Lotto: van den Broeck.

Movistar: Gadret, Szmyd, Anton.

Omega: Kwiatkowski, ŠTYBAR.

Orica: Gerrans.

Sky: Froome, Porte, Thomas.

Europcar: Voeckler.

Tinkoff-Saxo: Contador.

NetApp: KÖNIG, BÁRTA, PAĎOUR.

Dauphiné začíná časovkou a etapou s dojezdem na kopci. Jak se vám takový úvod zamlouvá?
Časovka je rovinatá, má jen jeden kopec 800 metrů, to není velký problém. Pravda, v další etapě asi ten dojezd na kopci 1. kategorii nebude pro mě. Ale na druhou stranu, když je takhle nastavený začátek etapáku, hned se uvidí, kdo z kterého týmu pojede na celkové pořadí. Závod by pak nemusel být tolik nervozní.

Vaším lídrem na pořadí bude rozhodně Polák Kwaitkowski, že?
To ano. Ale jsou tam tři etapy, kde bych mohl přejet kopce a pak se v koncovce o něco pokusit.

Sejdete se na Dauphiné dokonce čtyři Češi, v barvách NetAppu startují Leopold König, Jan Bárta a František Paďour. Těšíte se i na ně?
Jsem jen rád, že nás tam bude tolik. Vždycky je příjemné mít na závodech aspoň jednoho českého kolegu a občas prohodit nějaké to české slovo.

Pokud byste potom v červenci na Tour nestartoval, váš program ve druhé polovině sezony by byl patrně obdobný jako loni: tedy Kolem Polska, Eneco Tour a Vuelta. Tato kombinace by vám vyhovovala?
Jo, myslím, že tenhle program je fajn. Tím, že jsem dlouho nezávodil, měl bych být čerstvý. A trénoval jsem opravdu hodně, sám jsem zvědavý, jak si teď s formou stojím. Ve druhé půli sezony bych z toho tréninku měl těžit.

Jaké cíle si tedy letos ještě dáváte?
Moc rád bych se pokusil zajet dobře na Eneku, nejhůř tak dobře jako loni... (zasměje se: loni Eneco Tour vyhrál). Ne, to přeháním. Ale chtěl bych tam uspět - a potom i v některé z etap Vuelty.

Tam byste na rozdíl od Tour patrně dostal od týmu mnohem větší prostor k seberealizaci.
Tomu věřím. Koukal jsem už na profily etap na Vueltě, a letos se mi doopravdy líbí. Loni i předloni byla přetěžká se spoustou dojezdů na kopec, letos jich je přece jen míň. Jsou tam třeba etapy, které mají menší kopec 10 kiláků před cílem, kde budou dojíždět pohromadě skupiny 20 nebo 30 lidí - a mohl bych se prosadit i já.

Španělsko bude v září hostit i mistrovství světa. Líbí se vám jeho profil?
Moc. Mistrovství je velkou loterií, ale určitě jsem o něm hodně přemýšlel. Vuelta by mi mohla v tomto směru pomoci, abych byl na šampionátu v dobré formě. Vuelta je totiž i ta nejlepší příprava na mistrovství světa.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze