Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Soukalová: Podmínky si nevybíráme. Vítková: Tady je takové počasí typické

Veronika Vítková ve sprintu na MS v Kontiolahti. | foto: Český biatlon, Petr Slavík

7 2015
Vítr, poryvy, chumelenice. V nevlídném finském odpoledni byly odfouknuty naděje Veroniky Vítkové i Gabriely Soukalové při sprintu v Kontiolahti. „Takové počasí už jsme tu párkrát zažily,“ vzpomínala Soukalová. „Naděje ale umírá poslední, tak jsme do toho šly a doufaly, že se nám poryvy vyhnou. Bohužel to nevyšlo. Podmínky si nevybíráme.“

Soukalová: Poprvé se mi letos běželo hezky

Dá se proti takovému počasí nějak bránit, Gabrielo?
Myslím, že ne. Ono je to hodně o štěstí, kdy zrovna přijedete na tu střelbu. 

Při ležce jste však závod začala skvěle, za nulu.
To je pravda, říkala jsem si, že to dnes bude o střelbě a že se vyplatí třeba i deset vteřin na jednu ránu počkat a vyčistit to, než dávat trestná kola a riskovat. Po té nule jsem měla naději.

Jenže přišla stojka za tři.
Bohužel, jak jsem měla štěstí při ležce, kdy ten vítr nebyl zase tolik silný, měla jsem smůlu ve stojce. Ale to k biatlonu prostě patří. Zamrzí to, ale je to tak.

Gabriela Soukalová po sprintu na MS v Kontiolahti.
Veronika Vítková ve sprintu na MS v Kontiolahti.
Gabriela Soukalová ve sprintu na MS v Kontiolahti.

Gabriela Soukalová ve sprintu na MS v Kontiolahti.

Jak se vám závodilo poprvé coby mistryni světa ze smíšené štafety?Neměla jsem už potřebu si nic dokazovat. Šla jsem do sprintu s čistou hlavou, nervózní jsem nějak extra nebyla, spíše mi to zlato navodilo pohodu. Poprvé se mi letos běželo hezky, připadala jsem si jako ta stará dobrá Gábina.

Na trati jste postupně i zrychlovala.
Nechci to svádět na sníh, ale v prvním kole jsem si připadala jako ratrak, když jsem se musela v každém kroku trefovat do něčích stop, protože tam napadala taková deka, že nás to zpomalovalo. Během druhého kola, když začaly najíždět na trať další závodnice, se pak výrazně zrychlila, to se nedalo ani srovnat.

Jste po sprintu osmnáctá, ale stále je to lepší pozice do stíhačky než na hrách v Soči. A tam jste v ní nakonec skončila čtvrtá.
To je pravda, na to jsem také myslela. Věřím, že stíhačka je střelecký závod. Servis máme fajn a když budou podmínky lepší, tak se s tím dá něco udělat.

Gabriela Soukalová ve sprintu na MS v Kontiolahti.

Vítková: Po třech ranách na stojce mi začalo fičet

O tři místa před Gabrielou Soukalovou figuruje na 15. místě výsledkové listiny Veronika Vítková. Zatímco její reprezentační kolegyně kroužila trestná kola pouze po stojce, Vítková si je „rozložila“ po dvou po každé položce.

Vítr byl dnes příliš silným soupeřem, Veroniko?
Na ležce mi sice foukalo, ale vedle mě dala Rakušanka nulu. Takže i ta nula se asi dala dát. Ale bohužel mi tam dvě rány zůstaly.

Stejně tak potom na stojce. Tam přišel poryv?
Při ní jsem měla štěstí na první tři rány. Jenže po nich začalo fičet a nedalo se to už udržet. Škoda, kdyby byla ta stojka za nulu, určitě by se tam dalo závodit o kus vepředějc.

Běžecky to bylo pocitově dobré?
Jo, na trati jsem se cítila hodně dobře. I to číslo, které mi nalosovali, bylo z pohledu stavu trati nakonec docela výhodou. 

Veronika Vítková ve sprintu na MS v Kontiolahti.
Veronika Vítková ve sprintu na MS v Kontiolahti.

Veronika Vítková ve sprintu na MS v Kontiolahti.

Kdy jste naposledy zažila tak nepříznivé podmínky?
Tady před rokem. Tady už je to typické, že tu vždycky takhle fouká.

Přesto to není do stíhačky stále kdovíjak beznadějná pozice.
To ne. V tomhle počasí se může stát cokoliv. Určitě se dá ještě posunout dopředu.... i dozadu. Ztrácím 1:22 minuty a asi jen dvacet vteřin na osmé místo. Uvidíme zítra.

Ze tří nejlepších sprinterek této sezony jste vlastně v závodě dopadla nejlépe. Domračevová i Mäkäräinenová jsou v pořadí až za vámi.
Jo, koukala jsem, že jsem ve sprinterském svěťáku nakonec i zůstala třetí. (A dokonce se bodově dotáhla na druhou Mäkäräinenovou)

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze