Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Měla jsem pocit, že mi na trati zvoní mobil, vyprávěla se smíchem Soukalová

Gabriela Soukalová v cíli sprintu SP v italské Anterselvě. | foto: Český biatlon, Petr Slavík

25 2015
Stíhací závod v Anterselvě dokončila na 21. místě. „Je to tady i pro mě těžké. I když ve stíhačce jsem měla z lyží lepší pocit než ve sprintu, povedlo se nám líp namazat,“ říkala Gabriela Soukalová. V neděli, v závěrečném závodě tohoto pohárového kola biatlonistů bude od 15 hodin s českým kvartetem obhajovat dvě vítězství ve štafetě žen.

Trenér Vítek říkal, že ve vysoké nadmořské výšce Anterselvy vám závodění moc nechutná. Je to tak?
V předchozích letech jsem měla vždycky pocit, že mi ty výšky nevadí a že se na ně dokážu rychle adaptovat, což byla má výhoda. Jenže teď jsem se s tím asi moc nepoprala. Navíc ve stíhačce jsem měla celý závod pocit, jako by mi zvonil mobil. To bylo šílené.

Že by slyšiny?
Asi jo. A pak jsem ještě dostala při sjezdu šiškou do hlavy, spadla na mě ze stromu. (rozesměje se) Byla jsem ráda, že jsem na konci závodu dojela tam, kam jsem měla, tedy do toho prostoru za cílem.

Ale zase vám to střílelo, jen dvě střely z dvaceti nezasáhly terč.
Jo, z toho jsem taky byla vyvalená. Trochu jsem to na střelnici podržela, protože mi bylo jasné, že běžecky to ode mě asi nic světoborného nebude. Ale i tak jsem se snažila do posledních metrů běžet, co to šlo. Bohužel to moc nešlo.

Přinejmenším máte v Anterselvě na kontě víc bodů než loni, kdy jste tu po diskvalifikaci ve sprintu nezískala ani jeden.
To je pravda. Ale už se zase těším do nížin. To bude krása, až já zase budu v naší modřanské nížině. Také Nové Město je vlastně v porovnání s Anterselvou krásná nížina. A zprávy, kolik se tam chystá diváků, jsou pro nás moc povzbuzující a milé. Už jsme jednou tu úžasnou atmosféru zažily při mistrovství světa a byla nezapomenutelná. Také lidé ze zahraničních výprav mi vykládali, že se těší, až zase budeme v Novém Městě závodit.

SP štafet žen:

1. Česko 168
2. Bělorusko 156
3. Německo 139
4. Norsko 126
5. Francie 124
6. Itálie 115
7. Ukrajina 114
8. Polsko 106
9. Rusko 104
10. Rakousko 93

Ještě předtím čeká štafeta. Trenér Vítek před ní nechal v sobotu odpočívat Jitku Landovou a Evu Puskarčíkovou, které nepustil do stíhačky. Jak  neplánovaný odpočinek přijaly?
No abych pravdu řekla, byly z toho obě nešťastné. Jsou závodnicemi tělem i duší, chtěly jet a bojovat o každý bod. Ale samozřejmě každá z nás zároveň dá na zkušenosti trenéra, který jich má nepřeberné množství. Takže Jíťa a Evička to rozhodnutí vzaly - a moc se těší na štafetu. Budou do ní nabuzené.

A co vy? Čeká vás poslední závod posledního kola pohárového trimestru. Tělo bolí, nadmořská výška vás trápí, ale vidina štafety vás zároveň nabíjí?
Bolavé jsme všechny, to ano. Ale na štafetu se těšíme vždycky, je naší oblíbenou disciplínou. A jde navíc o relativně krátký závod, takže se při ní člověk nemučí moc dlouho. Tak doufáme, že se při ní ukážeme v nejlepším světle. Je nám jasné, že to nejspíš nebude jednoznačné jako v Ruhpoldingu, protože i ostatní naše holky dost bojují s nadmořskou výškou. Budeme však dělat, co je v našich silách.

Navíc nejen vy s výškou bojujete, stěžují si i závodníci z řady jiných týmů.
Jo, akorát Němci vypadají, že jim vůbec nevadí. A na zdejší podmínky mají perfektně podchycenou i mázu.

S kým odstartují do štafety

Anterselva hostí čtvrtou štafetu žen v tomto ročníku Světového poháru, ve třech předchozích Češky skončily třetí, první a první. Jsou jediným týmem z elitní desítky, který dosud ani jednou nezměnil sestavu.

V jakém složení se nejsilnější týmy představí tentokrát? 

1 Česko: Puskarčíková, Soukalová, Landová, Vítková.
2 Bělorusko: Skardinová, Krjuková, Pisarevová, Domračevová.
3 Německo: Hildebrandová, Preussová, Kummerová, Dahlmeierová.
4 Norsko: Olsbuová, Ringenová, Eckhoffová, Hornová.
5 Francie: Bollietová, Latuilliereová, Braisazová, Dorinová-Habertová.
6 Itálie: Gontierová, Wiererová, Sanfilippová, Oberhoferová.
7 Ukrajina: Džymová, Burdygová, Abramovová, Semerenková.
8 Polsko: Hojniszová, Nowakowská, Pitonová, Guziková.
9 Rusko: Romanovová, Virolajnenová, Šumilovová, Glazyrinová.
10 Rakousko: Hauserová, Innerhoferová, Riederová, Kupfnerová.

Změny v sestavách oproti minulému kolu:

Německo: Kummerová místo Hinzové.
Ukrajina: Džymová místo Merkušinové.
Polsko: Pitonová místo Gwizdonové.
Rusko: Glazyrinová místo Něčkasovové.
Itálie: Sanfilippová místo Vitozziové.
Rakousko: Riederová místo Zdoucové.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze