Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Šlesingr má „šťastnou“ čtyřku. Když jedete na vlně, těšíte se na každý závod

Michal Šlesingr v cíli stíhacího závodu na mistrovství světa v Kontiolahti. | foto: Český biatlon, Petr Slavík

12 2015
Kontiolahti (Od našeho zpravodaje) - Byl první ve smíšené štafetě, sedmý ve sprintu, těsně čtvrtý ve stíhacím závodě. Michal Šlesingr zažívá svůj nejlepší světový šampionát od Anterselvy 2007. Dnes odstartuje do vytrvalostního závodu se šťastným českým číslem 4. Tedy se stejným, jaké nesla o den dříve Gabriela Soukalová.

Střelbu máte v Kontiolahti stabilní a vytrvalostní závod je především střelecký závod. Berete to tak, že může být i vaší největší šancí na medaili?
Záleží také na štěstí na střelnici, jestli tam bude pofukovat. Zatím jsme tu nezažili trénink, při kterém by byl úplný klid, vždycky trošku foukalo. Ale faktem je, že se mi teď na tréninku dařilo. I když já jsem možná spíš ten tréninkový typ, protože na tréninku mi nuly padají a pak při závodě občas nějakou tu chybku přece jen udělám. Tak si počkejme, jak moc se dokážu přiblížit tréninku.

S jakými čísly startují

3 S. Fourcade (Fr.)
4 Šlesingr
6 Garaničev (Rus.)
7 Hofer (It.)
8 Rastorgujevs (Lot.)
12 Semenov (Ukr.)
13 Fak (Slovin.)
17 Svendsen (Nor.)
19 Šipulin (Rus.)
22 Lesser (Něm.)
24 Schempp (Něm.)
28 Smith (Kan.)
29 J. Boe (Nor.)
34 M. Fourcade (Fr.)
40 Moravec
41 Soukup

47 Landertinger (Rak.)
56 Iliev (Bul.)
69 Björndalen (Nor.)
75 Krupčík
92 Lindström (Švéd.)
104 Pfeifer (Něm.)
105 T. Boe (Nor.)

Vaše letošní bilance z letošních vytrvalostních závodů vám může napomoci k většímu sebevědomí? V pořadí této disciplíny jste druhý.
No, vypadá to, že mi vytrvalostní závody jdou, i když má oblíbená disciplína to rozhodně není. Cítím se však docela dobře na lyžích a vidím, že i když nějaký čas ztrácím rychlostí střelby, dokážu to kompenzovat tím, že si střelbu relativně slušně pohlídám. Takže šanci rozhodně mít můžu. Těším se.

Které disciplíny máte radši?
Kontaktní závody, takže stíhačku, hromaďák, štafety. Ale když se vám daří a vezete se na vlně, nebo když máte formu, tak se potom těšíte na každý závod.

Čeká vás 20 kilometrů, během nichž se pětkrát budete drápat i na obtížnou „střechu“ trati. Bude to fyzicky vyčerpávající?
Jestli to posolí a trať bude nakonec stejně tvrdá jako při stíhačce, bude to v pohodě. Ten kopec je prudký, to jo. Ale když na něm lyže vyloženě neboří, tak se i silové typy jako já mohou odrazit, kam mají. Potom to i do toho kopce odjíždí. Čeká nás sice pětkrát, ale na druhou stranu bývá tempo na dvacítce minimálně ze začátku trošku rozumnější, abyste celý závod vydrželi. Nejde o stejný úprk jako při sprintu.

Jak byste vlastně charakterizoval vytrvalecký závod? Nyní se jezdí na vrcholné úrovni jen třikrát za sezonu.
No... je to závod, co svým způsobem trochu nahrává lepším střelcům, kteří nemají až tak úplně dobrý běh. Těch dvacet kilometrů je těžkých a my máme v sezoně závodů už tolik, že čím víc by těch dvacítek bylo, tím hůř by to sportovec asi snášel. Ale na druhou stranu je to takový původní biatlon. Jak se náš sport vyvíjí, přišly i nové disciplíny a nějaké jiné trochu ustupují. Ale tenhle dlouhý závod se drží, i když se jede za sezonu třeba jen třikrát. 

Řekl byste tedy, že má své kouzlo?
Určitě. Možná pro diváka to až tak úžasný závod není, zvlášť když sedí na stadionu. Je to na dlouho, jedete skoro hodinu a předtím hodinu startuje startovní pole. A tím, že nejde o závod v kontaktu, nedochází ani k takovým soubojům na trati nebo na střelnici. Přesto tenhle závod rozhodně na škodu není. Je to aspoň trochu změna.

Soukup: Uvidíme, jestli se rozjedu

Jaroslav Soukup ve sprintu na mistrovství světa v Kontiolahti.

Jaroslav Soukup ve sprintu na mistrovství světa v Kontiolahti.

Vytrvalostní závody mužů

ZOH 2014 Soči

1. M. Fourcade (Fr.)
49:31,7 (1)

2. Lesser (Něm.)
+12,2 (0)

3. Garaničev (Rus.)
+ 34,5 (1)

SP 2014/15 Östersund

1. Svendsen (Nor.)
53:25,6 (0)

2. Semenov (Ukr.)
+1:17,6 (1)

3. Šlesingr
+2:08,3 (1)

SP 2014/15 Oslo

1. M. Fourcade (Fr.)
51:26,8 (0)

2. Garaničev (Rus.)
+14,2 (0)

3. Semenov (Ukr.)
+48,8 (0)

8. Šlesingr
+2:10,8 (1)

Zatím posledním českým mužským medailistou z vytrvalostního závodu na mistrovství světa byl JAROSLAV SOUKUP, nečekaně bronzový v Ruhpoldingu 2012. Letos se po nepříliš vydařené sezoně snad v Kontiolahti pomalu rozjíždí, ve sprintu obsadil 11. místo.

S čím vstoupíte do vytrvalostního závodu?
Uvidíme, jak se mi to běžecky i střelecky sejde. Když budu dvacátý a poběžím dobře, jen s nějakou nějakou malou chybou na střelnici, tak budu spokojený. A naopak, když dám nulu a skončím s ní patnáctý, budu naštvaný, protože v tom případě to běžecky nebylo ono.

Vzpomínáte ještě na bronzový Ruhpolding?
Ten vypadal úplně jinak. Bylo tam jiné počasí, jiné tratě, jiné podmínky, jiné všechno. 

A nikdo od vás medaili nečekal. Stejně jako tady.
Jo, to je pravda, ale v té sezoně jsem byl předtím ve svěťáku jednou do tří, tam ta šance před startem byla. Běžecky jsem na tom byl dobře a střelba mi sedla, tak to dopadlo. Uvidíme letos, jestli se rozjedu.

Se čtyřmi nulami šanci můžete mít?
Jedině přes čtyři nuly a navíc by mi to vážně muselo sednout běžecky. A to letos zatím mým představám neodpovídá.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze