Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Šlesingr: Škoda času na střelnici, ale ve finále je sedmé místo super

7 2015
Kontiolahti (Od našeho zpravodaje) - Překvapil ve sprintu druhým nejrychlejším běžeckým časem. Přidal ve větrném finském kotli i dobrou střelbu a výsledkem bylo sedmé místo, nepříliš vzdálené od stupňů vítězů. Navrch bude mít i velmi zajímavou výchozí pozici do stíhacího závodu. Michal Šlesingr mohl být se svým sobotním vystoupením v Kontiolahti spokojený.

Jste v cíli sedmý, ale pouze jedenáct vteřin od bronzu. Říkáte si: To je hodně málo za medailí?
Jak se to vezme. Na jednu stranu mě to mrzí, byl jsem k ní docela kousek. Na druhou stranu: Pořád je to strašně daleko. Ale dneska jsem na střelnici ztratil spoustu času. I když nebudu počítat ta dvě trestná kola, nechal jsem tam vteřiny i v rychlosti střelby, protože v tom větru jsem se s ní snažil co nejlíp popasovat. Trošku jsem na tom koberci přimrznul. 

O sprintu mužů na MS čtete zde

Přesto po každé vaší položce za jedna trenér Rybář říkal: Na tyhle podmínky je to dobré.
Jo, 1+1 je na tyhle podmínky docela obstojná střelba. Už při nástřelu, když jsem viděl, jak to na střelnici vypadá, jsem si říkal: Položky za jedna budou dnes slušné. Mohlo to být i lepší, ale taky mnohem horší.

Co by za takovou střelbu mnozí slavní biatlonisté dali...
Přesně. V těchhle podmínkách tam byli i klikaři, kterým se povedlo dát obě položky čistě, viz tady Jarda. (Šlesingr se rozesmál, Soukup totiž právě procházel kolem.) Ne, vážně, zrovna u Jardy, o kterém Rybíz (trenér Rybář) ví, že jakmile fouká vítr, tak se z toho psychicky sesype, je až neuvěřitelné, že to tady dokázal takhle ustát. Zaslouží si pochvalu. A možná bylo i pár dalších, co to takhle zvládli (ve skutečnosti už odjel závod za nula jen Tarjei Boe). Ale na druhou stranu tam byla zároveň spousta favoritů, kteří v tom vůbec nedokázali odstřílet. Ty podmínky snadné nebyly. 

Schempp pálil v červeném trikotu pohárového lídra disciplíny za sedm...
A Emil (Svendsen) mi v cíli říkal, že on za čtyři. A ještě spadnul, jo? Ty podmínky někoho vytrestaly. Nevím, jaké je zrovna měli ti dva, jestli jim kdovíjak šíleně nefoukalo, ale ono to bylo také o tom, jak se s těmi podmínkami vyrovnali v hlavě. Někdo si třeba víc hlídá vítr a uteče mu potom při ležce výška. Je to hodně o koncentraci. A s tou mohou mít problémy i velcí borci.

Michal Šlesingr při nástřelu před sprintem na mistrovství světa v Kontiolahti.

Byla to zároveň také hra na štěstí?
Jo, byla to trošku ta loterka, jaké jsme se obávali, než jsme sem letěli. Tehdy říkal Ondra Rybář: Hlavně si přejeme, aby byly férové podmínky. To dnešní počasí je úplně neumožnilo. I když, abych všechno nesváděl na počasí, rozhodně to nebyla taková loterie, jakou jsme leckdy zažili jinde - a v minulosti i v Kontiolahti. Obávám se, že na další závody může ještě víc foukat, protože taková předpověď tu je. Takže ve finále je mé dnešní sedmé místo super.

Když jste byl ještě v cíli průběžně třetí a proti vašemu času finišoval Rus Garaničev, který vás nakonec porazil o pět desetin, neříkal jste si: A už je to jak v Novém Městě, prohrávám o desetiny?
Jo, to jsem si vážně říkal. Já jsem předtím věděl, že Garaničevovi na trati běžecky ujíždím, jenže on neprostál tolik času na střelnici jako já. Tím, že jel za mnou, měl možná víc informací o vteřinkách. Mně taky kluci časy hlásili, ale s tím mým nízkým číslem jsem tolik informací ani mít nemohl. Ale v posledním kole jsem třeba za střelnicí předjížděl Emila (Svendsena) a pak jsem ho poslední kolo i táhnul. Také tohle zjištění mě docela hecnulo. Věděl jsem, že jsem na tom běžecky dobře.

Fotogalerie ze závodu

Tři Češi skončili do jedenáctého místa. Hlasatel v areálu hned říkal: Ve štafetě budou Češi silní.
Kéž by tomu tak bylo. Teď jsme se tady v pořadí s Ondrou a Jardou hezky srovnali. Pro štafetu dnešní výsledek ukazuje, že když se nám ho povede zopakovat, můžeme mít silný tým.

A co ukazuje pro stíhačku?
Jde to v ní samozřejmě nahoru i dolů. Záleží, jak se kdo popere s podmínkami na střelnici. Uvidíme. To, že jsem běžel slušně, mě může povzbudit.

Bude to třetí závod ve čtyřech dnech. Na což jste samozřejmě zvyklí ze Světového poháru, ale zdejší obtížné podmínky i profily únavu násobí.
Trať je tu hodně těžká, to je fakt. Ale dneska byla podstatně lepší než při štafetě, povedla se jim prosolit. Sníh už nebyl tak hluboký a hrabavý. Jen na stadionu byl špatný, jinak nebylo až tak drastický. Kdybychom měli jet tři závody ve čtyřech dnech ve stejném sněhu jako při štafetě, bylo by to dost zlé. Takhle to snad nějak půjde. Únava se ale bude načítat, pár závodů nás tady ještě čeká a kdo je objede všechny, tak to pro něj bude pecka.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze