Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Koudelka: Sráželo mě vědomí, že soupeři podvádějí. Už to nesmím řešit

ŽIVOTNÍ SEZONA. Roman Koudelka skončil ve Světovém poháru sedmý, což je jeho nejlepší výsledek v kariéře. | foto: Reuters

23 2015
V posledních týdnech už o něm nebylo slyšet tolik jako ze začátku sezony, přesto má za sebou skokan na lyžích Roman Koudelka životní sezonu. V celkovém pořadí Světového poháru skončil sedmý, nejlépe v kariéře. „Splnily se mi sny,“ říkal 25letý závodník.

V sezoně vyhrál čtyři závody Světového poháru, v dalších čtyřech se dostal na stupně vítězů, chvíli dokonce vedl průběžné pořadí seriálu.

Nevyšly mu však vrcholy sezony. Na Turné čtyř můstků skončil devátý, z mistrovství světa odjel bez medaile. A výsledky ze závěru sezony rovněž neoslnily: 14., 38., 7. 37., 9., 29. a 24. místo v nedělním posledním závodě v Planici.

Přesto se loučil s úsměvem. A s vousy, které si po dopadu nasadil jako výraz poděkování svému kouči, zarostlému Rakušanovi Richardu Schallertovi. 

„Původně jsem měl v plánu, že bych s nimi skočil,“ řekl.

Proč jste si to tedy rozmyslel?
Nakonec mi bylo doporučeno, že to asi není dobrý nápad, že by to mohlo ulétnout a tak dále. Trochu mě to mrzí, asi jsem s tím skočit měl. Tak třeba za rok. Takhle mi to aspoň náš fyzioterapeut Kuba Kryštof donesl hned, jak jsem doskočil, tak jsem si to hned nasadil. Myslím si, že to byla dobrá sranda.

Co na to řekl váš kouč?
Byl nadšený. Myslím si, že i jeho trochu mrzelo, že jsem s tím neskočil. Udělali jsme si i fotku, on byl z celé sezony určitě spokojený.

Fotogalerie

A co vy?
Sezonu hodnotím docela dost pozitivně. Trošku problém byl, že nevyšly vrcholy jako Turné nebo mistrovství světa, nebylo to úplně ono. Ale pro mě byla tahle sezona testovací, na další rok máme přichystané docela velké změny, co se týče třeba letové fáze a podobně. Myslím si, že další sezona bude o dost lepší a třeba už konečně budu bojovat o lepší umístění. 

Co myslíte testovací sezonou? První rok bez zdravotních problémů a po návratu Schallerta k týmu?
Přesně tak. S Richiem jsme udělali hodně změn v tréninku a myslím, že se to projeví až v dalším roce. Jsem strašně rád, že Richie u nás je. Patří mu obrovské poděkování za to, že se mnou dokázal neskutečné věci, jsem za to rád. Vím, že ten konec nevyšel, je to trochu škoda. Ale tak to je, celkové sedmé místo je velká paráda.

Vaše nejslabší výsledky přišly až po šampionátu. Nepostrádal jste už pak motivaci?
Je to možné. Trochu jsem nad tím přemýšlel, nevím úplně, čím to bylo. Až půjdu za paní psycholožkou Sládečkovou, tak se o tom pobavíme. Do mistrovství bylo všechno v pohodě, samotné mistrovství už bylo na hraně, pak tomu chyběla jiskra, už to nebylo úplně ono a nevím, čím to bylo způsobené. Ono je taky těžké, když nad vámi jsou lidé, kteří jsou v pořadí Světového poháru docela daleko. Já byl sedmý, pak už na ty nejlepší byla velká mezera. Možná že to bylo způsobené tím. Navíc mně nikdy konec nevycházel. 

Pomohl Jacobsenovi podvod?

Norský skokan záhadně „ožil“ na Turné čtyř můstků

Přišel jste na to, proč vám nevyšly vrcholy roku? Učil jste se skákat pod tlakem, který na vás jakožto na favorita byl?
Když se nad tím zamyslím zpátky, tak vím, že ostatní začali trošku podvádět s kombinézami. Neměl jsem z toho dobrý pocit. Věděl jsem, že musím skočit o dost lépe než ostatní a to nebylo úplně ono. Kdybych se ale soustředil sám na vlastní výkon, tak si myslím, že by to dopadlo lépe. Ale všechny zlé věci, co se děly, mám v živé paměti a věřím, že se z nich do budoucna ponaučím.

Nechal jste si podezření s kombinézami až moc pustit do hlavy?
Určitě. Třeba Peter Prevc má jednu z kombinéz jako já. A dneska jsem se dozvěděl, že on ty kombinézy moc neřešil. Snažil se soustředit na skoky. To udělalo rozdíl mezi jím a mnou (Prevc nakonec skončil ve Světovém poháru druhý - pozn. red.). Já jsem to furt řešil, trochu jsem si stěžoval, že oni to mají lepší a musím dělat něco lépe. On to neřešil a je vidět, že to pro něj byla lepší cesta kupředu, zatímco já udělal trochu krok zpátky.

Plánujete proti kombinézám podat protest?
To nemá cenu řešit. Vím, že co se týče odrazů, jsem na tom výborně a je potřeba dopilovat techniku. Když bude technika a sejde se s odrazem, tak mi může být jedno, jestli má někdo větší nebo menší kombinézu. Důležité je soustředit se sám na sebe. Když se mi to povede, tak věřím, že výsledky budou pořád na nějaké z pódiových umístění.

Několikrát jste zdůrazňoval, že vaší prioritou je si skoky užívat. Dařilo se vám to?
Řekl bych tak půl na půl. Dostkrát se mi podařilo si skoky užít. Konec už byl trochu trápení, už to nebylo úplně ono. Na letech jsem měl trochu problémy s lyžemi, chodily hodně na tělo, spíš mě to brzdilo. To bylo ponaučení do dalších let, na lety budu mít ještě kratší lyže, aby mi nedělaly takové problémy. Pak budu moct třeba i na mistrovství světa v letech v Kulmu uvažovat o nějakém pěkném umístění.

„Janda bude pokračovat“

Letošní sezona naopak příliš nevyšla 36letému Jakubu Jandovi. Přesto je Roman Koudelka přesvědčený, že vítěz Světového poháru z roku 2006 bude skákat i dál. „Určitě. Bavili jsme se, že i Janne Ahonen, Noriaki Kasai (37letý Fin a 42letý Japonec) budou pokračovat. Noriaki docela dost skokanům prodloužil kariéru. Všichni vidí, že to jde i v těch letech, co má on. Proto si myslím, že Jakub nemá důvod končit,“ řekl Koudelka, pro nějž byl Janda v počátcích kariéry mentorem.

Sledoval jste napínavý finálový souboj Prevce s Freundem o výhru ve Světovém poháru?
Sledoval. Bylo to neskutečné. Strašně jsem to přál Peterovi Prevcovi. Byl jeden z mála, který měl celý rok docela poctivou kombinézu. Myslím si, že skákal celý rok nejlépe. Ale bohužel to dopadlo takhle. Dva mají stejně bodů a pak rozhoduje počet vítězství, tak je to pro něj škoda. Ale myslím si, že za rok už musí vyhrát. Pro mě je to nejstabilnější skokan. Klobouk dolů před tím, co tady předvedl.

Teď vás čeká konečně odpočinek?
Zrovna se přesouvám (rozhovor vznikal v neděli odpoledne - pozn. red.) asi 150 kilometrů od Planice, jedeme s přítelkyní do pátku na lyže. Od pondělí už mám zase první tréninky, není tam vlastně vůbec žádné volno. V dubnu je pro nás nejdůležitější čas, potřebujeme nahnat sílu do nohou, aby se mohla trénovat technika. Měsíc tréninky, pak asi deset dní volno a pak se jede nanovo. Žádná velká pauza tam není. Pro mě je důležité, že nemusím nikam cestovat a můžu být doma.

Jste rád, že už sezona končí?
Jsem rád. Teď už to ke konci opravdu nebylo ono. V hlavě jsem se viděl trochu někde jinde, a to byla asi trochu chyba.

Ale vzpomínat na ni budete rád, ne?
Když se za tou sezonou ohlédnu, tak si myslím, že se nemám za co stydět. Skončil jsem sedmý, věřím, že to bude šťastná sedmička a odrazový můstek do dalších sezon. Tahle byla životní, splnily se mi sny. Vyhrál jsem závod SP, mohl jsem si obléct triko vedoucího muže, což byl neskutečně krásný pocit. Když tohle člověk zažije, tak to je motivací do dalších let. Mít na sobě ten trikot, to je neskutečný pocit, to mě asi nikdy neomrzí.

Takže chuť se do něj vrátit je velká.
Motivace bude dost. I když se toho letos hodně povedlo, tak vrcholy ne. Kdybych měl třeba medaili z mistrovství světa a byl na bedně na Turné, tak pak už by motivace asi byla menší. Ani jedno z toho nebylo, takže mám furt hnací motor dopředu. Sedmé místo je pro mě nádherné, ale určitě to není pozice, na které bychom se chtěli zastavit. Richie říkal, že by chtěl, abych za rok bojoval jako Peter Prevc o pódiové umístění v celkovém pořadí Světového poháru. To je pro nás velká motivace. Myslím si, že na to máme a uvidíme, jak se to vyvine.Najdete na iDNES.czmobilní verze