Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


V pravý čas, oddechl si Šimůnek po návratu formy. A vyhlíží šampionát

Cyklokrosař Radomír Šimůnek | foto: archiv Radomíra Šimůnka

27 2014
Výsledek z Nommay přinesl úlevu a naději současně. Radomír Šimůnek po dlouhých měsících cyklokrosového trápení konečně dosáhl v závodě Světového poháru na pozice, kde chtěl být celou sezonu, ale kam ho nepustily zdravotní potíže. Jeho páté místo z blátivé Francie je příslibem pro světový šampionát, v neděli se budou v Hoogerheide rozdělovat duhové dresy. "Přišlo to v pravý moment," radoval se 30letý jezdec stáje Kwadro-Stannah.

Jste z umístění nadšený?
Nechci ho nijak přeceňovat. Je to jenom jeden výsledek a jestli chci potvrdit současnou formu, tak musím bojovat zase v dalších závodech. Nemůžu to brát tak, že jsem byl pátý a už se nemusím o nic bát, to určitě ne. Zůstávám nohama pevně na zemi a potřebuju makat zase dál, abych měl aspoň konec sezony odpovídající.

Jak reagoval tým, okolí, když vám to nejezdilo?
Tým stál za mnou, protože věděl, co všechno jsem v létě podstoupil. Že jsem chytil mykoplazmickou bakterii, která mi v přípravě přitížila a musel jsem pak dvacet dní brát antibiotika, což je velký zásah do těla. Všichni kolem věděli, že návrat nebude žádnou procházkou a proto na mě nevyvíjeli žádný tlak, snažili se mi spíš pomoct a dostat mě tam, kde jsem v Nommay byl. Možná se to mohlo povést i o něco dřív, ale tělo si řeklo samo. Ale aspoň že to přišlo.

Co udělá takový výsledek s psychikou?
Hodně moc. Po závodě není člověk vybitý tak jako normálně, cítím se daleko líp. Ale jak už jsem říkal, nemůžu jeden výsledek přeceňovat, jedeme dál, v neděli nás čeká vrchol sezony, pak ještě další tři týdny sezony. Uvidíme až po ní.

Čím si ten výkonnostní skok vysvětlujete?
Abych pravdu řekl, tak ani nevím. Ale vážně, po mistráku jsem si trošku psychicky odpočinul, čas strávený s přítelkyní mě dal dohromady, občas jsem byl s bráchou. To byly faktory, co mi pomohly k tomu, abych konečně udělal pořádný výsledek. Viděl jsem, že forma pořád stoupá, jenže buďto se mi při závodě něco stalo, nebo jsem sám neměl svůj den. Až teď se to všechno sešlo.

Je 5. místo reálné i na mistrovství světa?
Reálné je všechno. Ale mistrovství světa je tak specifický závod, kde člověk musí mít den D a hodinu H, aby mohl uspět. Uvidíme, co neděle přinese a co přinese počasí.

Podle předpovědi teplo a přeháňky.
O víkendu tam sice pršelo, ale na závod má být sucho, tak uvidíme, co to s tratí udělá. Je těžká, spravedlivá a bláto na ní určitě bude. Jen teď záleží, v jakém množství.

Koho pasujete na top favorita?
Nijs bude určitě jeden z těch největších, minulý víkend ukázal, že je na tom hodně dobře, navíc teď je ještě na Mallorce, kde ladí poslední detaily. Tom Meeusen, vítěz z Nommay, je na tom psychicky hodně dobře, věří si. A zapomenout nesmíme ani na Nielse Alberta, který vždycky na mistrovství světa přijede výborně připravený, a i když mu to teď nejelo, velké závody on umí zvládnout.

Jak budou vypadat vaše poslední dny do šampionátu?
Teď už je to jen o regeneraci a o přípravě hlavy, mít tu psychickou odolnost. Na kole se už budu jenom vozit, aby mě to bavilo a budu ladit na neděli.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze