Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Noví hráči už přijali zákonitosti týmu, raduje se kouč mistrů Šetlík

Plzeňský trenér Martin Šetlík diriguje své svěřence. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

26 2015
Latschau (Od našeho zpravodaje) - Pro jeho svěřence byl týdenní pobyt v rakouských Alpách naprostou novinkou. To kouč házenkářů Talentu M. A. T. Plzeň Martin Šetlík už něco podobného zažil jako hráč během svých zahraničních angažmá.

„Když jsem byl ve Francii, absolvovali jsme třeba základní horolezecký výcvik nebo sjezd řeky na kánoích. Taky jsme byli ve Švédsku na kurzu přežití. Vyrazili jsme na jezero, jen s minimem jídla a tam jsme lovili ryby a sbírali houby,“ zavzpomínal Martin Šetlík na plzeňském soustředění v rakouské oblasti Montafon. V pátek po obědě už český mistr zamířil zpátky domů.

Šetlík v Alpách pro své svěřence žádný krutý „boj o přežití“ nepřichystal, i když zabrat dostali také pořádně. Zvlášť výživná byla pondělní horská tůra nebo odpolední výjezdy do okolních kopců na kole.

Splnilo soustředění účel?
Všechno vyšlo skvěle včetně počasí, které se naplánovat nedá. Odtrénovali jsme to tady na sto procent, takže odjíždíme spokojeni. I proto, že závěrečný fotbalový zápas jsme vyhráli my staří 4:3 (úsměv).

Co říkáte na podmínky, které jste v Latschau měli?
Servis, který jsme tady v penzionu Golm měli, byl perfektní. I to prostředí je nádherné. To je úplně něco jiného, než jsme zvyklí z Čech. Všechno bylo pro hráče naprosto ideální.

Před odjezdem do Rakouska jste říkal, že půjde také o začlenění nových hráčů do kolektivu. Jak se vám tedy letní posily, zejména Poloz s Jonášem, jeví?
Jsou s námi teprve týden, ale už se pomalu dostávají na tu naší vlnu. Přijímají zákonitosti mančaftu, které už jsou delší dobu dané a všichni je respektujeme. Věřím, že jejich adaptace proběhne rychle. Potřebuje to mančaft, my trenéři i ti noví hráči.

A co říkáte na mladé odchovance, kteří s vámi absolvovali přípravu?
My je dobře známe. I přípravu tady zvládli velice dobře. Je vidět, že i práce s mládeží se v Plzni dělá dobře. Jejich zabudování do mančaftu je ovšem běh na delší dobu. Neznamená, že když jsou tady s námi, hned naskočí do extraligy. Ale vidíme v nich perspektivu, jejich čas určitě přijde.

Co pro vás osobně bylo na pobytu v Rakousku nejcennější?
Snad hlavně to, že to všichni absolvovali ve zdraví. I když Vojtovi Klausovi teď na závěr oteklo operované koleno, snad to nebude nic vážného.

Změní se teď po návratu do Plzně charakter tréninků?
Zásadně. Tady jsme chtěli být co nejvíc venku, protože teď už budeme pořád jenom zavření v hale. Začínáme hned v pondělí, budeme dál pokračovat v nabírání kondice, ale už to bude s míčem. Přidáme i herní prvky, protože v pátek odjíždíme na silně obsazený turnaj do Německa. Kluci už jsou na ty zápasy natěšení.

Pojedou všichni hráči nebo kádr zúžíte?
Před odjezdem do Německa vybereme asi 14 hráčů, ale v přípravě s áčkem dál pokračují všichni, co byli v Rakousku a přidají se ještě někteří další junioři. Hrajeme dost přáteláků, kluky protočíme, aby každý dostal šanci.

V přípravě v letošním roce hrajete vesměs se zahraničními soupeři. To je záměr i s ohledem na to, že chcete být úspěšní i v evropském poháru?
Chceme hrát v první řadě s kvalitními soupeři. A s těmi českými se potkáváme v extralize, takže v přípravě radši volíme jiný styl házené. Potřebujeme, aby si kluci zvykli na mezinárodní házenou. I v Poháru EHF se chceme pokusit uspět.

Mistra v Latschau hostil plzeňský rodák

On je rodilý Plzeňák, oni hájí barvy stejného města. A tak spojili síly. Házenkáři Talentu M. A. T. strávili kondiční soustředění v penzionu Marka Mašáta v rakouském Latschau pod horou Golm. Mistr Celek absolvoval letní tréninkovou dřinu poprvé v cizině, byl to krok do neznáma.

„Pár sportovců už u nás bydlelo, ale šlo o mládežnická hokejová družstva nebo týmy z nižších soutěží. Celý tým na takhle vysoké úrovni jsme tady ještě neměli,“ pochvaluje si Marek Mašát, který v Rakousku podniká už od roku 2007. A možná i proto, že je původem Čech, tvoří zhruba polovinu hostů penzionu Golm jeho krajané.

Teď se k nim přiřadili i plzeňští házenkáři. „Věřím, že se tady kluci cítili lépe než někde v Čechách. Podmínky pro trénink jsou tady příznivější,“ doufá podnikatel, který zůstal plzeňským patriotem. A tak, když se naskytla možnost hostit házenkáře Talentu, neváhal ani chvilku. „Kluci jsou příjemní, nejsou to žádné primadony.“

Nijak nezastíral, že hodlá pobyt mistrovského celku využít i komerčně. „Snažím se o cílenou reklamu na určitou skupinu lidí a tu mi tady kluci udělají. Na hory v létě i zimě přijedou spíš lidi sportovně založení než ti, co raději leží na pláži,“ přemýšlí nahlas Mašát.

Podporu získal i u státní samosprávy, která sportovní aktivity v celé oblasti Montafon všemožně podporuje. Házenkáři měli k dispozici zdarma i bazén a halu. „Přestože i my jsme Češi, a kluci jsou pro ně taky cizinci, vyšli nám všemožně vstříc. Tady sport hodně podporují, protože to pomáhá turismu celkově,“ vysvětluje Mašát.

Za plzeňskými házenkáři dokonce dorazil i šéf turistického ruchu oblasti Montafon. „Stejně jako já věří, že se jim to v budoucnu vrátí,“ doplňuje český hoteliér.

Už předjednal s vedením Talentu, že sem vyrazí i za rok. „Ve hře je přípravný zápas s nedalekým Bregenzem, který hraje letos Pohár EHF stejně jako my. A také fotbálek s místní jedenáctkou,“ potvrzuje Martin Šafránek, jeden z majitelů plzeňského klubu.Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze