Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Štybar před mistrovstvím světa: Cítím šanci být mezi nejlepší trojicí

Cyklista Zdeněk Štybar | foto:  Michal Sváček, MAFRA

1 2014
Essen (Od našeho zpravodaje) - Dopoledne si český cyklista Zdeněk Štybar zatrénoval na silničním kole. "Nějakých 95 kilometrů. Byl to spíš regenerační trénink," říkal, když se v pátek po poledni usadil doma v belgickém Essenu na gauči. Z elitního závodníka na silnici se na pár dní opět stal cyklokrosařem. Kvůli mistrovství světa, které se koná o víkendu v nizozemském Hoogerheide. O svém startu se rozhodl ve čtvrtek. Ač musí Štybar přes hranice, ze svého domova to má sotva 15 minut autem.

Kdybyste měl říct jeden hlavní důvod, proč v neděli budete na startu, co by to bylo?
Asi to, že cítím šanci, že můžu být mezi třemi nejlepšími.

Dvojnásobného mistra světa opravdu uspokojí "jen" medaile?
Já nikdy nehlásám dopředu výsledek, který bych chtěl zajet. Samozřejmě, pokud bych byl v neděli desátý, budu zklamaný, protože mě to stojí čas v přípravě na silniční sezonu a ten bych radši věnoval tréninku na Mallorce.

Navíc startovat budete až ze čtvrté řady. Je to velký handicap?
Úvodní pasáž na silnici je hodně dlouhá, takže si myslím, že mám solidní šanci dostat se dopředu. Když budu najíždět do terénu v první desítce, budu spokojený.

MS v cyklokrosu

Sobota 1. února: 11:00 junioři (Kunt, Lehký, Matějček, Ťoupalík, Šírek), 15:00 ženy (Havlíková, Kukulová, Mikulášková).

Neděle 2. února: 11:00 jezdci do 23 let (Boroš, Lasák, Nipl, Paprstka, Skála), 15:00 muži elite (Bambula, Bína, Kyzivát, Petruš, Šimůnek, Štybar).

Všechny závody kromě žen vysílá v přímém přenosu ČT Sport.

A jinak? Máte i plán B?
Trať je hodně široká, i když na předjíždění to není všude zrovna ideální. Navíc tělo se mi po přechodu z cyklokrosu na silnici trošku předělalo a do tempa se dostanu až během jednoho až dvou kol. Nesmím propadnout panice.

Vaší horší startovní pozice určitě bude chtít někdo využít, ne?
Stoprocentně se někdo z Belgičanů pokusí odjet hned v prvním nebo druhém kole. My se pak hlavně nesmíme po sobě jen koukat, ale hned jet po něm, ať to stojí mě nebo někoho jiného z českého týmu energii. I proto jsem se už o taktice bavil s Martinem Bínou.

Jak se k účasti postavil váš zaměstnavatel - tým Omega?
Pro ně je nejdůležitější, že se připravuju na silniční sezonu a účasti na mistrovství světa v cyklokrose nic neobětuju. A další důvod, proč jsem chtěl jet teď z Mallorky do Belgie je, že v úterý si projedu trať závodu Kolem Flander. Takže jsem spojil dvě věci a ve středu letím zase zpátky do tepla.

Jak reagovali kolegové z týmu?
Tom Boonen mi říkal ať určitě jedu, že prý aspoň bude nějaká sranda.

Byla by pro váš tým vůbec cenná medaile z cyklokrosu?
Pořád má velkou váhu, protože cyklokros je převážně belgický sport a Omega Pharma i Quick Step jsou belgičtí sponzoři. Proto mám velkou podporu od týmu i sponzorů.

Může ještě vaše rozhodnutí v neděli startovat něco zvrátit? Třeba déšť, co by trať rozbahnil.
Nad tímto scénářem už vůbec nepřemýšlím. Jsem rozhodnutý, že jedu. A když se k něčemu rozhodnu, tak do toho jdu.Najdete na iDNES.czmobilní verze