Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sáblíková: Všechny cíle, co jsem si napsala do deníku, mohu odfajfkovat

Rychlobruslařka Martina Sáblíková si z mistrovství světa na jednotlivých tratích v ruské Kolomně přivezla dvě zlaté. | foto: ČTK

16 2016
Původně plánovala, že dva světové tituly oslaví po návratu domů svíčkovou. Jenže už v pondělí v sedm ráno, ještě před odletem z Ruska, Martina Sáblíková spořádala hamburgera s hranolkami. To už by těch hříchů proti životosprávě bylo až moc, pomyslela si. A nebo snad... „Doma si dám třeba tlačenku,“ říkala po přistání v Praze, kde se mohla pochlubit i zlatými medailemi z Kolomny.

Váš trenér Petr Novák před sezonou avizoval, že všechna ta zlata a tituly máte v sezoně v plánu. A jak se ukázalo, nemýlil se.
Tak on má Petr vždycky před sezonou takové průpovídky. Já, jelikož nevím, jak na tom potom budu, bývám v těch odhadech realističtější, abych to náhodou nepřepálila a pak nesplnila. Ale jsem samozřejmě ráda, že Petrovi jeho plány zatím vycházejí. Snad to tak bude i v příštích letech.

Nejste tedy proto pod větším tlakem?
Musím říct, že když to Petr před sezonou říká, tak ano, protože nikdy nevím, jak ta zima bude vypadat. Ale zároveň vím, že mě tak připravuje na to, že se to opravdu může povést. Abych se s tou informací sžila.

Tréninkový deník si na rozdíl od Gabriely Soukalové píšete poctivě?
Snažím se, ale samozřejmě, že během závodního období ho nedopisuju každý den. Takže potom tam píšu třeba tři týdny zpětně. Poslední dobou už ty zápisky přece jen zkracuju. Mám zkratky pro to, co dělám, aby psaní nebylo tak zdlouhavé jako dřív.

Jaké cíle jste si do něj vy sama před sezonou napsala?
No, po těch letech je mi blbé nenapsat tam, že nechci aspoň jedno světové zlato, protože jinak by to pro mě byl pokles. Jsem ráda, že si to teď můžu odfajfkovat, že mám splněno. Ta dvě zlata pro mě hodně znamenají.

Co tam bylo napsáno dál?
Už mám vlastně všechno splněno. Chtěla jsem se na podzim kvalifikovat se do Ria na kole a v zimě se stát na bruslích mistryní světa a přivézt si medaili z vícebojařské Evropy. (Byla nakonec také zlatá, navrch vyhrála celkově Světový pohár na dlouhých tratích.)

A teď už se budete ve zbytku sezony v nadsázce po ledu jen tak vozit.
(směje se) Nebudu, mé svědomí mě nenechá. A Petrovi by se to asi nelíbilo.

Radost Martiny Sáblíkové a jejího kouče Petra Nováka

A zase mi ta prognóza vyšla, mohl si libovat kouč Petr Novák

Každopádně syndrom vyhoření, zdá se, u vás zatím nehrozí.
Nevím, může se stát cokoliv, je to sport. Ale zatím mě to hodně baví a motivace mám dost. Za rok určitě zase napíšu do deníku, že se chci stát mistryní světa.

Soupeřky tou úžasnou šňůrou vašich titulů už asi docela štvete, že?
Teď na trojce nebylo daleko od toho, abych skončila stříbrná. Ireen (Wüstová) mi potom po závodě říkala: To jsi nemohla jet o těch osm setin pomaleji, abych si mohla odvézt domů zlato? Ale říkala to samozřejmě s nadsázkou. Ireen je sama ráda, že po tom karambolu, který měla na začátku sezony, je zpátky v popředí.

Máte všechny vaše světové medaile na jednom místě?
Nemám. Některé jsou u mamky, některé mám doma, je to různé. Od doby, co jsem se přestěhovala z baráku do bytu, je to trochu stísněnější.

Jednou budou spolu všechny pohromadě?
Určitě.

V počtu titulů z mistrovství světa na jednotlivých tratích jste se v historických tabulkách s dvanácti zlaty už dotáhla na vedoucí Annie Friesingerovou. Co to pro vás znamená?
Musím přiznat, že tyhle rekordy a statistiky tolik nesleduju. Takže i pro mě samotnou, když mi Petr nebo novináři řeknou, že jsem někoho předstihla nebo dostihla, je to pro mě překvapující.

Martina Sáblíková znovu na stupni nejvyšším. V ruské Kolomně se stala počtvrté...
DOJETÍ. Martina Sáblíková po triumfu na pětikilometrové trati.

Zlaté přírůstky z Kolomny: vlevo po závodě na 3000 metrů, vpravo po triumfu na pětce. Celkem má Sáblíková 12 zlatých medailí z MS na jednotlivých tratích a další tři z MS ve víceboji.

Takže když jste nyní předstihla slavnou Gundu Niemannovou a jste na stejné úrovni s legendární Friesingerovou...
... je to pro mě až neuvěřitelné. Když jsem začínala, tak Gunda nebo Friesingerová byly osobnosti, ke kterým jsme vzhlížela - a vzhlížím k nim dál. Je bezvadné, že se ve statistikách mohu řadit mezi ně.

Příští rok byste už mohla opanovat popředí žebříčku úplně sama.
Tak to si radši nepředstavuju.

Sledujete na dálku i úspěchy dalších českých zimních sportovců, například Gabriely Soukalové a biatlonistů?
Každý den. Byla jsem ráda, že Gabča a holky měly výborný víkend a užívala jsem si to i na dálku. Není nic lepšího, než když se českému sportu daří.

Nyní, když napětí ze šampionátu v Kolomně opadlo, jak obtížné pro vás bude znovu se namotivovat a připravit na březnové mistrovství světa ve víceboji v Berlíně?
Jsem ráda, že teď máme tři týdny pauzu a že chvilku nebudu na závody myslet. Budu dělat normální trénink, jako by se nic nedělo. Až přijedu na ten náš poslední šampionát, mezi ostatní rychlobruslaře, tak mě to určitě namotivuje. Navíc budu mít v Berlíně i celou rodinu, to bude motivace navíc.

VLÁDKYNĚ NOŽŮ A PEDÁLŮ. Martina Sáblíková získala stejně jako v roce 2010 i

Cyklistika a Rio, další velká výzva pro rok 2016. V rámci přípravy plánuje starty v časovkách v České republice i v Lublani.

Už jste si s koučem ujasnili program nejbližších týdnů?
Ještě úplně ne. Každopádně Petr naplánoval, že odjíždíme v sobotu a ani doma se asi flákat nebudu. (Novák: Nejspíš pojedeme do Collalba, i když tam už není led, a bude tam trénovat na kole. A odtud buď ještě vyrazíme na led do Inzellu, nebo pojedeme dřív do Berlína).

Přípravu na olympijské Rio, vaši další velkou letošní výzvu, už určitě také nosíte v hlavě, ne?
Už před mistrovstvím světa v Kolomně mě najednou napadlo, že v létě jedu do Ria a že bych si měla hned po návratu z Kolomny pořádně prohlédnout profil olympijské časovky v Riu a najít si, kde bych ho mohla imitovat na kole. To bylo takové zvláštní. Až se mi z toho občas špatně usínalo.

Jaké ambice máte v časovce v Riu?
Petr si sice myslí něco jiného než já, ale já bych si hrozně přála první desítku.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze