Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kufry putovaly do Minsku dva dny. A tak Sáblíková trénovala na suchu

NA TRATI. Znovu nejrychlejší, znovu první. Martina Sáblíková slaví svou 41. výhru ve Světovém poháru v kariéře. | foto: AP

6 2016
Přípravu na první z vrcholů zimy si rozhodně představovala jinak, než aby vyháněla z těla streptokoka. Teprve v neděli se rychlobruslařka Martina Sáblíková rozhodla startovat na mistrovství Evropy ve víceboji v Minsku. Navzdory předchozí nemoci však i v Bělorusku bude patřit k největším favoritkám.

Nemoc je definitivně minulostí?
Jo, vyléčená jsem. Akorát mám trochu rýmu. Ale tu mám až od úterka.

A co stav vašich fyzických sil? Už jsou opět na stu procent?
To uvidíme až při závodech, já sama to teď moc neodhadnu. V Itálii při soustředění v Collalbu to teď nebylo nejlepší, po antibiotikách se mi nejezdilo dobře a Petr (trenér Novák) mi musel upravovat trénink.

ME ve víceboji

Minsk

Závody žen
Sobota, 13.00
500 m, okolo 14.30 3000 m.
Neděle, 13.00 1500 m, okolo 15.00 5000 m.

Uvádíme středoevropský zimní čas, v Minsku je o dvě hodiny více.

Před odletem právě kouč Novák říkal, že až po úvodním tréninku na minském ledu pozná, jak na tom doopravdy jste. Co vám tedy řekl?
Ono to bylo trochu složitější. Nepřišly nám totiž do Minsku kufry, takže jsem byla teprve ve středu poprvé na ledu.

Přitom jste odlétali už v pondělí dopoledne.
Právě. Dva dny jsem tu dělala jen suchý trénink. Kufry se prý zasekly někde ve Frankfurtu. Niki Zdráhalové dorazil v pondělí v deset večer, ale mně až v úterý večer.

Jaké tedy byly potom pocity z prvního středečního tréninku?
Nejezdilo se mi špatně. Ale když přejdete z venkovního oválu (jaký mají v Collalbu) do haly, kde nefouká žádný vítr, vždycky si připadáte líp. Víc poznám až ve čtvrtek anebo v pátek.

Soupeřky i kamarádky. Martina Sáblíková (vlevo) a Ireen Wüstová z Nizozemska.

Bude to další souboj dvou velikánek: Sáblíková versus Wüstová?

Na scénu se v Minsku vrací Ireen Wüstová, která se před úvodními Světovými poháry ani neprobojovala do nizozemské reprezentace. Platí tedy, že tak jako mnohokrát v minulosti bude vaší největší soupeřkou?
Určitě bude jednou z největších favoritek, o tom žádná. Formu si vytrénovala zpátky, jak bylo vidět i z výsledků nizozemské kvalifikace o Evropu. Trojku tam jela za 4:04, pětistovku za 39,9. Už je to zase stará Ireen.

Mistryně Evropy ve víceboji

v posledních 10 letech

Hamar 2006:
Pechsteinová
(4. SÁBLÍKOVÁ)
Collalbo 2007: SÁBLÍKOVÁ
Kolomna 2008:
Wüstová
(3. SÁBLÍKOVÁ)
Heerenveen 2009: Pechsteinová
(3. SÁBLÍKOVÁ)
Hamar 2010:
SÁBLÍKOVÁ
Collalbo 2011: SÁBLÍKOVÁ
Budapest 2012: SÁBLÍKOVÁ
Heerenveen 2013: Wüstová
(4. SÁBLÍKOVÁ)
Hamar 2014:
Wüstová
(3. SÁBLÍKOVÁ)
Čeljabinsk 2015:
Wüstová
(2. SÁBLÍKOVÁ)

A ty ostatní? S kým počítáte do boje o vícebojařské medaile?
Letos mají Holanďané opravdu silný celý tým, ještě se kvalifikovaly Antoinette de Jongová a Marie Jolingová, která umí dobře vše od pětistovky do trojky. Pak mohou být nebezpečné Ruska Voroninová a třeba i Norka Njatunová. Bude to letos docela otevřené.

Ve víceboji pro vás vždy byla vstupní branou k úspěchu obávaná pětistovka. Jak si na ni věříte tentokrát?
Soudě podle rozběhů na patnáctistovku by to nemuselo být ani s pětistovkou tak špatné, čas ale nedokážu tipovat. Nikdy jsem v Minsku nebruslila, ještě neodhadnu, jak rychlý led tu při závodech bude. A navíc na pětistovce stačí udělat jeden dva špatné kroky po startu a celá je v háji.

Minsk je novým místem na mapě vrcholných rychlobruslařských soutěží dospělých. Jak se vám zamlouvá?
Docela dobře, až na tu teplotu. V úterý bylo dokonce minus dvacet, teď je minus třináct. Hala je krásná, i led zatím vypadá docela dobře. A líbí se mi také město. Hodně se tu staví. Jsem v Bělorusku poprvé v životě a zatím mě docela pozitivně překvapilo.

Nejvíce medailí z ME ve víceboji:

1. Niemannová (Něm.) 8 - 3 - 0
1. Friesingerová (Něm.) 5 - 1 - 0
3. Ehrigová (Něm.) 5 - 0 - 0
4. Wüstová (Niz.) 4 - 3 - 2
5. SÁBLÍKOVÁ 4 - 1 - 3
6. Pechsteinová (Něm.) 3 - 6 - 2
7. Keulenová-Deelstraová (Niz.) 3 - 0 - 0
8. Statkevičová (SSSR) 2 - 2 - 1

Evropský vícebojařský titul jste v minulosti získala už čtyřikrát, ale v posledních třech letech patřil vždy Ireen Wüstové - na rozdíl od toho světového. Je pro vás velkou motivací vzít si i evropskou korunu zpátky?
Kdybych předtím nebyla na antibiotikách, tak bych teď řekla: Stoprocentně se chci o ten titul poprat a chci ho vyhrát. Brala bych ten souboj hodně vážně. Což neznamená, že teď Evropu vážně brát nebudu, ale opravdu nevím, co se mnou ta antibiotika provedla. Ráda bych si odvezla jednu z medailí. Ovšem mistrovství světa je pro mě samozřejmě důležitější.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze