Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Triumfující Sáblíková: Dvě kola mě zkoušely chytat, pak se na to vykašlaly

Martina Sáblíková po závěrečném závodě na 3000 metrů v sezoně Světového poháru, který v Erfurtu vyhrála a korunovala tak svůj celkový triumf na dlouhých tratích. | foto: Reuters

22 2015
Tak demoralizujícím způsobem ještě nikdo rychlobruslařský závod s hromadným startem neovládl. Martina Sáblíková v něm udělila soupeřkám lekci a završila tím svoji sezonu s velkým „S“. Po vítězství na 3 000 metrů tak při pohárovém finále rychlobruslařek v Erfurtu ovládla už druhý závod.

Vy jste se rozhodla, že budete na samém konci sezony všechno vyhrávat?
Dneska se to povedlo. Trojka byla docela v pohodě a ten masák mi sedl. Nechaly si mě odjet a potom, když to zkoušely dojet, bylo už pozdě. Měla jsem kliku, že jsem zabrala v pravou chvíli a že si mě nevšimly.

Žádná únava z konce sezony se tedy neprojevila?
Nevím, nakolik jsem plná sil, ale prostě to vyšlo. Formu, která byla na víceboji v Kanadě, se nám povedlo udržet. Můžu být ráda. Nevěděla jsem, jak tyhle poslední závody pojedu. Ale Petr (trenér Novák) mi říkal, že s tím, co momentálně jezdím, můžu i tady v Erfurtu vyhrát. A měl pravdu.

Není vám nakonec líto, že sezona končí?
Kdepak, já jsem fakt ráda, už jsem ani nechtěla do masáku nastoupit. Byla jsem vyčerpaná. Petr mi oznámil, že se můžu rozhodnout, jak budu chtít. Pak přišel brácha a řekl mi, že to mám jet. Niki Zdráhalovou jsem tam nechtěla nechat samotnou. A přijeli fanoušci, i pro ně jsem chtěla hromaďák objet.

A potom jste soupeřkám ujela o půl kola...
Dvě kola mě zkoušely chytat, nešlo jim to, tak už se na to potom vykašlaly.

Fotogalerie

Už předtím jste podeváté pozdvihla pohár pro šampionku Světového poháru na dlouhých tratích. Jaký to byl pocit?
Pořád to není nuda, mě to baví!

Kdy vám bylo v této sezoně nejlíp a kdy pro změnu nejhůř?
Nejlepší byla všechna pódia, jsem za každé moc vděčná a nechci je moc rozlišovat. A nejhůř asi na začátku sezony, protože skončili všichni kluci z týmu a já jsem neměla s kým jezdit. To bylo trochu i o hlavě. Jsem ráda, že sezona nakonec takhle dopadla. 

Teď vás konečně čeká odpočinek. Už ho plánujete?
Těším se, že v deset hodin nebudu muset být na ledě. Takový ten dennodenní stereotyp teď chvilku nebude.

Co to znamená chvilku?
Ještě jsme se o tom s Petrem nebavili, sezona právě končí. Uvidíme. Řekla bych, že tak čtrnáct dnů. Nějaké sponzorské povinnosti mám, ale potom odjedu na dovču. Někam do Španělska, aby si odpočala hlava.

Hlava je unavená?
Jsem unavená úplně celá.

Po dovolené pak opět nasednete na kolo?
Nebude to rozhodně tak, že budu hned jezdit tři čtyři hodiny denně. Ale nemůžu měsíc a půl nic nedělat. Za prvé bych bez pohybu nevydržela a za druhé nevím, jestli bych se do toho dostala někdy zpátky.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze