Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sáblíková před bojem o zlato: Patnáctistovka proti Wüstové teď bude masakr

Martina Sáblíková | foto: Profimedia.cz

10 2015
Venkovní teplota v Čeljabinsku sice klesala pod minus 20 stupňů, ale Martinu Sáblíkovou hřály nejen zateplená hala, ale zároveň i její skvělé výkony v úvodní den rychlobruslařského mistrovství Evropy ve víceboji. Šestá příčka z pětistovky a vítězství na 3000 metrů ji pasují na kandidátku zlaté medaile. Ona nebo Ireen Wüstová, kdo ji nakonec získá?

Před Vánoci jste si mi postěžovala, že máte ještě daleko k loňské formě. Z Čeljabinsku jste tento týden hlásila problémy s nespavostí. A najednou tak skvělé časy. Jak to děláte?
Asi mi vyhovuje zdejší led. A asi se opravdu projevila pořádná příprava v Collalbu. Měla jsem předtím tréninkové manko na začátku sezony a bylo to vidět. Teď už je to jiné.

Co vás vlastně překvapilo víc? Výkon na pětistovce, nebo suverénní vítězství na trojce?
Vyhrát trojku o dvě vteřiny je úžasné. Ale největším šokem pro mě byla ta pětistovka. To byla bomba, po ní jsem v cíli vůbec nevěděla, co se děje.

Trenér Novák plánoval, že byste měla jet čas 40,6 a vy jste jela 40,06.
Jo jo jo, asi jsem mu blbě rozuměla. (rozesměje se)

Už start a první stovka byly na vaše poměry nevídaně rychlé.
Při soustředění v Itálii jsem měla nakázáno jezdit sice ne vyloženě starty, ale rozjezdy z ničeho, vždycky tak zhruba 100 metrů. A teď z toho nejspíš těžím.

Očima trenéra Nováka

Jak jsme tu formu vyrobili? Možná už i v létě na kole. Teď se jí zase všechno schází, Martina je v laufu. Na pětistovce v Evropě nikdy předtím nezajela rychleji než dnes tady. Na trojce jsem potom věřil, že může atakovat rekord dráhy a dostat se tím do hry o zlato.

Příprava za celé roky se nám opět zhodnocuje. Potřebovala jen v sezoně najezdit na ledě víc kilometrů, které ještě v listopadu neměla. Už se znovu s ledem i s odrazem sžívá. Ukazuje se tak, že letní kolo nám nijak neublížilo.

Zítra věřím, že na patnáctistovce s Wüstovou o moc neprohraje, výsledek obou dvou z pětistovky by tomu naznačoval. Pokud s Ireen prohraje o vteřinu, bude potom mít na pětce šanci na zlato.

Radost mám i z Nikoly Zdráhalové. Třináctá po dvou tratích, to je výborné. Kdyby zítra zvládla super patnáctku a dostala se na 12. místo, budeme mít za rok na Evropu kvótu tří závodnic. Je vidět, že vzít ji sem nebyl žádný úlet. Zajela si osobák na pětistovce a pak svůj nejlepší nížinný čas na trojce.

Formu tu mají obě. Zato mnohé soupeřky jsou za svými osobáky hodně daleko.

Jakmile jste skončila na trati 500 metrů šestá, jen 82 setin za Wüstovou, mnozí hned tvrdili: Ty dvě si to letos rozdají o zlato a stříbro. Měla jste podobné myšlenky?
Byly tam ještě okolo mě další Holanďanky. V tu chvíli už mi bylo jasné, že budu bojovat minimálně o placku. Myslela jsem si: Trojka napoví víc. Ovšem že se mi povede až takhle, to jsem si nepředstavovala.

Času na regeneraci jste měla před trojkou málo, jen půldruhé hodiny. Cítila jste po tak krátké pauze únavu?
Po dojetí pětistovky jsem říkala: Vůbec nic mě nebolí. Až když jsem se pak šla rozcvičit na trojku, docela dost mě rozbolela stehna. Ale na ledu už jsem to nevnímala.

Byla jste ráda, že k trojce nastupujete až po Wüstové a znáte díky tomu její mezičasy, nebo byste si to s ní radši rozdala na přímo?
Petr mi před startem tvrdil, že chtěl, abych jela v páru s Ireen, což je vždycky ta největší možná motivace. Vzhledem k tomu, jak to nakonec dopadlo, jsem ale teď ráda, že jsem s ní nejela.

Čas 4:05 je na měkkém a nížinném čeljabinském ledu skutečně vynikající.
To jo. Led je tu vážně hodně měkký, poslední dvě kola jsem si už říkala: Cítím se, jako bych jela pětku, tak doufám, že do cíle dojedu.

Nejen že jste dojela, časomíra vám ukázala náskok 2,2 vteřiny na Wüstovou. Co vás napadlo, když jste ho viděla?
Já ani nejdřív nepřemýšlela nad tím, že jsem vyhrála o takový kus. Hlavně jsem měla hroznou radost, že jsem překonala rekord dráhy 4:06,50, který jsem tu sama držela.

Jste nyní celkově druhá. Za poslední tři roky jste po prvním dnu víceboje nikdy nebyla v tak skvělé výchozí pozici. Teď už se vám bude v Čeljabinsku konečně dobře spát?
To si nemyslím. Spíš budu nervózní z toho, že pojedu v neděli v posledním páru s Ireen patnáctistovku, což bude masakr. Ona ji rozběhne hrozně rychle a ze začátku budu dostávat parník. A pětku potom asi taky pojedeme spolu. Uvidíme, jak to dopadne. Těším se. Bojuju o placku.

Kouč soudí, že když s Wüstovou prohrajete na patnáctistovce jen o vteřinu, bude potom útok na zlato při pětce velmi reálný.
Na to si počkáme. Jsme teprve v půlce a zítra je úplně jiný den. Objet chvíli po patnáctistovce pětku bude dost těžké. Zlato by bylo krásné. Ale já teď přemýšlím o tom, abych zůstala na pódiu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze