Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Na start! Už ať pohár začne, ať konečně vím, na čem jsem, říká Sáblíková

Martina Sáblíková | foto: AP

13 2014
Půldruhého měsíce poté, co startovala na cyklistickém mistrovství světa, nastupuje Martina Sáblíková opět proti kompletní světové špičce - jenže tentokrát na dlouhých nožích. V japonském Obihiru startuje v pátek Světový pohár v rychlobruslení 2015.

Jak jste tentokrát zvládla vaši obávanou aklimatizaci? Spíte dobře?
Uvidíme, jestli jak usnu před závodem. Ale už se cítím v pohodě. Nejhorší byl třetí až pátý den po příletu. To jsem myslela, že rozmlátím hlavu o stěnu.

Teď jste už natěšená na první velký závod zimy?
Nevím, jestli vyloženě natěšená. Samozřejmě jsem ale ráda, že už se bude závodit. To čekání před sezonou bylo dlouhé. Zvlášť když jsme tu už 11 dní. Takže si říkám: Už ať začneme, ať to mám za sebou a konečně vím, na čem jsem. Už před losováním páteční trojky jsem věděla, že mohu do rozjížďky dostat buď Wüstovou, nebo Pechsteinovou nebo Grafovou. Bylo mi jasné: Ať pojedu s kýmkoliv, bude to brutalita. (Los jí nakonec přiřkl Ireen Wüstovou.)

Říkáte, že nevíte, jak na tom jste. Ale kouč Novák mačká při tréninku stopky, tak o vaší formě asi něco ví, ne?
Mně osobně se jezdí celkem pěkně. I Petr říká, že to vypadá dobře. Nějaký svůj standard asi pojedu, ale záleží na tom, co předvedou ostatní.

Váš standard? Takže zhruba 4:03?
Nooo, já spíš myslela tak 4:05. Uvidíme. Záleží i na kvalitě ledu. Při tréninku se mi zdál docela rychlý, ale v závodě bývají jiné podmínky.

Cílem jsou stupně vítězů?
Podium by pro mě bylo snad až nad očekávání. Já vůbec nevím, s čím mám počítat. Přece jen, je to zahájení dalšího čtyřletého cyklu, který má vyvrcholit až v roce 2018 a já mám po těžké cyklistické sezoně. Petr říkal, že měl původně strach, že zkraje sezony nepojedu trojku ani za 4:10 a já jela už v přípravě v Inzellu 4:06. Myslím si, že propadák by to být neměl.

Bude to především závod starých známých olympijských tváří? Nebo očekáváte i útok mládí?
Rusky tu mají kromě Grafové a Skokovové hodně mladý tým, ty ostatní holky skoro neznám, je jim kolem dvaceti. Asi už myslí směrem k další olympiádě. Jsou tu i dvě nové Holanďanky a kdo u nich projde domácí kvalifikací, nemůže být špatný. A překvapit mohou Korejky, pro ně je obrovskou motivací, že příští olympiáda bude u nich doma.

Vy už se řadíte na ledu do střední generace?
Hm, už se počítám spíš mezi ty starší.

V 27 letech? Nejstarší soupeřka, Němka Pechsteinová, je o 15 let starší.
No jo, ale já ty holky rozděluju na mladé, střední, starší a extrém.

A extrém je Claudia Pechsteinová...
K ní se nikdo nepříblíží. Jo, je tu Japonka Tabataová, té už taky bude 38. Ale jinak jsou nejstarší další závodnice kolem třicítky. Generace mezi 27 a 30 lety převažuje.

V Japonsku jste poprvé od mistrovství světa 2008 v Naganu. Jak vám chutná místní strava?
Hodně ryb, málo masa a občas nevíte, co jíst. Jeden den jsme dostali kuře a když jsme z něj svlíkli kůži, tak jsem se divila: Tohle že je kuře? Chuťově bylo úplně jiné než u nás. Ale jinak si na jídlo nemůžu stěžovat, včera nám udělali i hovězí, mají tu hodně zeleniny, ovoce. Na snídani sice jsou i tři druhy rýže a hranolky, což v Evropě zrovna nesnídáme, ale hlady tu rozhodně neumírám.

Po úvodní trojce vás čeká v sobotu závod družstev. Co od něj očekáváte?
To bude taková loterie, jedu je s našimi juniorkami, s Niki a Naty. Bude záležet, jak po páteční trojce dokážu rychle jet a jak se mě ony dokáží udržet. Budou tu teprve sbírat zkušenosti. V tréninku jezdíme tempo za sebou dvě tři kola, ale tohle bude šest kol. Doufám, že se mě holky udrží a pak to nebude špatný. Ale to je zatím ve hvězdách.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze