Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nohy mě bolely hrozně. Ale závod to byl pěknej, říkala druhá Sáblíková

Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková mává divákům v německém Inzellu, kde v závodu SP na 3000 metrů dojela na druhém místě. | foto: AP

8 2014
Po příjezdu na Světový pohár do Inzellu měl trenér Petr Novák pocit, že se Martina Sáblíková po ledu jen plouží. Ale po závodě na 3 000 metrů už jsou trenér i závodnice opět naladěni do optimismu. "Martina ukázala, že se rychle dává dohromady a že je silná v hlavě," říká kouč.

Při závodě na 3 000 metrů, v němž vybojovala druhé místo, už byly pohyby jeho svěřenky o tolik živější než ve čtvrtek. "Tehdy byla unavená, po ledu se ploužila a plácala a na rovince skoro nemohla jet," líčil Petr Novák. "Ale za pár dní se dala do kupy. Páteční patnáctistovka, při které jela svůj druhý nejlepší čas v Evropě, jí ukázala: Zase na to mám. Hned byla nálada jiná."

Rozesmátá Sáblíková slova kouče jen potvrzovala: "Jsem moc spokojená, jak ta trojka dopadla."

Přitom jste se bála, že poslední kola už fyzicky nevydržíte.
No, málem jsem je ani nevydržela. Nohy mě ke konci bolely přímo hrozně. Bohužel, tak to je, máme konec sezony, už mi trochu docházejí síly. Ale závod to byl pěknej.

Z pohledu Světového poháru bylo klíčové nenechat si ujet Pechsteinovou, že?
Přesně tak. Hlavně jsem s ní nechtěla prohrát, abych si přinesla do finále nějaké ty body navíc.

Skvělý čas vedoucí Ireen Wüstové vás nechával chladnou?
Na ten jsem dneska stejně neměla. Ani jsem tempo na čas Ireen nerozjížděla. Prostě jsem jela tak, abych porazila Pechi. (Novák: Ireen to rozjela za 29,8, chtěla jet pod čtyři minuty a vzít Pechsteinové rekord dráhy. Jenže to se jí nepovedlo, poslední kola měla už zase za 33. Pro Martinu pak nebylo účelné hnát se za jejím časem 4:01, když jí šlo jen o souboj s Pechsteinovou.)

Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková v závodu SP na 3000 metrů v německém...

Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková v závodu SP na 3 000 metrů v německém Inzellu

Teď máte na Němku, která je vaši největší pohárovou soupeřkou v boji o celkové vítězství ve Světovém poháru, náskok 80 bodů. Ve finále vám k zisku trofeje stačí dojet pátá.
Ale takhle to neřeším a nepočítám. Budu za týden v Heerenveenu zase startovat s Pechi v posledním páru a bude pro mě důležité, aby mi neodjela, nebo abych ji porazila. Pojedu na celkové vítězství. (Novák: A já věřím, že tam by mohla jet už opět i o vítězství v závodě. Postupně se do toho zase dostává.)

Už se cítíte mnohem lépe než ve čtvrtek, kdy trenér říkal, že se po ledu jen ploužíte?
To jo. Hodně mi psychicky pomohla ta patnáctistovka. Z ní jsem měla velký strach, protože jsem ji dva měsíce nejela. Dobrý čas mě psychicky postavil na nohy. A dnes už to potom bylo i na tréninku lepší.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze