Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Teď jsem pozitivně naladěná. A nabitá energií, říká po ME Sáblíková

MEDAILISTKY. Bronzová Martina Sáblíková (vpravo) s Nizozemkami - šampionkou ME ve víceboji Ireen Wüstovou (uprostřed) a druhou Yvonne Nautaovou. | foto: AP

12 2014
Hamar (Od našeho zpravodaje) - Velmi spokojená žena. Tak vyhlížela Martina Sáblíková na samém konci evropského šampionátu v rychlobruslařském víceboji. Jindy se po vyčerpávající pětce doslova plazila po zemi. Teď ani nevypadala zadýchaně. V Hamaru se mohla chlubit vítězstvím na 5000 metrů - i těžce vyválčeným bronzem z víceboje.

Na konci víceboje máte přece jen medaili. Přiznejte: Věřila jste v ní po prvním dnu?
No, ta výchozí pozice nebyla moc optimální, hlavně mé odstupy k medailovým místům. Nikdo ani nevěděl, jak pojedu v neděli patnáctistovku, ve které jsem skoro dva měsíce nestartovala. Přiznávám, byla jsem trochu nejistá. Nevěřila jsem úplně v tu medaili. Ale všichni z mého okolí mě přesvědčovali, že to půjde. Petr (kouč Novák) mi říkal: Když zajedeš dobře patnáctistovku, budeš mít pak určitě šanci na medaili.

Zajela jste ji dobře. Na patnáctistovce jste byla pátá.
Jo s tou jsem hodně spokojená, čas 1:57 je dobrý.

Hodně jste potom před pětkou počítali? Stále jste byla průběžně "jen" osmá.
Měli jsme to spočítané na všechny, které jsem potřebovala předjet. První úkol zněl porazit v mé rozjížďce Jolingovou - a pak najet 13 vteřin na Skokovovou a 5 vteřin na Valkenburgovou. Což se povedlo. Potom už bylo jasné, že skončím ve víceboji nejhůř třetí.

A málem jste byla i druhá...
To bych musela jet v sobotu rychleji pětistovku, kde jsem nabrala velkou ztrátu. A navíc Nautová jela pětku s Ireen Wüstovou a pomáhaly si. Ale já mám fakt hrozně velkou radost i z toho bronzu.

Nautová dokonce atakovala i vaše vítězství na 5000 metrů.
Viděla jsem, že jede výborně a že bude druhá celkově. Ale tu pětku jsem chtěla vyhrát! Na tom mi záleželo. Když se blížila do cíle, říkala jsem si: Tu musím udolat. A udolala jsem ji.

BRONZOVÁ. Martin Sáblíková zdraví diváky na mistrovství Evropy ve víceboji v
Martina Sáblíková na ME v Hamaru na tříkilometrové trati.

Celkově k vám vyslal Hamar před olympiádou jen pozitivní signály?
Doufám, že v Soči budu mít tolik sil, že dokážu jet ještě rychleji. Tady jsem startovala z plného tréninku. Hamar mi ukázal, že na olympiádě mohu bojovat o placky. To bylo důležité pro moji hlavu. Teď vím: Jsem mezi nima, mám na ně.

Váš kouč údajně v noci nespí, protože promýšlí různé varianty závěrečné olympijské přípravy.
Tak doufám, že vybere tu správnou. Ale já mu věřím, on mě zná nejlíp. A taky doufám, že mé tříslo už je úplně v pořádku. Před pětistovkou jsme měla trochu strach, aby tu nakonec nezačalo bolet. Ale nakonec to bylo Sáblíková-tříslo 4:0.

Kouč tvrdil, že jste si tohle mistrovství užívala.
Jo, fanoušci tu byli fajn - a já jsem teď pozitivně naladěná. To mě nabíjí energií. Psychika je moc důležitá.

Špička je ovšem před olympiádou vyrovnanější než před Vanouverem. Souhlasíte?
Určitě. O placku na trojce bude bojovat nejmíň osm lidí. A to Holanďanky ještě Nautovou a Jolingovou na trojce vymění, z národní kvalifikace postoupily jiné.

Kolik času teď potřebujete, abyste se po šampionátu zase dala dohromady?
Půjdu se vyklusat, pak na masáž - a nohy budou v pohodě. Zítra letíme a netrénujeme. Denní pauza mi stačí. Pozítří jdu na trénink.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze