Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dominující cyklistka Sáblíková: Z jízdy z kopce mám pořád respekt

Martina Sáblíková na archivním snímku ze závodu Tour de Feminin | foto: Karel Pešek, MAFRA

27 2015
Žilina (Od našeho zpravodaje) - Loni ovládla ve Slavkově domácí šampionát v silničním závodě cyklistek s převahou více než pěti minut. Letos byl její náskok v Žilině ještě větší: šest a půl minuty. Martina Sáblíková dominuje českému ženskému pelotonu. Cíl je teď jasný - vybojovat si v časovce také olympijskou letenku do Ria.

Bylo to nakonec v Žilině ještě lepší, než jste čekala?
No, myslela jsem si, že nás dojede do cíle pohromadě víc, že tam pojedeme tak v pěti, deseti lidech. Čekala jsem, že na těch kratších, i když nepříjemných kopcích se mě holky udrží.

Jenže místo toho jste jim zase velmi brzy ujela...
Zkoušela jsem jet tempo hned v prvním kopci prvního kola. Už tehdy se pole trošku natáhlo a nakonec jsme pod tím kopcem zůstaly jenom v pěti. Když jsem později znovu nastoupila - v uličce, vedoucí do kopce - jela kousek za mnou Nikča Nosková (nejlepší juniorka). Tak jsem na ni počkala a pokračovaly jsme spolu. V předposledním kole kole jsem jí potom odjela.

Před startem jste se obávala prudších sjezdů. Jak jste se v nich cítila ve skutečnosti?
Když jsme je jely maximálně v pěti lidech a já do nich najížděla první nebo druhá, připadaly mi docela v pohodě, protože jsem v nich měla větší přehled, než kdyby tam přijel celý balík. To by pak samozřejmě bylo o něčem jiném.

Takže jste ráda, že jste se po triumfu v časovce nechala přesvědčit i ke startu v závodě s hromadným startem? Zprvu jste poněkud váhala.
Jo, jsem ráda, bylo to celkově pěkné. Ačkoliv i ta skoro desetikilometrová rovinka byla namáhavá, přišla mi jako druhá časovka. A v posledním kole jsem bojovala s hladem.

Očima trenéra Petra Nováka

„Martina zvládla závod bez problémů. Měla v prvním kole jen otestovat, jak to v kopečkách vypadá, protože jí připadalo, že jich tady není moc a že jsou krátké. Ale nakonec tam hned odjela skupinka.

Původně plán zněl, že s Martinou odjede Nikola Zdráhalová (další rychlobruslařka). Jenže ta zůstala někde vzadu a já už potom Martinu brzdit nechtěl.

Chtěli bychom absolvovat ještě dvě časovky před mistrovstvím světa. Jednu v České republice a nějakou další snad objevíme i venku. Jestli bude Martina opět startovat také v etapovém závodě v Krásné Lípě, teprve uvidíme. Přece jen, jde o určité riziko, a my se chceme především kvalifikovat na olympiádu v časovce.

Vidíme, že má rezervy hlavně v zatáčkách doprava, ale technicky se neustále zlepšuje. Když má v závodě náskok, není už pak zapotřebí, aby z kopce riskovala. Sám ji brzdím a říkám jí: Hele, už jeď v klidu.

Hodně nám v tomto směru pomáhá trénink na Vysočině, kde jsou až 15procentní sjezdy se spoustou zatáček, které můj tým jede třeba i v osmi lidech.“

Udělala jste klasickou chybu a zapomněla jíst?
Asi tak. Ve druhém a třetím kole jsem měla jeden gel a říkala si: Jo, to už dojedu. Jenže v posledním kole jsem asi deset kiláků před cílem pocítila, že mi to začíná zasekávat. Jídlo jsem docela podcenila. Naštěstí už chyběl do cíle jen jeden kopec.

Jde o váš čtvrtý double, že? Počtvrté jste na domácím šampionátu ovládla jak časovku, tak silniční závod.
Asi jo. Nemám o těch doublech úplně přehled. Ale vím, že je to na kole můj dvanáctý český titul.

V Žilině jste letos načala druhou desítku. Kde až se chcete jednou zastavit?
Nevím. Já myslela, že už si mě tady holky trochu víc pohlídají. Vlastně jim každý rok dělám to samé.

Hned zkraje závodu nastoupíte... A ony nezareagují?
Ale zareagují. Jenže pak ujíždíme po rovině, já jsem schopná jet tam 42 km/h a ostatní třeba 38 km/h. I když dneska mě mile překvapila Nikča Nosková.

Co vás dál na kole čeká?
Teď mám v hlavě jen časovku na mistrovství světa. (Koná se v Richmondu koncem září.)

Copak před ní už neabsolvujete žádný další závod?
To jo, ale zatím jsme se o tom ještě detailně nebavili. Budu muset také na plastiku k zubaři, proto mě čeká asi týdenní pauza. Uvidíme, co stihnu.

Podobně jako Zdeněk Štybar navíc můžete mít po zákroku u zubaře problémy s pevnou stravou.
Jo, říkali mi, že pak budu týden jíst jen tekutou stravu.

Máte pocit, že každý rok jste na kole silnější a silnější?
Nevím. Všichni asi vidí, že mám pořád respekt z jízdy z kopce. Dneska jsem výjimečně startovala z první lajny, ale hned první sjezd ze startu jsem dokončila v půlce balíku, protože jsem se ho bála. Když už jsme je později jely jen v pěti, nebylo to tak hrozné. Ale stejně, jakmile jsou tam někde hrby, mám respekt. A když vím, že mě čeká mistrovství světa, nechci se zranit.

Kolik kilometrů máte letos na kole najeto?
Tak 2 500.

A chystáte se znovu i na soustředění na Stelvio?
No asi prý jo.

To znělo, jako byste se netěšila.
Ne, já se tam samozřejmě těším, ale časovka na mistrovství světa bude spíš rovinatější, jen lehce zvlněná. Takže budeme raději trénovat víc po rovině.

A také průjezdy zatáček? Po časovce jste v Žilině zmiňovala, že v nich máte ještě rezervy.
Chtěla bych se na ně zaměřit. Ztrácím v nich tím, že si blbě najíždím a potom moc brzdím. Má rychlost v nich není taková, jaká by měla být.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze