Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Úkol českého šampiona rallye Pecha: zkusí se prosadit i v Evropě

Václav Pech při Rallye Příbram. | foto: Ján Honza

30 2014
Mezi automobilovými jezdci nenajdete nikoho, kdo by měl na svém kontě víc českých titulů než jezdec plzeňského EuroOil Invelt teamu Václav Pech, který v poslední sezonách závodí na voze Mini John Cooper. Jeho letošní triumf byl už sedmý. Pechův odvěký rival Roman Kresta jich má na kontě pět, stejně jako legendární Leo Pavlík.

„Vyhráli jsme skoro všechno, co šlo. Fantastický byl Krumlov, kde jsme bojovali s Honzou Kopeckým ve vteřinových rozdílech. No a samozřejmě potom barumka,“ připomněl na konci roku Václav Pech svůj triumf v podniku mistrovství Evropy.

A právě na evropské scéně se příští rok představí častěji, než tomu bylo v minulosti. Vedle lednové Jänner rallye v Rakousku a tradiční české Barum rallye pojede i na Kypru.

Na letošní sezoně byste tedy nenašel žádnou kaňku?
Hodně mě mrzí Bohemia rallye. Tam byla šance porazit tovární Škodovku na její domácí soutěži. Ale udělal jsem jezdeckou chybu a v soutěži nešlo pokračovat.

Václav Pech a Petr Uhel během rychlostní zkoušky na Rally Bohemia

Václav Pech a Petr Uhel během rychlostní zkoušky na Rally Bohemia

Je patrné, že si závody daleko víc užíváte, když máte vyrovnaného soupeře. Nemrzí vás proto, že jste neměl většího konkurenta v boji o celkové prvenství?
Trochu ano. O to víc půjdu natěšený do další sezony, protože Škodovka už oznámila, že pojede kompletní český mistrák. Navíc vyjedou s novou zbraní, Škodou Fabií R5. Vůbec teď netuším, jak může porovnání s naším miníkem dopadnout. Ale věřím, že budeme držet krok.

Vaše tituly následovaly vždy po sobě (2002 a 2003, 2005-2007). Vyhrál jste i poslední dva ročníky. Myslíte na další hattrick?
(rozesměje se) Bylo by to krásné, ale... Spíš než na titul a na vítězství teď myslím na vyrovnané souboje se škodovkou. Hodně by mě mrzelo, kdybychom jim nestíhali.

Mistrovství Evropy

Program

5.-7. ledna Jänner Rallye (Rak.)
6.-8. února Rally Liepaja (Lotyš.)
2.-4. dubna Circuit of Ireland Rally
4.-6. června Rallye Azory (Port.)
25.-27. června Ypres Rally (Belg.)
17.-19. července Rally Estonia
28.-30. srpna Barum Rally Zlín
25.-27. září Cyprus Rally
9.-11. října Rally of Greece
5.-7. listopadu Tour de Corse

Pozn.: na tučně vytištěných závodech pojede posádka Pech-Uhel.

O tom, že byste počet mistrovských titulů jednou zaokrouhlil na deset tedy nepomýšlíte?
To vůbec ne. Těší ale každý vyhraný podnik proti silným soupeřům.

Je to tak, že tyhle vyrovnané souboje i vás osobně posouvají dál?
Jednoznačně. Záleží pak na každé maličkosti, detailu ve vyladění auta. Musí se hodně přemýšlet. Může vás překvapit cokoliv: počasí, bláto vytahané na trať. S tím vším se musí kalkulovat, popřípadě auto nastavit mezi rychlostkama. A to právě dělá závody zajímavé...

Už máte jasno, jak bude vypadat příští sezona?
Malinko se nám otevírají dveře do Evropy. Invelt má zájem, abychom s miníkem startovali na Kyperské rallye. To je pro nás fantastická nabídka. Vždycky bylo mým velkým přáním absolvovat závod na šotolině, teď se nám to podaří. I když to bude pro nás krok do neznáma, bude to velká odměna. Nejen pro mě s Petrem (spolujezdec Uhel - pozn. aut.), ale i pro celý tým.

To ale nebude jediný závod mistrovství Evropy, který pojedete.
V barvách české reprezentace pojedeme lednovou Jänner rallye v Rakousku. No a tradičně jezdíme Barum rallye, která je i součástí českého mistráku. Nic jiného už v Evropě nepojedeme, protože je to nesmírně finančně náročné.

Václav Pech a Petr Uhel se radují z triumfu v českokrumlovské rallye, druhého...

Václav Pech a Petr Uhel se radují z triumfu v českokrumlovské rallye, druhého závodu mezinárodního mistrovství ČR v automobilových soutěžích.

Jänner rallye startuje už 4. ledna, bude hektický konec roku...
Poslední čtyři roky v Rakousku startujeme pravidelně, jsme zvyklí. Takže na Silvestra chodíme brzy spát, abychom hned na Nový rok vyrazili.... Ale letos už jsme se startem na Jänner rallye moc nepočítali, takže auto muselo před Vánoci projít velkou úpravou.

Vždycky jste říkal, že je Evropa pro vás velkým lákadlem. Letos jste byl v celkovém pořadí pátý, přestože jste jel jen dva závody. Máte teď nějaký konkrétní cíl?
Mě už hodně potěšila možnost jet na Kypru, můžeme si rozšířit obzory. Žádné konkrétní plány ale nemáme. Bylo by hezké, kdybychom mohli evropský mistrák jednou objet celý, ale musel by být silný partner, který by o to měl zájem. Bohužel, to je ale o neskutečných penězích. Já bych se tomu samozřejmě nebránil. Mistrovství světa nebo Evropy je snem každého jezdce...Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze