Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Erbenová po bronzu v terénním triatlonu: Od začátku to strašně bolelo

ÚSMĚV HNED ZA CÍLEM. Helena Erbenová v cíli závodu Xterra v terénním triatlonu 9. srpna v Prachaticích. Třetím místem dosáhla nejlepšího výsledku mezi českými závodnicemi. | foto: ČTK

11 2014
V drsné prachatické Xteře, kvalifikaci na světový šampionát na Havaji v terénním triatlonu, nesla český prapor nejvýš Helena Erbenová. Bývalá olympionička v běhu na lyžích neobhájila loňské vítězství, ale v běžecké stíhačce se dostala na třetí místo za Němku Müllerovou a Britku Slackovou.

Jak se jelo?
Strašně těžký. Bolelo mě to už od začátku, od prvního záběru ve vodě (plavecká ztráta čtyři a půl minuty na vedoucí Müllerovou, pozn. red.). Hrozně jsem si to vybojovala.

Čím to je, náročným závodním programem posledních týdnů, nebo zdravotními potížemi?
Právě že ani jedno, byla jsem docela zdravá a poslední tréninky se mi dařily. V úterý jsem ten rychlejší ale asi až trochu přehnala. Ale celou sezonu mám pocit, že na mě něco leze, že jsem pořád pod tlakem nemoci. Možná už si to až vsugerovávám, že mě škrábe v krku nebo že mám rýmu. Taky jsem skoro celou zimu byla nemocná, ta ztráta se projevuje…

Fotogalerie

…a soupeřky se stále zlepšují.
Kathrin Müller to dokázala naprosto neuvěřitelně, udělala obrovský pokrok na kole, hlavně v technice. Klobouk dolů.

Což se právě tady jistě projevilo, trať byla vystavěním singletreků ještě obtížnější než loni, že?
Nejelo se mi dobře, bylo pro mě obtížné se vůbec dostat do depa. Navíc jsem nikde před sebou neviděla žádné soupeřky v holčičích kombinézách, děda mi nehlásil ztráty, bylo to náročné. Je to tady jedna z nejtěžších tratí vůbec.

Navzdory nepodařené obhajobě loňského triumfu tedy třetí místo a stupně vítězů přinesly spokojenost?
Ano, jsem moc ráda, že se to povedlo.

Teď čeká mistrovství světa ITU na oblíbených tratích v německé Žitavě a co pak dál?
Jezdím pravidelně Xterra European Tour (drží se na průběžném druhém místě, pozn. red.), které dávám přednost před Evropským pohárem ETU. Tam jsem startovala jen jednou, protože závod byl zároveň mistrovstvím Evropy, a vynechala jsem kvůli tomu Portugalsko. Mám v plánu dojet seriál Xterry, po Žitavě Anglie a Dánsko.

A pak v říjnu Havaj, skutečný vrchol v podobě světového šampionátu Xterra, který přináší i konfrontaci s řadou Američanek, s nimiž se po celou sezonu nepotkáte.
Pojedeme na Havaj. Kvalita je v Americe a pak se přesunula ještě dál do Pacifiku. Vůbec ty holky neznám.

Před dvěma lety se hodně věřilo ve váš nejvyšší triumf, ale ukazuje se, že cena historického bronzu časem stoupá.
Loni jsem byla sedmá se stejnou ztrátou jako předtím na třetím místě, to vypovídá o konkurenci.

Cítíte, že se vy sama zlepšujete za ty roky po přechodu z lyží k triatlonu?
Abych se přiznala, pocity mám všelijaké. Dávám tomu strašně moc. Plavu až čtyřikrát týdně. Dřív jsem si nedokázala představit, že bych zvládla víc než dva kilometry vkuse. Teď dávám se skupinou trénink i pětikilometrový včetně všech úseků. Na kole jezdím, přešla jsem na velikost kol devětadvacet a pořád si zvykám. A v běhu? Vážně nevím.

Na kratší trati Easy Xterry se objevil i váš švagr Lukáš Bauer. Vypraví se podle vás někdy také on na Havaj?
Ani jsem to nevěděla, že pojede, docela mě překvapil. Nevím, jestli se bude Lukáš chtít ještě tak ždímat, až skončí s lyžemi. A jak se mu bude chtít. Největší potíž je s plaváním. Ale na kole jezdí rád a výborně, běžec je taky skvělý.Najdete na iDNES.czmobilní verze