Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Petře se nepovedlo roztáhnout křídla, říká Štěpánek o své milé

Radek Štěpánek | foto: AP

17 2014
Melbourne (Od našeho zpravodaje) - Lebedili si, jak v prosinci na Floridě potrénovali. Věřili, že se na Australian Open ukážou. Jenže sledovaný tenisový pár v Melbourne narazil. Petra Kvitová i Radek Štěpánek vypadli v 1. kole. "Ale svět se točí dál," říká on.

Po zásahu místního fyzioterapeuta Radku Štěpánkovi prasklo v krku. "Byla to rána, jako by křuplo pět větví," pravil. Dva zablokované obratle, jež ho přinutily vzdát zápas v 1. kole dvouhry, se vrátily do žádoucí pozice a veteránovi se ulevilo. V pátek tak může s indickým kumpánem Paesem nastoupit do deblu. A aspoň trochu vylepšit bilanci páru, který tvoří s Petrou Kvitovou.

Ta ve čtvrtek z Melbourne odletěla. "Jsou horší věci než nějaká porážka," říká. "Buďme rádi, že ráno vstaneme a můžeme dělat, co nás baví."

Jak moc vás vzalo, že Petra senzačně vypadla?
Prožíváme to spolu. Nerad vidíte svou drahou, jak je zlomená a smutná. Ale naše výhoda je v tom, že víme, jak to v tenisu chodí. Netaháme se dolů, naopak se snažíme navzájem zvednout.

A povedlo se?
Už den po zápase se smála a byla v pohodě. Prohra ji může posílit. Je potřeba dívat se dopředu.

Čím to, že se tak vystresovala před zápasem 1. kola s outsiderkou? Nebylo to přece finále Wimbledonu.
Já to taky zažil. Máte pocit, že jste udělal spoustu tvrdé práce. Chcete to urvat silou. Peťa mávala křídly rychle a křečovitě místo toho, aby je roztáhla a uvolnila se. Ale to se stane. Svět se točí dál.

ZAMILOVANÍ. Takhle se Petra Kvitová a Radek Štěpánek fotili pro Magazín DNES.
ROŠŤÁCKÝ PÁREK. Takhle se Petra Kvitová a Radek Štěpánek fotili pro Magazín...

Berete podobně své neúspěchy?
My tenisti máme skoro každý týden novou šanci. Jasně, bylo mi tady do breku. Makal jsem, vynechal dovolenou. A pak musel jít soupeři podat ruku k síti... Ale Petr (trenér Korda) mi psal: "Klid, brouku. Ještě máš jedenáct měsíců!"

Ve svém věku už jste zranění zažil dost. Nedáte se jimi zdrtit?
V žádném případě. Ani jeden si nenecháme shodit práci, kterou jsme udělali. Vím, jak Peťa dřela. Co natrénovala, z ní určitě nevyprchá a brzy se jí vrátí.

Co by příště měla udělat jinak, aby křídla roztáhla naplno?
To je otázka pro ni a jejího trenéra. Přípravy máme oddělené. Každý si drží svou rutinu. Řídí nás Petr (Korda) a David (Kotyza). Jako sportovci si jdeme svou cestou.

Přitom každý čekal: Štěpánek je starší, bude jí do toho kecat...
Ne, v žádném případě. Nemluvíme si do tenisu. To neexistuje. Začali bychom si škodit. V tenise jde o individualitu. Každý je jiný. Nálady, zvyklosti, způsob tréninku.

Vážně jste jí zatím nic neporadil?
Jako tenisti jsme oba bojovníci, ale jinak se skoro ve všem lišíme. Povahou. Stylem tenisu i pohybu. Proto si každý dělá tenis sám. Jediné, co jsem mohl nabídnout, byl Mára Všetíček, když Peťa hledala kondičního trenéra. To jí pomohlo a věřím, že ještě hodně pomůže.

Radek Štěpánek v prvním kole na Australian Open.
Český tenista Radek Štěpánek v utkání d Del Potrem.

Taky jsem s ní viděl trénovat vašeho sparingpartnera Theodora Devotyho. Povzbuzoval ji a bavil.
Hrál s ní, protože si David zranil koleno. Devítka je neskutečně hodný. Co ho znám, neřekl sprosté slovo. Na kurtu je vynikající, vůbec nekazí. Člověk se s ním dostane do rytmu.

Jak je těžké sladit váš a Petřin program na jednom turnaji?
Oba víme, co kdo potřebuje. Když jeden musí ráno odejít, tak se vypaří, zatímco ten druhý si přispí. To je úplně v pohodě.

Platí, že musíte být trochu sobci?
Jak jde o práci, každý si musí jet to svoje. Nemůžete ani trochu ubrat. V tenise rozhodují maličkosti. Takže se musíme držet svého, jako bychom spolu nebyli. Až když máme volno, trávíme spolu čas jako pár.

Chodil jste s Martinou Hingisovou, vzal jste si Nicole Vaidišovou. Máte ze vztahů s tenistkami zkušenosti. Poučil jste se z nich?
V minulosti se hrabat nechci, ale ano, už jsem to zažil. Člověk se učí celý život. Někdo není schopen dávat tenisu všechno... Ale Petra je chytrá a přirozená holka, která ví, co chce. Doufám, že bude šťastná a bude se jí dařit. To je, oč mi kráčí.

Trenér Jan Kukal říkal, že musíte tuhle hru vážně milovat, když randíte jen s tenistkami.
Moje předsevzetí bylo, že si nikdy nezačnu s tenistkou. A vidíte, jak jsem dopadl. Takže končím s prognózami.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze