Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Moře moc nemusím, říká biatlonista Moravec. A míří do hor

DALŠÍ MEDAILE. Český biatlonista Ondřej Moravec v cíli smíšené štafety. (19. února 2014) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

14 2014
Má po sezoně, během které se biatlonový reprezentant Ondřej Moravec nesmazatelně zapsal do dějin českého sportu. Náročný program teď vyplní zaslouženou dovolenou. Kdo by čekal, že si hodí nohy na stůl a nebude nic dělat, tak se mýlí. "Abych proležel delší dobu někde u moře, tak to by mě asi ani nebavilo," říká devětadvacetiletý rodák z Letohradu.

Sezonu máte zdařile za sebou a čeká vás zasloužený odpočinek. Jak ho budete trávit?
Klid už budu mít jen v řádech týdnů. Před exhibicí v Moskvě jsem měl volno a více jak týden jsem už ani netrénoval. Teď mám před sebou dva týdny volna, během kterých odjedu na nějakých pět šest dní na skialpy do Itálie. Poté vyrazím ještě na týden na dovolenou s manželkou. Rovněž na hory, ale už spíše rekreačně a pojmu to jako regeneraci.

"Usťugov je v podstatě mladý kluk. Vždyť mu je o rok méně než mně."

Ondřej Moravec, biatlonista

Dáváte přednost "válecí" dovolené v teple u moře, nebo máte raději její aktivní využití?
Moře moc nemusím. Stačí mi tam jet pomalu jednou za čtyři roky. U moře jsem byl dlouhou dobu loni. V Malajsii jsem strávil tři týdny, takže jsem se letos rozhodl, že si zimu prodloužím. Minule jsem se vrátil až v polovině května, a pak to bylo v tréninku hrozně znát. V dubnu jsem prakticky nic nedělal, což se mi nikdy předtím nestalo. Mám stále ještě hodně povinností, takže jsem si pořádně neodpočinul. Jsem typ člověka, který si dá týden oraz a pak aktivně odpočívá.

Ondřeje Moravce přivítali v rodném Letohradu.

Ondřeje Moravce přivítali v rodném Letohradu.

Vzhledem k tomu, že plánujete dřívější návrat, tak příprava na sezonu bude delší. Minulé léto jste si v rámci ní stihl zajet i závod na horském kole. Objevíte se i letos na nějakém nebo budou trenéři proti?
Pokud se mi to bude hodit do plánu, tak mi start nikdo zakazovat nebude. Pokud budu mít volno, tak možná něco absolvuji. Ještě nemám termínovku na příští tréninkový rok, takže v tuto chvíli nemohu nic potvrdit, ani vyvrátit.

A najdete si čas na stavbu nového domu?
Povolení se stále vyřizuje, takže stavět zatím nemůžeme. Všechny náležitosti by měly být hotovy až v říjnu, proto nyní zařizujeme vedlejší věci jako přípojky a sítě k pozemku. Přímo na něm ale dělat nic nemůžeme. Snažili jsme se získat výjimku. Ale asi to nebude možné, abychom mohli začít stavět dříve. Teď se bohužel půl roku nebude nic dít, ačkoliv by mohlo a byl by na to i čas. Je to škoda, ale bez povolení nemůžeme dělat ani zemní práce, kterých bude opravdu hodně. Zatím to vypadá, že se do práce pustíme až příští rok na jaře.

Plánoval jste, že připojíte ruku k dílu?
Neříkám, že bych se nějak moc zapojil, ale občas také doma jsem a alespoň by na to nebyla manželka sama. V říjnu už to bude problém, protože bude před sezonou, a tak už u stavby příliš přítomen nebudu. Mám to tak, že před začátkem sezony chci být v klidu a nic moc neřešit, protože poté to ovlivňuje můj sportovní výkon. Musím mít čistou hlavu. Že se na stavbě něco děje,by mi mělo dodávat pozitivní energii, ale uvidíme, jak to bude. Každopádně podobu domu máme vymyšlenou dlouho a měnit na ní nic nebudeme.

"Nechápu, jak může být mistrovství světa ve finském Kontiolahti."

Ondřej Moravec, biatlonista

Máte za sebou druhé vystoupení před fanoušky v Letohradu, kde ještě do 20. dubna potrvá výstava Z lomu až na vrchol. Budou moci návštěvníci obdivovat i vaše tři medaile?
Probírali jsme to a domluvili jsme se, že budou k vidění v průběhu dvou dnů (úterý a středa). Nechtěl jsem je tam nechávat déle, protože se trošku bojím, abych o ně nepřišel. Prostory, ve kterých se výstava koná, totiž nejsou nijak více hlídané.

Ondřeje Moravce přivítali v rodném Letohradu.

Ondřeje Moravce přivítali v rodném Letohradu.

Olympiáda pro vás dopadla nadmíru úspěšně. Příští rok bude vrcholem mistrovství světa ve Finsku. Tamní areál v Kontiolahti nepatří mezi vaše oblíbené. Proč se vám zrovna tam tolik nelíbí?
Areál podle mého není místem, kde by se měl konat světový pohár a už vůbec mistrovství světa. Úplně nechápu, proč IBU (Mezinárodní biatlonová unie) rozhodla právě ve prospěch Finska. Areály, kde se jezdí svěťáky a světové šampionáty, jsou sportoviště, kde mi někdy připadá až zbytečné, co všechno v nich mají. Ale IBU má takto nastavená pravidla. Pak to dá do Kontiolahti, kde bych si představoval maximálně závody IBU Cupu. Na vyšší soutěže ten areál nemá. Stojím si za tím a nejsem jediný, kdo to říká. Stejný postoj má velké procento závodníků. Pokud bych Kontiolahti měl srovnat třeba s Novým Městem, tak je to asi pětkrát menší. Zázemí absolutně žádné není a úroveň čehokoliv je úplně někde jinde. Ani Finové tam na biatlon nechodí. V podstatě těží z toho, že je to blízko do Ruska. Když člověk jede na závod a vidí auta na parkovišti, tak poměr s finskými značkami a ruskými je jedna ku deseti. Rusové tam jsou doma. Finové jsou hodně spjati s přírodou, takže tam nechtějí stavět žádné velké areály. Ale nedá se nic dělat. Spíše mám obavu, aby tam nebyl nějaký velký mráz, což je pro závodění nepříjemné. Letos tam naštěstí bylo teplo, proto zase měli problém, že jim sníh hodně tál, a tak tratě nestály za nic.

Když je řeč o Rusku, tak po exhibici v Moskvě ukončil kariéru jeden ze silných soupeřů Jevgenij Usťugov. Překvapilo vás jeho rozhodnutí?
Měli tam s kolegy společné vystoupení i s ženskou reprezentací, jelikož obě štafety získaly v Soči medaili. Už tam na pódiu něco naznačoval, ale moc jsem mu nerozuměl. Že skončil, mi pak řekli kluci. Nevím, jaké měl důvody. Přitom je to mladý kluk. Je o rok mladší než já, takže týmu mohl ještě hodně pomoci. Ale z olympiád má dvě zlaté a je známo, že v Rusku jsou zlatí medailisté dobře zabezpečeni i po konci kariéry.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze