Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Biker Cink zazimuje kolo. Teď chce dostavět dům

Ondřej Cink během závodu Světového poháru v Novém Městě. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

26 2014
Jeho sezona připomínala hokejový zápas, který by snesl prodloužení. V první třetině biker Ondřej Cink zářil, ve druhé části však 23letého borce z Rokycan srážely zdravotní problémy. Na prvním závodě Světového poháru onemocněl, pak přechodil dvě angíny a teprve v závěru se zase rozjel do formy, na jakou býval zvyklý.

Nebýt pokaženého startu na mistrovství světa, mohl být biker Ondřej Cink se závěrem sezony spokojený. „Podle časů jsem mohl jet o první pětku,“ zalitoval poté, co utrápenou sezonu korunoval 12. místem.

„Ale hřeje mě, že jsem se dokázal vzchopit a připravit se na důležitý závod.“

Zato celý rok asi kladně hodnotit nemůžete, že?
Úvod byl skvělý, pro mě i pro tým. Ale pak přišla první nemoc. Dva týdny jsem neseděl na kole a tam se to zlomilo. Začali jsme s tréninkem na Nové Město, které pro mě bylo důležité, a musel jsem to risknout. Jenže hned po nemoci jsem skočil do intenzivního tréninku a to byla chyba. Zasekl jsem se, byl jsem v útlumu, neměl jsem energii. Pak přišla angína, dostal jsem druhou.

Nemoci byly souhrou náhod, nebo se objevil vážnější problém?
Mám za sebou kompletní testy krve a nic neobjevily. Prostě jsem začal po antibiotikách příliš brzy trénovat ve velké zátěži. Ale jde o zkušenosti, z nichž se poučím.

Forma se ale vrátila, minulý víkend jste vyhrál dva závody - v Plzni a pak kritérium v Brně.
Ale to už bylo spíš pro zábavu, ani jsem nijak speciálně netrénoval, protože od návratu z mistrovství světa jsem byl nachlazený. Bylo příjemné zakončit sezonu vítězně, pro psychiku závodníka je to dobré.

Kolo už jste zazimoval?
Ještě týden se chci povozit a pak si dám volno.

Úplné?
S přítelkyní stavíme dům, tomu se budu věnovat. Koupili jsme hrubou stavbu, z osmdesáti procent byla hotová, teď řešíme zařízení a zahradu. Během roku všechno řešila jen ona, abych se nemusel zatěžovat, ale teď jí budu chtít pomoct.

Dojde i na fyzickou práci?
To nevím, spíš si najmu lidi. Ale lopatu držet umím, třeba bych něco dokázal, kdyby byla potřeba.

Kde stojí vaše sídlo?
Hledali jsme něco v okolí Českého Švýcarska. Našli jsme v jedné obci na kopci, kde je velký klid. Líbilo se nám to místo, parádní výhled.

A podmínky na trénink?
Na silniční i na horské kolo skvělé. Nejsou to žádné velké kopce, ale takový krásný zvlněný terén. A když chci do větších kopců, zajedu do Liberce, tam se jich najde dost.

V Kanadě jste coby marod-divák obdivoval výkony Absalona a Schurtera. Co udělat, abyste se jim přiblížil?
Do každého kopce spurtovali a já jsem jen kroutil hlavou. Nedají si ani metr, jedou pořád nadoraz. Všichni říkají, že ti dva jsou o level výš a pak je dvacet vyrovnaných bikerů, kteří mohou být na třetím místě. Nedokážu říct, jak se k nim posunout, ale doufám, že se mi to jednou povede. Když s nimi dokázal závodit Jarda Kulhavý, snad to jednou vyjde i mně.

Je to o talentu? O objemech? O tom, jak umíte snášet bolest?
Jde o vrozenou věc, velkou roli hraje technika, systém tréninku, zapojují se i věci jako posilovna, stabilizační cviky.

Takže doma si teď zřizujete i posilovnu?
Jo, plánujeme postavit ještě jednu budovu na zahradě, kde bude wellness i posilovna. Na to se moc těším. Chci si to tam udělat, abych nemusel nikam dojíždět a měl všechno u ruky.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze