Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tomáš drží slovo. Věděl jsem, že bude hrát, řekl Černošek o Berdychovi

ÚSPĚŠNÁ TENISOVÁ "RODINA". Na snímku pózují s Davis Cupem Tomáš Berdych (třetí zleva) a Radek Štěpánek (třetí zprava) spolu s jejich rodiči. Uprostřed stojí manažer Miroslav Černošek, který má velkou zásluhu na tom, že tým drží stále dobře pohromadě. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

16 2014
Před měsícem se sešli na večeři v Monaku, kde manažer Miroslav Černošek uslyšel od tenisty Tomáše Berdycha: V semifinále Davis Cupu proti Francii budu hrát. "Věděl jsem to v podstatě od začátku," řekl majitel agentury Česká sportovní, která zajišťuje reprezentační zápasy Davis Cupu.

Jak to?
Tomáš si ze začátku k Davis Cupu hledal vztah. Ale v současnosti ho hraje rád. To zaprvé. Zadruhé je semifinále velice atraktivní zápas tím, že se hraje v Paříži na Roland Garros a může přinést neskutečné finále se Švýcary. Zatřetí máme s Tomášem dobrý vztah a on vždy drží slovo. Když řekl, že nebude hrát v Japonsku z toho a z toho důvodu, tak jsem věděl, že další zápas hrát bude. A samozřejmě jsem schopen se s ním domluvit i na určité motivaci.

Jaké?
Je dost odlišná od toho, co chtějí zahraniční hráči. Spíš to souvisí se službami, co poskytujeme v rámci přepravy. Přes Tomáše Chrenka máme dohodu s poměrně prominentní leteckou společností. Když třeba zavolal a chtěl z Lisabonu večer přelet do Madridu, tak mu v devět přiletělo letadlo. Je to o vytváření komfortu a některých služeb. Spíš jde o zpříjemnění života než o peníze.

Bylo od začátku jasné, že Berdych bude hrát?
Loni jsme spolu seděli po finálové výhře v Bělehradě, kde mi řekl, že už by příští rok radši nehrál. Že vyhrál dvakrát za sebou a těžko by hledal motivaci. A já mu říkal: Tome, já nechci, abychom prohráli 1. kolo a sestoupili. První kolo hrát musíš, řekni si nějaké podmínky. Řekni si, co chceš a dál se budeme bavit, až přijde čas. A tím pádem když vznikla ta debata na téma, jestli Berdych bude hrát, tak jsem to vůbec nekomentoval, nevolal jsem mu. Nechával jsem to plynout. Počkal jsem si, až přijde čas, potkali jsme se v Monaku na večeři a šlo to jako po másle. Cítil jsem, že spíš chce hrát.

Hrálo roli i to, že se semifinále hraje v dobrém termínu po všech grandslamech?
Teď jsem se shodou okolností díval na žebříček a díky tomu, že vypadl zraněný Del Potro a Murraymu se taky moc nedaří, tak má Tomáš už teď velmi dobrou pozici pro Turnaj mistrů. A navíc na Roland Garros neobhajuje žádné body, loni vypadl v 1. kole. Myslím, že ten dobrý začátek sezony k tomu rozhodnutí hrát Davis Cup přispěl. Kdyby ho neměl, možná by honil body.

Změnil se během let nějak váš vztah s Berdychem?
Z Tomáše se stal vysoce pracovitý profesionál. Je jiný typ než ve dvaceti. Dneska mu třeba mohou nabízet neskutečné peníze na turnaji v Moskvě a on odmítne. Byly přitom doby, kdy jsme mu říkali, že není šťastné trénovat na betonu a pak odletět do Umagu na antukový turnaj kvůli 50 tisícům eur. Vztah je takový, jaký já si představuju. Navzájem se neotravujeme, ale když potřebujeme, tak si na sebe uděláme čas, řekneme si své názory a buď se shodneme, nebo ne.

Máte na něj nějaký recept?
Moje poslední zkušenost vypadá takto: jdeme s Tomášem na večeři, moje žena si rozumí s jeho Ester, tak si povídají a já se bavím s Tomem. Pak něco řekneme dohromady, zasmějeme se. A když mám pocit, že je dobrá atmosféra, tak vezmu témata, která potřebuju dorazit.

Motivace pro letošní rok v Davis Cupu je asi jasná - dovršit vítězný hattrick po případném domácím finále proti Švýcarsku, že?
Pro tuhle generaci je to opravdu asi poslední pokus. Vyhrát to třikrát za sebou by bylo neuvěřitelné. A uzavřít daviscupovou kariéru zápasem s Federerem a Wawrinkou je velice lákavé.Najdete na iDNES.czmobilní verze